Laptopy biznesowe Asus – przewodnik po seriach

Asus, a dokładniej AsusTek Computer Inc, to jeden z największych producentów sprzętu komputerowego wywodzący się z Tajwanu. W świadomości konsumentów firma pojawiła się 1990 roku, kiedy to na rynek trafiły pierwsze karty graficzne oraz płyty główne spod szyldu Asus. Dzisiaj natomiast oferta Tajwańczyków to nie tylko podzespoły komputerowe, ale też smartfony, monitory no i laptopy.

To właśnie na tej ostatniej gałęzi sprzętu skupimy się w tym poradniku, gdyż Asus do zaoferowania ma naprawdę wiele. Gracze z pewnością doskonale kojarzą sprzęt z rodziny Republic of Gamers, jednak tym razem zamiast sprzętowi służącemu głównie rozrywce i rywalizacji, skupimy się na urządzeniach do pracy, bo i tych w portfolio Asusa nie brakuje. Mało tego, nierzadko będziemy tu pisać o sprzęcie wyjątkowym i jedynym w swoim rodzaju, gdyż co jak co, ale Tajwańczykom innowacyjności i odwagi w wypuszczaniu na rynek wyjątkowych laptopów nie brakuje. Warto też docenić, że laptopy od Asusa potrafią wyróżniać się nie tylko pod kątem wyposażenia, ale też wizualnym.

Co więc proponuje Asus w kontekście laptopów biznesowych oraz nadających się do pracy?

Asus Zenbook – innowacja, estetyka, wydajność

To bodaj najbardziej wyróżniająca się seria notebooków od Asusa, a zdaniem niektórych – jedna z najbardziej atrakcyjnych pod kątem stosunku ceny do jakości wykonania i możliwości seria laptopów na rynku. W rodzinie Asus Zenbook znaleźć można zarówno prestiżowe ultrabooki z ekranem o przekątnej 13 cali, jak i 15,6-calowe laptopy o wysokiej wydajności. Dotyczy to także konwertowalnej serii Zenbook Flip.

To co wyróżnia Zenbooki na pierwszy rzut oka to stylistyka. Asus stawia tutaj na kreatywność. Zenbooki to zarówno klasyczne ultrabooki, laptopy konwertowalne, a także maszyny wyposażone w dwa ekrany oraz bardzo wydajne konfiguracje, przygotowane z myślą o grafikach i innego rodzaju twórcach kreatywnych. Czego można tu oczekiwać? Różnych wersji kolorystycznych notebooków, wykonania z wysokiej klasy materiałów (np. aluminium czy magnez), zróżnicowanych konfiguracji, a także opcjonalnych wyświetlaczy OLED.

Chociaż Zenbooki nie są rodziną laptopów stricte biznesowych (za wyjątkiem podserii Zenbook Pro), to jednak producent przygotował je w sposób zachęcający pracowników małych przedsiębiorstw do sięgnięcia po nie. Laptopy dostępne są w różnych wariantach wielkościowych, posiadają wygodne klawiatury oraz touchpady z opcjonalnym ScreenPadem, wyświetlającym na płytce gładzika klawiaturę numeryczną. Nie zabrakło również podstawowych opcji zabezpieczających komputer i dane. Ot, chociażby czytników linii papilarnych oraz kamerki z funkcją rozpoznawania twarzy.

Pod kątem dostępnych konfiguracji także jest zróżnicowanie. Ultrabooki Zenbook, zarówno w klasycznej formie, jak i typu 2-w-1, bazują na procesorach niskonapięciowych od Intela lub AMD. W większych laptopach, szczególnie tych adresowanych do twórców kreatywnych, znaleźć można jednostki o wyższej wydajności. Podobnie prezentuje się kwestia kart graficznych – w najwydajniejszych konfiguracjach znajdują się układy z rodziny GeForce RTX, a w mniejszych laptopach liczyć można za niezależne układy z niskiej półki wydajnościowej oraz zintegrowane GPU. Notebooki są również wyposażone w wydajne baterie, pozwalające na długi czas pracy na własnym zasilaniu.

Asus ExpertBook – laptopy dla małych firm i międzynarodowych korporacji

Jeżeli ktoś jednak poszukuje laptopa adresowanego właśnie dla klientów biznesowych, w tym stawiających na standard korporacyjny, powinien przyjrzeć się rodzinie ExpertBook, która stała się bezpośrednim następcą komputerów z wycofanej już serii Asus Pro. ExpertBooki wyposażone są głównie w procesory niskonapięciowe oraz zintegrowane GPU.

ExpertBooki to maszyny, które podzielono na podserie przystosowane do różnego typu klientów. ExpertBook B1 i B3(Essential) to propozycja dla małych i średnich przedsiębiorstw, ExpertBook B5 (Advanced) producent adresuje dla większych firm i korporacji, zaś rodziny ExpertBook B7 oraz B9 (Premium) to zaś „biznesówki” najbardziej prestiżowe.

