Filtruj według
Kategorie
Cena
Producenci
Format szerokości
Interfejs dysku
Typ napędu
Prędkość obrotowa
Typ dysku
Wysokość
Gwarancja
Prędkość odczytu
Pojemność dysku
Filtruj

Pamięci masowe

Pamięć masowa

Pamięć masowa to wszelkiego rodzaju nośniki danych, na których zapisuje się wszystkie pliki, zdjęcia, filmy i programy. Mogą to być dyski zewnętrzne oraz wewnętrzne, a także wpinane w porty USB przenośne pendrive’y. Coraz popularniejsza ze względu na szybkość zapisu i odczytu danych staje się pamięć masowa SSD. W wielu współczesnych konfiguracjach dyski wewnętrzne komputera to modele, które działają przy użyciu technologii SSD.

Pamięć masowa – twardy dysk zewnętrzny i wewnętrzny. Jakie mają zalety i wady dyski SSD i HDD?

Pamięć masowa SSD to coraz częstszy standard, jeśli chodzi o dysk wewnętrzny w komputerze czy notebooku. Warto jednak pamiętać, że jako niezwykle pojemne magazyny nadal świetnie sprawdzają się dyski HDD, które warto zamontować jako drugi dysk wewnętrzny lub dokupić jako wygodny dysk zewnętrzny. Twardy dysk HDD jest także tańszym rozwiązaniem, ponieważ dyski SSD najczęściej kosztują dwa razy więcej ze względu na swoje znaczące zalety. Dyski SSD mogą przechowywać coraz więcej danych, a przy tym są one cichsze oraz odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Działanie dysków HDD jest oparte o ruchome części, które nie osiągają takiej wydajności jak modele SSD. Przez swoją budowę są także bardzo wrażliwe na upadki i wstrząsy.

Jako przenośna pamięć masowa doskonale sprawdzi się dysk zewnętrzny SSD – ze względu na szybkość działania i wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli zdecydujesz się na dysk HDD, możesz liczyć na znacznie więcej miejsca do przechowywania danych. Dyski o 2 TB wolnej przestrzeni są dostępne w korzystnych cenach. Możesz z nich korzystać jako bezpieczne kopie zapasowe danych, których nie chcesz stracić w przypadku awarii komputera.

Pamięć masowa – co warto wiedzieć przed zakupem?

Pamięć masowa SSD i HDD to niezwykle funkcjonalna przestrzeń do przechowywania i przenoszenia wszystkich ważnych danych. Wybierając peryferia do swojego komputera stacjonarnego czy notebooka, warto także rozważyć dyski sieciowe NAS, które mają wbudowane karty sieciowe. To rozwiązanie sprawdza się w firmach – poprzez sieć WiFi można udostępniać wszystkim pracownikom najważniejsze i potrzebne do pracy dane. Ponadto w domu takie rozwiązanie może pomóc dzielić się ze sobą zdjęciami. W ten sposób wszystkie podłączone urządzenia mogą korzystać z zapisanych plików bezpośrednio z chmury, którą tworzy dysk sieciowy NAS. Dzięki temu nie musisz za każdym razem pobierać zapisanego tam filmu, zdjęcia czy dokumentu.

Twardy dysk to urządzenie, przy którego wyborze ważna jest nie tylko ilość wolnej przestrzeni wyrażonej w GB i TB, ale także szybkość zapisu. Wysokiej klasy modele mogą mieć prędkość zapisu 7200 obrotów/minutę. Co więcej, żeby szybko przenosić dane z dysku wewnętrznego na zewnętrzny, warto też sprawdzić, z jakiego korzysta połączenia. Najpopularniejsze są dyski, które można połączyć z komputerem poprzez port USB 3.0. Najszybszym rozwiązaniem są dyski podłączane poprzez wejście Thunderbolt – można je spotkać zarówno w komputerach PC, jak i w laptopach.. Bardzo wygodnymi i funkcjonalnymi propozycjami są dyski zewnętrzne, z którymi można łączyć się poprzez WiFi. Warto pamiętać, że pamięć masowa SSD jest znacznie droższa od HDD. W cenie 300 zł można z łatwością znaleźć dysk HDD o wielkości 2 TB.