Filtruj według
Kategorie
Cena
Czas pracy na baterii (h)*
h h
Waga (kg)
kg kg
Przekątna ekranu (cale)
Rodzina procesora
Wielkość pamięci (GB)
Pojemność dysku SSD (GB)
Interfejs dysku
Okres gwarancji
Typ gwarancji
Rozdzielczość
Typ karty graficznej
System operacyjny
Powłoka matrycy
Ekran dotykowy
Modem WWAN (3G/LTE)
Inne
Filtruj

Lenovo

Laptopy Lenovo – ThinkPady, ultrabooki i tablety o nieograniczonych możliwościach

 

O laptopach, ultrabookach i tabletach Lenovo świat naprawdę usłyszał w latach 2004-2005, kiedy to obiegła nas wieść o tym, że chińska firma informatyczna wykupiła od IBM-u dział komputerów osobistych. Lenovo dało ThinkPadom nowe życie, wychodząc jednocześnie poza rynek lokalny i stając się marką rozpoznawaną na rynku globalnym. ThinkPady wzbogaciły ofertę Lenovo, w której dziś – poza notebookami, ultrabookami i tabletami - znajdziemy komputery stacjonarne, monitory, smartfony i zegarki, a także stacje robocze oraz serwery.

 

Historia Lenovo

Obecnie chińskie przedsiębiorstwo Lenovo Group Ltd. jest jednym z najsilniejszych zawodników na rynku zajmującym się produkcją komputerów osobistych. Wszystko zaczęło się w 1984 roku, kiedy to Liu Chuanzhi wraz z dziesięcioma innymi osobami założył New Technology Developer Inc. Kapitał zakładowy, pozyskany jako dotacja rządowa, wynosił 25 tysięcy dolarów. Na takiej podstawie zbudowano światową markę, charakteryzującą się wydajnością i niezawodnością. W 1988 roku firma była już znana pod zmienioną nazwą – Legend, jednak od pozycji światowego lidera dzieliła ją jeszcze długa droga. Firma Legend najpierw zajęła się rynkiem lokalnym, dystrybuując produkty IBM-u, HP oraz AST. Po rozpoznaniu rynku Legend zaczęło produkować własne urządzenia. Pierwsze z nich – Legend PC – ukazało się w 1990 roku. Trzy lata później Legend jako pierwsza firma w Chinach stworzyła komputer, w którym wykorzystano procesor Intel Pentium. Rzeczywisty sukces na rynku rodzimym Legend odniosło w 1996 roku, prezentując swój pierwszy komputer przenośny. Jednak na początku XX wieku udział chińskiego przedsiębiorstwa w rynku światowym był nadal znikomy. Właśnie w tym momencie smakowitym kąskiem okazała się firma IBM. Jednak jednym z pierwszych kroków była zmiana nazwy w 2003 roku na znane nam dziś Lenovo. Decyzja IBM-u o przekazaniu działu komputerów osobistych nie była dla nikogo dużym zaskoczeniem. Już w latach 90. XX wieku pojawiały się bowiem sygnały wskazujące na to, że utrzymywanie tego działu mogłoby oznaczać dla amerykańskiej firmy zbyt duże ryzyko i za małe zyski. Elementem najbardziej zaskakującym okazał się w tej sytuacji kupiec – chińska firma Lenovo.

 

ThinkPad pod znakiem Lenovo

Kiedy świat obiegła wiadomość o tym, że popularna seria mobilnych komputerów osobistych ThinkPad została przekazana w ręce wówczas mało jeszcze znanej chińskiej spółki, miłośnicy tego modelu, a także obserwatorzy rynku z zaciekawieniem śledzili kolejne posunięcia inwestora. Obawiano się przede wszystkim tego, że Lenovo, przejmując popularny produkt IBM, wykorzysta jego markę, zapominając przy tym o jakości. Dziś wiemy, że były to nieuzasadnione przypuszczenia. Jednym z pierwszych kroków Lenovo było podjęcie decyzji o dość szybkim odejściu od marki IBM-u poprzez dołączenie do komputerów osobistych własnego logo. W ten sposób Chińczycy zaczęli budować własną pozycję na świecie. Już w 2007 roku logo IBM całkowicie znikło z komputerów i działań marketingowych, mimo że Lenovo – zgodnie z umową – miało prawo wykorzystywać ten znak firmowy jeszcze przez dwa lata. O tym, jaki kierunek rozwoju postanowiło obrać chińskie przedsiębiorstwo, przekonaliśmy się już w 2008 roku, kiedy to firma oddała do użytku 10 nowych modeli komputerów. Zmodyfikowano także działania podejmowane wcześniej przez IBM. Zrezygnowano całkowicie ze specjalnej linii T, a modele oznaczone jako „p” zostały zastąpione przez serię W. Ponadto pojawił się zupełnie nowy model 13-calowego laptopa X300, a także budżetowa seria R. Kolejne nowości mogliśmy przetestować w 2010 roku, kiedy do rodziny ThinkPadów dołączyły modele Edge, L oraz notebooki (X100e). Obecnie pod marką ThinkPadów znajdziemy nie tylko laptopy, lecz także urządzenia konwertowalne i tablety. Sprzedaż tych urządzeń znacznie wzrosła, co zdaje się jedynie potwierdzać, że Lenovo, stawiając przede wszystkim na wysoką jakość, podjęło najlepszą z możliwych decyzji.

 

Laptopy Lenovo – 7 serii, o których musisz wiedzieć

  1. Notebooki konwertowalne – Lenovo Yoga – to biznesowy ultrabook 2-w-1, czyli konwertowalne urządzenie mobilne, które oferuje użytkownikom funkcje ultrabooka, podstawki, namiotu oraz tabletu. W tej serii możemy znaleźć zarówno modele 14-calowe (ThinkPad Yoga 460), jak i 12,5-calowe ( ThinkPad Yoga 260) z ekranami w rozdzielczości FHD lub WQHD (matryca IPS). W tej serii zastosowano także doskonałej jakości procesory Intel Core szóstej generacji (i5 lub i7). W zależności od naszych potrzeb możemy także wybrać zintegrowany układ graficzny Intel lub dedykowaną kartę NVIDA GeForce. Wszystkie ważne dane z pewnością pomieszczą się na dysku HDD o pojemności do 1 TB. Jeśli uznamy taką przestrzeń za zbędny luksus możemy także wybrać model z 512 GB pamięci na dysku SSD. Lekkość i mobilność gwarantowana przez akumulator pozwalający na pracę aż do 10 godzin, czynią modele z tej serii zaufanymi partnerami biznesowych podróży.
  2. Ultrabooki Lenovo – seria X – tutaj również znajdziemy cienkie i lekkie ultarbooki wykonane z tworzywa sztucznego z dodatkiem włókna węglowego stopów magnezu, co gwarantuje trwałość nawet podczas intensywnej pracy. Wśród oferowanych w tej serii modeli znajdziemy ultrabooki 12,5-calowe (ThinkPad X260 oraz ThinkPad X250), 14-calowy ThinkPad X1 Carbon oraz konwertowalny, 14-calowy ThinkPad X1 Yoga. Procesory Intel Core i7 lub i5 szóstej generacji charakteryzujące się niskim poborem mocy oraz szybki dysk SSD w roli pamięci masowej zapewniają komfortową i wydajną pracę na wszystkich modelach. Najnowszy z tej serii  ThinkPad X1 Carbon ma tylko 16,5 mm grubości, waży 1,18 kg, a jego akumulator pozwala na pracę do 11 godzin, co czyni go idealnym towarzyszem długich podróży. Wyposażony jest także w kamerę 720 p i mikrofon cyfrowy pozwalający na komunikację bez żadnych zakłóceń. We wszystkich modelach znajdziemy także bogaty zestaw złączy i czytników, a także zabezpieczenia chroniące cenne dla nas dane.
  3. Lenovo seria W – jedyna taka mobilna stacja robocza – jedna z dwóch serii ThinkPadów Lenovo będących mobilnymi stacjami roboczymi. Jej przedstawicielem jest ThinkPad W550s dostępny w różnych wariantach. Model W550s został opatrzony certyfikatem IVS dla szczególnie wymagających aplikacji. Mechaniczne dokowanie pozwala na podłączenie wielu monitorów, a wariant z 6-komorowym akumulatorem pozwala na pracę do 72 Wh, dzięki czemu mobilna stacja robocza sprawdza się zarówno w biurze, jak i w podróży. Dostępne są ekrany TN w rozdzielczości FHD oraz IPS w rozdzielczości 3K, które w połączeniu z procesorem Intel Core i7 Dual Core oraz kartą graficzną NVIDIA K620M 2 GB i pojemną pamięcią pozwalają na komfortową i wydajną pracę
  4. ThinkPad seria T – jedna z liczniejszych i bardzo reprezentatywnych serii komputerów osobistych Lenovo. Znajdziemy w niej zarówno notebooki, jak i ultrabooki o przekątnej ekranu od 14 cali poprzez 15 cali do 15,6-calowe modele. Wśród modeli spełniających standardy ultrabooka możemy sięgnąć po ThinkPad T460s, ThinkPad T460 oraz ThinkPad T450s. Pozostałe modele to typowe laptopy, świetnie sprawdzające się jako urządzenia biznesowe. Wśród licznych konfiguracji możemy wybrać tę najbardziej odpowiadającą naszym potrzebom. Dostępne są modele z procesorami Intel Core i7, i5 oraz i3 piątej lub szóstej generacji. Ergonomiczna klawiatura wyspowa z dwustopniowym oświetleniem, odporna na zalania pozwala na pracę w różnych warunkach, a czytniki linii papilarnych stanowią profesjonalne zabezpieczenie firmowych danych. Atesty MIL-Spec dowodzą dodatkowo wyjątkowej trwałości sprzętu, który przetrwa trudy podróży i intensywnej pracy.