Już w przypadku najniższej serii notebooków biznesowych Asusa można liczyć na sprzęt zarówno w formie klasycznej, jak i konwertowalnej. Komputery mają obudowy wzmocnione aluminium, spory wybór portów, opcjonalne ekrany IPS, również w wersji dotykowej. Jak na sprzęt z serii biznesowej przystało, nie zabrakło także funkcji zabezpieczeń, przy czym w tym standardzie jest to czytnik linii papilarnych, zasłona prywatności w kamerze oraz moduł szyfrujący dane TPM 2.0.

Tam gdzie możliwości serii rodziny Essential to za mało, pojawiają się laptopy z rodziny B5, mające sprostać wymaganiom bardziej wymagających użytkowników. Przede wszystkim pracownikom dużych przedsiębiorstw i korporacji. Czym Asus chce przekonać taką klientelę? Chociażby obudową z aluminium i magnezu oraz opcjami zabezpieczającymi. Jednak najważniejszą cechą ExpertBooków B5 jest ich ultramobilność. Dlatego też Asus postawił w tej podserii mocno na konwertowalność laptopów wyposażając część z nich w zawias 360 stopni. W serii B5 pojawiają się już opcjonalne ekrany OLED.

Asus ExpertBook B7 to nie tylko smukłe, lekkie i jednocześnie solidne obudowy z aluminium i magnezu, ale też bardzo bogate wyposażenie biznesowe. Począwszy od jeszcze bardziej rozbudowanych funkcji bezpieczeństwa, do których dochodzą kamerka z funkcją rozpoznawania twarzy, czytnik Smart Card, a także filtr prywatności Asus Private View zintegrowany z ekranem, a na procesorach z obsługą platformy Intel vPro kończąc. Bogato.

Nie zabrakło także wysokiej jakości wyświetlaczy oraz opcjonalnego modemu WWAN obsługującego standard 5G. Asus też zadbał o to, żeby użytkownikom nie zabrakło żadnego z niezbędnych portów, z interfejsem Thunderbolt 4 włącznie.

Laptopy z rodziny Asus ExpertBook B9 to popis kunsztu inżynierów z Tajwanu. To najlżejsze ultrabooki biznesowe od Asusa, będące nie tylko bogato wyposażonym sprzętem do pracy. Laptopy z tej rodziny to wręcz wizytówki dla jego posiadaczy. B9 to maszyny jednocześnie bardzo lekkie (nawet poniżej 1 kg) oraz wytrzymałe i wydajne, wyposażone m.in. w procesory Intela z platformą vPro, a nawet dwa dyski M.2, co w ultrabookach jest rzadkością.

Asus ProArt Studiobook – mobilne stacje robocze dla twórców kreatywnych

Tam gdzie możliwości Zenbooków oraz ExpertBooków okazują się niewystarczające, ponieważ do codziennej pracy potrzebujemy laptopa o specjalistycznej konfiguracji, tam pojawiają się Asusy z linii ProArt. To mobilne stacje robocze przystosowane do pracy ze środowiskami oraz aplikacjami służącymi do obróbki grafiki 2D oraz 3D, obróbki filmów, projektów inżynieryjnych, symulacji oraz wielu innych zadań, które dla zwyczajnego laptopa stanowiłyby wyzwanie nie do przejścia.

Laptopy ProArt to spore maszyny, których rozmiar rozpoczyna się od ekranu o przekątnej 15,6 lub 16 cali. Nic dziwnego, wszak wewnątrz znajdują się najwydajniejsze procesory mobilne od AMD lub Intela, w tym z rodziny Intel Xeon. Do tego dochodzą wydajne karty graficzne od NVIDII z rodziny GeForce RTX lub RTX Quadro, także rozbudowana pamięć operacyjna i sporo miejsca dla danych. Taka konfiguracja musi być zwieńczona wydajnym systemem chłodzenia. W skrócie – to maszyny, gdzie ważna jest nie tylko czysta wydajność, ale też niezawodność maszyn. Niech potwierdzeniem specjalistycznej natury notebooków będzie zgodność maszyn z konfiguracją ISV.

Laptopy ProArt wyposażane są w najwyższej klasy wyświetlacze, w tym także ekrany OLED, świetnie nadające się do pracy z grafiką dzięki wiernemu odwzorowaniu czerni oraz pozostałych barw, co czyni z nich doskonałe narzędzie pracy dla wszystkich profesji, gdzie wierne odwzorowanie kolorów ma pierwszorzędne znaczenie. A żeby jeszcze bardziej podkreślić przydatność laptopów w różnego rodzaju pracach graficznych i projektowych, niektóry z nich wyposażono w specjalne pokrętło Asus Dial, czyli narzędzie pozwalające na swobodniejsze przełączanie się pomiędzy opcjami niż w przypadku zestawu myszka + klawiatura.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz