Wybór notebooka do pracy, czyli jak kupić laptopa dopasowanego do naszego profilu zawodowego.

Udany zakup notebooka służbowego – klucz do sprawnej i wydajnej pracy zawodowej

Zakup mobilnego komputera osobistego - bez względu na to, czy będzie to laptop/notebook, ultrabook, DTR, czy urządzenie konwertowalne lub 2-w-1 - nie jest kwestią prostą. Każdy liczący się producent komputerów biznesowych może się pochwalić bogatym portfolio notebooków i urządzeń pokrewnych, różniących się między sobą nie tylko ceną i jakością wykonania, ale także wielkością, wagą i wyposażeniem dodatkowym, przekładającymi się na określoną specjalizację laptopa. Równie istotne są skryte w obudowie sprzętu podzespoły – dla jednego użytkownika optymalnym rozwiązaniem będzie niskonapięciowy i energooszczędny procesor w towarzystwie zintegrowanego układu graficznego, natomiast w rękach kogoś innego najlepiej sprawdzi się wysokowydajny CPU w zestawie z niezależną grafiką dostosowaną do projektowania 3D.

Nietrudno więc w tym miejscu sięgnąć po analogię samochodową – przed zakupem lub wynajęciem nowej floty samochodowej dla firmy, najpierw analizujemy potrzeby i wymogi określonych działów i/lub pojedynczych pracowników, aby finalnie dobrać pojazdy w liczbie i specjalizacji dopasowanej do faktycznych potrzeb przedsiębiorstwa. Inny samochód usatysfakcjonuje prezesa, inny zaopatrzeniowca, a jeszcze inny przedstawiciela handlowego spędzającego większość dnia w trasie.

I podobnej filozofii warto się trzymać w przypadku wyboru komputera do pracy. Bez względu na to, czy kupujemy sprzęt dla siebie, czy też inwestujemy w infrastrukturę IT firmy – przed złożeniem zamówienia warto rozważyć dwa najistotniejsze aspekty korzystania z komputera. Po pierwsze: do jakich zadań i aktywności będziemy najczęściej wykorzystywać nowy komputer, a po drugie: na jak dużej mobilności danego modelu nam zależy.

Wbrew pozorom, dopasowanie mobilności do potrzeb użytkownika potrafi być zaskakująco problematyczne, gdyż wpływ na nią ma nie tylko częstotliwość podróżowania z laptopem, ale także miejsce w którym najczęściej będziemy pracować - inna maszyna sprawdzi się w rękach osoby często korzystającej z notebooka w pociągu lub w samolocie, inna u użytkownika ciągle przemieszczającego się np. po warsztacie lub zakładzie produkcyjnym, a jeszcze inna u osoby kursującej z laptopem między domem a firmą. Nie bez znaczenia są także warunki środowiskowe panujące w miejscu pracy. Do wspomnianego warsztatu lub hali produkcyjnej najlepiej wybrać sprzęt rugged lub semi-rugged, który nie tylko wyróżnia się wręcz pancerną wytrzymałością obudowy, ale także układem chłodzenia odpornym na unoszące się w powietrzu cząsteczki pyłów i innych zanieczyszczeń. Oczywiście, takie wyzwania nie grożą notebookom towarzyszącym swoim właścicielom podczas np. branżowych konferencji lub spotkań z klientem, ale dla odmiany tu istotniejsze stają się wygląd i jakość wykonania notebooka, bezpośrednio wpływające na nasz zawodowy wizerunek. Prawnik dużej kancelarii z marnej klasy notebookiem pod pachą raczej nie zrobi na potencjalnym kliencie dobrego pierwszego wrażenia – dobremu garniturowi i zegarkowi powinien więc towarzyszyć nowoczesny ultrabook o biznesowej stylistyce.

Warto tu także zaznaczyć, że przeanalizowanie naszych wymagań i potrzeb sprzętowych to przydatny zabieg zarówno w przypadku, gdy znamy się na sprzęcie i potrafimy samodzielnie znaleźć na rynku model dopasowany do naszego stylu pracy, jak i w sytuacji, gdy korzystamy z pomocy doradców klienta w sklepie zajmującym się sprzedażą sprzętu do zastosowań profesjonalnych i biznesowych.

W pierwszym przypadku uchroni nas to przed impulsywnym zakupem notebooka, który po prostu wpadł nam w oko i nagle jego konfiguracja i funkcjonalność zeszła na dalszy plan – takie decyzje przy zakupach mniejszego kalibru zdarzają się każdemu z nas, ale w przypadku wydatku tej wagi lepiej sobie darować tego typu eksperymenty.

Z kolei przedstawienie doradcy klienta konkretnej listy wymagań od poszukiwanego sprzętu ułatwi przygotowanie najlepiej dopasowanej do naszych potrzeb oferty. A przy trwających obecnie problemach rynkowych w dostępie do sprzętu komputerowego, może to znacząco przyspieszyć całą procedurę i oszczędzić nam kilkutygodniowego oczekiwania na pojawienie wybranego notebooka w magazynie.

Notebooki biznesowe – wyższe standardy produkcji, większa niezawodność

Nie da się ukryć, że w porównaniu z laptopami projektowanymi do użytku domowego, maszyny biznesowe są zauważalnie droższe. Nie jest to wyłącznie wynik stosowania lepszych materiałów i wyższej klasy podzespołów niż w maszynach konsumenckich, ale także wyższych standardów jakości przestrzeganych na liniach produkcyjnych elektroniki o korporacyjnej specjalizacji. Większa niezawodność służbowego notebooka może w niejednej sytuacji oszczędzić nam zawodowej wpadki – zwłaszcza, gdy np. w trakcie spotkania z klientem przekonamy się, że nasz notebook z kluczową prezentacją błysnął błękitnym ekranem BSOD i pożegnał się z cyfrową świadomością.

By zminimalizować możliwość pojawienia się tego typu problemów laptopy ze stajni Lenovo ThinkPad i ThinkBook, HP EliteBook i ProBook, Dell Latitude i XPS, Acer TravelMate, Microsoft Surface, Asus ZenBook oraz Fujitsu LifeBook jeszcze przed opuszczeniem fabryki przechodzą zdecydowanie bardziej restrykcyjną procedurę testów jakościowych, niż ich konsumenckie odpowiedniki. Co więcej, większość rozwiązań dla firm trafia do sprzedaży 3-letnią gwarancją z jednoczesną możliwością wydłużenia tego okresu do lat 5 – w sprzęcie domowym zwykle możemy liczyć na roczną gwarancję, a opcja jej wydłużenia jest zarezerwowana dla najdroższych urządzeń konsumenckich. Wydłużony okres eksploatacji sprzętu biznesowego sprawia też, że większa niezawodność leży w interesie producenta – każda wizyta notebooka w serwisie to dodatkowe koszty, a im częściej do takiej sytuacji będzie dochodzić, tym większa będzie grupa klientów o negatywnej opinii na temat danej marki.

Materiały obudowy w notebookach biznesowych – mniejsza waga, większa wytrzymałość, prestiżowy wygląd

Większy nacisk na niezawodność sprzętu biznesowego przekłada się także na jakość materiałów wykorzystywanych do złożenia obudowy. Jeszcze parę lat temu symbolem luksusu było tu aluminium, chwilę później popularność zaczęły zyskiwać panele z magnezu, a obecnie nie brakuje konstrukcji łączących w sobie stopy magnezu, aluminium, litu, niklu lub tytanu, którym mogą towarzyszyć elementy wzmocnione domieszką włókna węglowego lub szklanego. Tak egzotyczne materiały pozwalają projektantom na zmniejszanie wagi i grubości sprzętu, przy jednoczesnym zwiększaniu wytrzymałości i solidności wykonania całej konstrukcji.

Dowodem na sensowność takich rozwiązań jest coraz częściej spotykany w laptopach biznesowych certyfikat MIL-STD-810. Otrzymują go urządzenia, które przejdą przygotowaną na potrzeby amerykańskiej armii procedurę testującą sprzęt pod kątem zwiększonej odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz możliwości pracy w niesprzyjających elektronice warunkach środowiskowych. W dodatku wspomniana certyfikacja nie jest zarezerwowana wyłącznie dla najdroższych notebooków biznesowych i możemy ją napotkać nawet w segmencie urządzeń ze średniej półki cenowej.

Dlaczego wybór laptopów biznesowych jest tak zróżnicowany?

Jednak sam zakup niezawodnego i solidnego sprzętu to dopiero część sukcesu – bardziej istotne jest znalezienie notebooka dopasowanego do naszych zawodowych zadań i stylu pracy. A obecnie laptopy stały się bardzo zróżnicowanym segmentem elektroniki i możemy wybierać już nie tylko między formatami (od filigranowych ultrabooków po masywne laptopy klasy DTR), ale także zadecydować o obecności ekranu dotykowego ze wsparciem dla piórka, możliwości transformacji laptopa w tablet oraz o wyposażeniu skrojonym pod biznes, twórców kreatywnych lub graczy. I chociaż wciąż musimy się liczyć z tym, że im większa mobilność tym mniejsza wydajność, to obecnie możliwości maszyn o ultramobilnym profilu są znacznie większe niż raptem kilka lat temu.

W dużej mierze jest to zasługa ewolucji procesorów niskonapięciowych Intel Core oraz AMD Ryzen montowanych w ultrabookach i kompaktowych laptopach. Ich najnowsze generacje oferują cztery, sześć, a nawet osiem fizycznych rdzeni, co sprawiło, że nawet najmniejsze notebooki zdecydowanie sprawniej radzą sobie z zadaniami ambitniejszymi niż praca z pakietem biurowym i obsługa programu pocztowego. Olbrzymi wpływ na osiągi i komfort korzystania ze sprzętu ma także coraz większa popularność dysków półprzewodnikowych w formie karty M.2, które błyskawicznie przejęły rolę głównego magazynu na dane w laptopach.

W ostatnich latach na rynku pojawiła się także grupa notebooków o wymiarach zbliżonych do typowej maszyny ultramobilnej, ale wyposażonych w podzespoły zwykle zarezerwowane dla maszyn o większym formacie. W ich konfiguracjach znajdziemy zarówno wysokowydajne procesory, jak i układy graficzne o gamingowym rodowodzie i imponujących osiągach. Jest to odpowiedź producentów na coraz liczniejszą grupę użytkowników poszukujących laptopa, który będzie w sobie łączył zarówno ultramobilny profil, jak i wydajność potrzebną do obsługi aplikacji i gier o bardzo dużych wymaganiach sprzętowych. Maszyny tego typu cieszą się rosnącym zainteresowaniem nie tylko wśród graczy, ale także grafików, projektantów, montażystów wideo i innych przedstawicieli szeroko rozumianej branży kreatywnej. Dla nich bardzo istotna jest możliwość łatwego przemieszczania się z całym środowiskiem pracy, bez konieczności targania ze sobą ciężkiego i nieporęcznego notebooka.

Ta sprzętowa różnorodność sprawia, że dobranie komputera do konkretnych potrzeb użytkownika może być realnym problemem. Warto więc skorzystać z pomocy ekspertów w tematyce sprzętu dla segmentu korporacyjnego, np. doradców klienta sklepu notebooki.pl, by w nasze ręce trafił laptop idealnie skrojony pod konkretne wymagania. Ostatecznie, notebook dostosowany do stylu pracy księgowego kursującego między domem, firmą i klientami, raczej nie usatysfakcjonuje grafika rozglądającego się za narzędziem pracy, które zmieści się w niedużym plecaku i pozwoli na wygodną pracę zarówno w siedzibie firmy, jak i w domu, a np. w weekendy przyda się także na uczelni.

Laptopy ultramobilne – częste wyjazdy i praca w trasie

Raptem kilka lat temu osoby poszukujące ultrabooka stworzonego do roli towarzysza służbowych wyjazdów i innych podróży, najczęściej wybierały rozwiązanie o przekątnej 12 lub 13,3 cala. Obecnie, dzięki coraz szczuplejszym ramkom ekranu, niemal identyczny poziom mobilności zapewniają modele 14-calowe, oferujące jednocześnie zdecydowanie lepszy komfort pracy – większy ekran to większy format wyświetlanych treści i mniejsze obciążenie oczu. Oczywiście, wspomniane ultrabooki 12- i 13-calowe także stały się mniejsze i lżejsze, więc z kolei mogą przypaść do gustu osobom, które do tej pory wzbraniały się przed ideą dociążania torby lub plecaka dwukilogramowym komputerem osobistym. Na rynku są już dostępne urządzenia ważące mniej niż kilogram, więc coraz więcej osób zaczyna traktować ultrabooka jak stałą część wyposażenia, z którym wychodzą z domu lub z firmy.

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby notebooka zaprojektowanego z myślą o częstym podróżowaniu wykorzystać także do pracy w biurze. Do stanowiska składającego się z dodatkowych monitorów, ergonomicznej klawiatury i myszy i innych potrzebnych urządzeń peryferyjnych możemy podpiąć i taki sprzęt – grunt aby wybór portów w dostępny w mikro-laptopie to umożliwiał. Szczególnie przydatna w takiej sytuacji jest możliwość podłączenia do komputera stacji dokującej lub replikatora portów.

W tej kwestii przez ostatnie lata także nastąpiła pozytywna zmiana - coraz rzadziej musimy szukać konkretnej stacji konkretnego producenta kompatybilnej z autorskim gniazdem dokującym. Praktycznie każdy współczesny ultrabook biznesowy ma na swym wyposażeniu port USB typu C. W tym niewielkim porcie możemy znaleźć funkcjonalność USB 3.2 Gen 2 lub jeszcze szybszy i wielofunkcyjny standard Thunderbolt 3 lub 4 i jednym przewodem zamknąć temat podpięcia sprzętu do stanowiska pracy.

HP ProBook 430 G8 to bardzo udane połączenie mobilności i funkcjonalności – w dodatku w bardzo rozsądnej cenie.

Apple MacBook Air to dla wielu osób synonim ultrabooka idealnego – ponadczasowa stylistyka, piórkowa waga i świetny ekran na pewno temu sprzyjają.

Prestiżowy Lenovo ThinkPad X1 Carbon nie bez powodu nazywany jest „ultrabookiem dla prezesa”. Ultra-smukła i ultra-lekka obudowa z włókna węglowego zapewniła klasycznej stylistyce marki nowy wymiar mobilności.

W sprzęcie ultramobilnym ciekawą podkategorię stanowią ultrabooki i laptopy konwertowalne, czyli sprzęt potrafiący fizycznie przekształcić się w tablet – najczęściej dzięki zawiasom umożliwiającym odchylenie ekranu o 360 stopni. Rozwiązania tego typu przeznaczone są dla osób potrzebujących sprzętu o funkcjonalności większej od oferowanej przez komputer osobisty o klasycznej konstrukcji. Obsługa ekranu za pomocą piórka to możliwość tworzenia odręcznych notatek, natychmiastowego nanoszenia poprawek na projekty, a w rękach osób z talentem rysowniczym lub graficznym - zupełnie inny wymiar pracy kreatywnej.

Coraz większa popularność urządzeń 2-w-1 sprawiła także, że obecnie w wśród nich znajdziemy nie tylko rozwiązania o ultramobilnej naturze, ale także laptopy o nieco większym, choć wciąż kompaktowym, rozmiarze. Obudowa o większej pojemności umożliwia zamontowanie w nich podzespołów o wydajności większej od rozwiązań niskonapięciowych – w tym także niezależnej grafiki NVIDIA. Dzięki temu do naszych rąk może trafić poręczny laptop o osiągach pozwalających na wydajną pracę z zadaniami wymagającymi sporej mocy obliczeniowej, w tym np. projektowanie 3D, zaawansowany montaż wideo lub tworzenie rozbudowanych projektów graficznych. Oczywiście, nikt nam nie zabroni sięgnąć po tego typu sprzęt po godzinach, by zrelaksować się przy dobrej grze.

Lenovo ThinkBook 14s Yoga to wszystkie zalety biznesowego ultrabooka połączone z funkcjonalnością tabletu i aktywnego piórka. Gustowna stylistyka, ekran z idealnie odwzorowaną paletą sRGB i nowoczesne podzespoły to tylko część jego zalet.

HP EliteBook x360 830 G8 to filigranowy ultrabook dla osób spędzających dużo czasu na wyjazdach. Wyróżniają go zaawansowane sprzętowe i software’owe funkcje bezpieczeństwa – od ekranu odpornego na podglądaczy, przez czytnik linii papilarnych, po autorski pakiet oprogramowania dbającego o cyberbezpieczeństwo HP Wolf Security.

Microsoft Surface Laptop Studio mimo czternastocalowego formatu oferuje osiągi wysokowydajnego procesora Intel Core i grafiki NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti lub RTX A2000. Dzięki temu jego konwertowalną naturę i ekran o proporcji 3:2 możemy wykorzystać do zadań przerastających zwykłego ultrabooka.

Laptopy do pracy w domu i w firmie - funkcjonalność i mobilność

Pandemia koronawirusa i kolejne lockdowny radykalnie zmieniły styl pracy osób z najróżniejszych grup zawodowych. Konieczność kursowania między domem, firmą i klientami przetestowała nie tylko zawodową elastyczność pracowników biur, ale jednocześnie udowodniła, że hybrydowy tryb pracy i mniejsza liczba godzin spędzonych w siedzibie firmy nie muszą negatywnie odbić się na jakości i wydajności pracy. Oczywiście, owa zmiana nie byłaby możliwa bez odpowiednich rozwiązań technologicznych, które także zostały postawione przed nowymi wyzwaniami. W tych nieszablonowych okolicznościach przyrody, laptopy i ultrabooki kolejny raz potwierdziły zasadność hasła reklamującego notebooki HP sprzed lat „Komputer znów jest osobisty”, podkreślając przewagę sprzętu mobilnego nad stacjonarnym. Spakowanie do torby lub plecaka nawet większego notebooka jest nieporównywalnie prostsze od przeniesienia w inne miejsce desktopa z jego wyposażeniem i niezbędnymi kablami. I nawet gdy obostrzenia pandemiczne w końcu staną się echem przeszłości, to można śmiało założyć, że ten nowy styl pracy nie zniknie razem z nimi. Nie brakuje bowiem pracowników, dla których hybrydowy tryb pracy okazał się zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem od spędzania w biurze ustawowej liczby godzin – zwłaszcza, gdy za tą zmianą stał dobrze przemyślany zakup sprzętu dopasowanego do sytuacji i użytkownika.

Także w tym przypadku rozmiar notebooka powinien być dobrany do naszych preferencji. Jeżeli bardziej zależy nam na komforcie podróżowania, gdyż częściej pracujemy w biurze lub w domu, gdzie wspiera nas zwiększający wygodę pracy stacjonarnej monitor, to nawet sprzęt 14-calowy nieźle się sprawdzi w tej roli. Z kolei większe maszyny docenią użytkownicy poszukujący notebooka, który zapewni oczekiwany komfort pracy wszędzie tam, gdzie znajdziemy choć trochę przestrzeni na wygodne ustawienie komputera. Piętnasto- lub siedemnastocalowy notebook to nie tylko większy ekran, zapewniający mniejsze zmęczenie oczu od filigranowych rozwiązań ultramobilnych, ale także więcej przestrzeni na dodatkowe wyposażenie. Gdy często pracujemy z danymi liczbowymi to klawiatura z blokiem numerycznym, dodatkiem zwykle nieobecnym w maszynach o krótszej przekątnej ekranu, będzie miała wymierny wpływ na nasze tempo pracy. Podobnie wygląda sytuacja z wyborem portów. Dla osób korzystających z licznych urządzeń peryferyjnych, mniejszy laptop z możliwością dokowania (np. przez USB typu C lub port Thunderbolt 3/4) będzie sensownym wyborem, ale gdy do szczęścia jest nam niezbędny laptop wyposażony w zróżnicowany arsenał portów, uwzględniający większość wykorzystywanych obecnie standardów gniazd, to warto rozejrzeć się za modelem o 15-calowej lub nawet większej przekątnej.

Uniwersalny, funkcjonalny i jednocześnie mobilny – Lenovo ThinkBook 14 G3 może sprostać wymaganiom użytkowników z najróżniejszych grup zawodowych. Mimo czternastocalowej przekątnej nie zabrakło w nim znanych i wciąż popularnych gniazd o klasycznym formacie (w tym USB typu A, HDMI, a nawet LAN), jak i nowoczesnych, szybkich i wielofunkcyjnych gniazd USB-C, także w wersji kryjącej w sobie standard Thunderbolt 4.

Microsoft Surface Laptop 4 (15) to sprzęt piętnastocalowy, ale mobilności mu odmówić nie sposób – zredukowane ramki ekranu, niecałe 15 mm grubości i 1,5 kg wagi czynią z niego wyjątkowo poręczne urządzenie. Wyróżnia go ekran o rozdzielczości 2496 na 1644 pikseli i rzadko spotykanej proporcji 3:2, oferujący lepszą wygodę pracy od typowej matrycy panoramicznej.

LG Gram 17 2021 udowadnia, że połączenie 17-calowej matrycy i zwiększonej mobilności jest jak najbardziej możliwe – 1,35 kg to najlepszy wynik wśród laptopów o tym formacie. A połączenie wysokiej klasy matrycy IPS o rozdzielczości 2560 x 1600 z tak dużą przekątną przekłada się na komfort pracy, jakiego nie znajdziemy w maszynach o bardziej kompaktowych rozmiarach.

Notebooki o dużej wydajności – gdy najważniejsze są osiągi

O ile typowa praca administracyjno-biurowa nie jest wielkim wyzwaniem dla większości notebooków, to zadania związane z projektowaniem 3D, tworzeniem rozbudowanych projektów graficznych, montażem wideo, produkcją gier czy administrowaniem olbrzymimi bazami danych wymagają podzespołów ukierunkowanych na wydajność. W dodatku, aby notebooki o takiej specjalizacji pracowały stabilnie i z optymalną wydajnością, na ich wyposażeniu nie może zabraknąć zaawansowanego układu chłodzenia, dbającego o utrzymanie bezpiecznej temperatury wspomnianych podzespołów. Do akcji powinny więc wkroczyć mobilne stacje robocze oraz notebooki dla branży kreatywnej, czyli laptopy przystosowane do wielogodzinnej pracy pod dużym obciążeniem.

Na szczęście, w portfolio współczesnych laptopów o dużej wydajności znajdziemy już nie tylko masywne i ciężkie notebooki - coraz większy nacisk na mobilność sprzętu łatwo dostrzec także w tym segmencie sprzętu. Projektanci już od kilku lat potrafią w coraz smuklejszych i lżejszych konstrukcjach zmieścić wyposażenie pozwalające na sprawną i wydajną pracę nawet z najbardziej wymagającymi aplikacjami. Wielordzeniowy procesor o wysokim taktowaniu, wydajny układ graficzny, wielodyskowy magazyn na dane oraz wysokiej klasy matryca w obudowie notebooka, to połączenie osiągów rodem z komputera stacjonarnego z mobilnością niezbędną do szybkiego przemieszczania się z całym naszym środowiskiem pracy. Dzięki temu nawet użytkownicy wymagający od swego notebooka ponadprzeciętnych osiągów, mogą wyposażyć się w komputer o formacie ułatwiającym podróżowanie.

Warto tu także wspomnieć o pozytywnej dla wielu użytkowników zmianie, jaka nastąpiła w segmencie notebooków o dużej wydajności. Obecnie w sprzedaży nie brakuje modeli wyposażonych w gamingowe układy graficzne NVIDIA GeForce GTX/RTX. Ma to bardzo duży wpływ na cenę komputera, gdyż grafiki z profesjonalnej rodziny NVIDIA Quadro są wycenianie znacznie wyżej od ich gamingowych odpowiedników. Co prawda, to grafiki NVIDIA Quadro mogą się pochwalić pełną kompatybilnością z oprogramowaniem do projektowania 3D oraz wsparciem dla wszystkich zaszytych w nim funkcji, co potwierdza certyfikat Independent Software Vendors, ale nie znaczy to, że „pospolite” grafiki GeForce GTX/RTX są nieprzydatne w tego typu zastosowaniach. Wręcz przeciwnie - radzą sobie zdecydowanie lepiej niż parę lat temu, gdyż NVIDIA z myślą właśnie o posiadaczach wydajnych laptopów z grafiką NVIDIA GeForce przygotowała pakiet sterowników NVIDIA Studio, poprawiający osiągi i stabilność działania gamingowych kart graficznych przy zastosowaniach profesjonalnych.

Oczywiście, wśród mobilnych stacji roboczych wciąż bez problemu znajdziemy notebooki klasy DTR (Desktop Replacement), w których mobilność nie jest priorytetem – dla projektantów ważniejsze było zachowanie zróżnicowanych i ekstremalnie wydajnych konfiguracji, dobrze rozmieszczonego wyboru portów, rozbudowanego i cichego układu chłodzenia oraz możliwości zamontowania więcej niż jednego nośnika na dane. I chociaż podróżowanie z taką maszyną nie będzie równie łatwe, jak w przypadku wyszczuplonych i lekkich modeli, to przenoszenie komputera między domem a biurem (np. gdy zaczął nas obowiązywać hybrydowy system pracy i jeden tydzień spędzamy w domu, a kolejny w firmie) nie będzie tak problematyczne, jak w przypadku komputera stacjonarnego.