  5. Mobilne stacje robocze Lenovo – to kolejna seria mobilnych stacji roboczych, bardziej zróżnicowana od serii W pod względem oferowanych modeli. Znajdziemy tu aż siedem rozwiązań na stworzenie przenośnego stanowiska pracy dla szczególnie wymagających profesjonalistów. Każdy z dostępnych modeli przeszedł szczególnie wymagające testy zarówno pod kątem wytrzymałości, jak i działania specjalistycznych aplikacji. Dzięki temu cała seria może się poszczycić certyfikatem ISV. Ciekawostkę w tej serii stanowi model P40 Yoga – nietypowa, 14-calowa, konwertowalna stacja robocza, łącząca w sobie funkcjonalność laptopa, podstawki, namiotu i tabletu, a ponadto wyposażona w najwyższej jakości podzespoły. W serii P znajdziemy także bardziej tradycyjne rozwiązania w postaci laptopów z ekranem o przekątnej 15,6 lub 17 cali. Wydajność pracy zapewniają tu procesory Intel Core i7 lub Xeon oraz profesjonalna karta graficzna NVIDIA Quadro. Dostępne są także modele z ekranem w najnowszym standardem rozdzielczości 4K oraz kalibratorem kolorów matrycy X-Rite PANTONE. Pamięć operacyjną możemy rozbudować nawet do 64 GB, a dysk twardy może pomieścić nawet 2 TB danych.
  6.  Laptopy Lenovo do biura i domu – to laptopy do codziennych zastosowań, które zapewnią nam niezawodność, a jednocześnie nie nadszarpną naszych finansów. Poszczególne modele ekranami o przekątnej od 14 do 15,6 cali sprawdzą się zarówno w domu, jak i w biurze. Ergonomiczna klawiatura z pełnym zestawem klawiszy oraz przyciskami multimedialnymi, a także możliwością natychmiastowego dostępu do wszystkich uruchomionych aplikacji zapewnia wygodę użytkowania. Różnorodne warianty tych notebooków pozwalają na wybór najbardziej odpowiedniego procesora, w tym Intel Core i3, i5 lub i7 różnych generacji, a także Intel Pentium i Intel Celeron. Modele L460 oraz L540 pozwalają na pracę do 12 godzin bez zasilania zewnętrznego. We wszystkich modelach znajdziemy bogaty zestaw złączy, wystarczający zarówno dla profesjonalistów, jak i użytkowników domowych. Ekrany w rozdzielczości HD lub FHD oraz zintegrowane karty graficzne bez problemu podołają podstawowym zadaniom, a bardziej wymagający użytkownicy mogą wybrać modele z dedykowaną grafiką AMD Radeon.
  7. Laptopoy Lenovo dla małych firm – seria E – to jedna z lepszych propozycji laptopów Lenovo dla małych firm. Dostępne w różnych konfiguracjach, dostosowują się do naszych standardów. Dostępne są modele z ekranem o przekątnej 14 lub 15,6 cali, w rozdzielczości HD oraz FHD. Wyposażone w procesory Intel Core i5 oraz i7 szóstej generacji gwarantujące niski pobór mocy; w tym przypadku możemy się także zdecydować na alternatywę w postaci procesora AMD A12-9700P, A10-9600P lub A6-9500B w modelu E575. Niektóre modele poza zintegrowaną kartą graficzną oferują dedykowaną kartę AMD Radeon. Na notebookach z tej serii możemy także pracować do 9 godzin na samym akumulatorze.

Pozostałe notebooki Lenovo

W ofercie Lenovo – poza popularnymi ThinkPadami – znajdziemy także inne rodziny i linie urządzeń mobilnych. Na uwagę zasługuje niezwykle liczna rodzina IdeaPadów wyróżniająca się nowoczesnym designem. Znajdziemy w niej zarówno laptopy z podzespołami podstawowej klasy dla początkujących użytkowników, jak i umożliwiające różnorodne konfiguracje notebooki do gier, zapewniające zdecydowanie wyższe osiągi. Lenovo proponuje także konwertowalną linię laptopów i ultrabooków Yoga, w której znajdziemy serie 900, 700, 500 oraz 300. Pośród czterech różnych sposobów użytkowania funkcję odpowiednią dla siebie znajdą miłośnicy notebooków, ultrabooków oraz poręcznych tabletów. Ten krótki przegląd pokazuje, że Lenovo wsłuchuje się w potrzeby użytkowników i stara się je zrealizować kompleksowo i na wysokim poziomie.