Nową podkategorią notebooków o dużej wydajności są maszyny zaprojektowane dla tzw. branży kreatywnej, czyli osób zajmujących się designem, reklamą, tworzeniem grafiki lub animacji, twórczością muzyczną lub filmową oraz modą. Notebooki z tego segmentu muszą się więc wyróżniać nie tylko osiągami i przynajmniej niezłą mobilnością, ale także niebanalną stylistyką, na którą składa się m.in. kolorystyka odważniejsza niż szarość lub czerń. Bardzo mile widzianym dodatkiem jest tu także ekran dotykowy obsługujący piórko, co znacząco zwiększa przydatność notebooka przy rysowaniu oraz szkicowaniu. Dzięki temu notebooki z tego segmentu mogą się pochwalić funkcjonalnością do tej pory zarezerwowaną dla ultrabooków konwertowalnych i innych mobilnych urządzeń 2-w-1, jednocześnie gwarantując lepszy komfort pracy, wynikający z większej przekątnej ekranu, oraz osiągi generowane przez wysokowydajne podzespoły.

HP ZBook Studio G7 to niewątpliwie jeden z najładniejszych notebooków dla branży kreatywnej dostępnych na rynku. Aluminiową obudowę wyróżnia nowoczesny i zarazem bardzo stylowy design, który sprosta gustom nawet bardzo wyczulonych na tle prezencji użytkowników. Smukły profil sprzętu oraz waga zaczynająca się od 1,8 kg ułatwią podróżowanie, a wysokotaktowane procesory Intel Core oraz wydajna grafika NVIDIA GeForce RTX zapewnią potrzebną do pracy wydajność. W najlepszych konfiguracjach nie zabrakło także matrycy HP DreamColor o rozdzielczości 4K - to autorskie rozwiązanie HP wyróżnia się idealnym odwzorowaniem wszystkich palet barw - sRGB, AdobeRGB i DCI-P3.

Lenovo ThinkPad P17 Gen 2 to przedstawiciel laptopa typu DTR – siedemnastocalowy ekran i bardzo wydajne podzespoły trafiły do masywnej obudowy wzmocnionej włóknem szklanym. Wybór portów robi wrażenie nie tylko swym zróżnicowaniem, ale także sprzyjającym wygodzie pracy rozmieszczeniem – część gniazd ulokowano na tyle obudowy, co ułatwia utrzymanie blatu biurka wolnym od kabli i przewodów. Całość wieńczy świetna klawiatura o głębokim skoku i wyprofilowanych klawiszach, uznawana za wzorcowy przykład klawiatury do wielogodzinnej pracy.

Acer ConceptD 3 Ezel (15) swą nazwę zawdzięcza nietypowemu zawiasowi Ezel, pozwalającemu pracować z laptopem w sześciu różnych trybach, w tym także w trybie dużego tabletu. Ekran o przekątnej 15,6 cala możemy obsługiwać palcami lub piórkiem Acer Active Stylus, z łatwością przechodząc z trybu ułatwiającego projektowanie i tworzenie treści do trybu prezentacji lub pracy grupowej. Notebook korzysta z wydajnych procesorów Intel Core, którym towarzyszy grafika NVIDIA GeForce GTX/RTX. Co ciekawe, producent zadbał także o modele wyposażone w profesjonalne układy graficzne z rodziny NVIDIA Quadro – takie konfiguracje zyskały w nazwie dodatkowe oznaczenie „Pro”.

Wybranie notebooka dopasowanego do określonych zawodowych potrzeb może okazać się zadaniem niełatwym, ale naprawdę warto podejść do tej kwestii z głową. Przy dzisiejszym, wyjątkowo zróżnicowanym rynku mobilnych komputerów osobistych, znalezienie ideału wśród wszystkich dostępnych modeli może być niezłą zagwozdką - zwłaszcza, gdy znajomość oferty poszczególnych producentów nie jest naszą najmocniejszą stroną. Warto w takiej sytuacji zgłosić się do znanego i sprawdzonego sklepu specjalizującego się w wyposażaniu firm i użytkowników profesjonalnych w rozwiązania IT do najróżniejszych zastosowań. Często jeden telefon lub mail mogą oszczędzić nam mnóstwo czasu i przynajmniej obrać właściwy kierunek poszukiwań. W tak istotnej kwestii naprawdę nie warto sugerować się samym wyglądem i marką sprzętu – zakup laptopa do pracy nierzadko wiąże się z odczuwalnym dla budżetu wydatkiem, więc tym bardziej powinniśmy sięgnąć po sprzęt, który będzie na siebie zarabiał.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz