Laptopy biznesowe od Lenovo – przewodnik po seriach

Lenovo to istny gigant branży IT, który w dziedzinie sprzętu biznesowego niezmiennie i od lat zajmuje jedną z czołowych pozycji, ewentualnie wymieniając się miejscami na podium z Amerykanami z Della oraz HP. Patrząc szerzej, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek laptopów biznesowych – ThinkPad – także może pochwalić się przecież amerykańskim rodowodem. To właśnie legendarny IBM stworzył w 1992 roku jeden z najbardziej rozpoznawalnych designów w historii notebooków. Inspiracją dla kształtu i formy pierwszych ThinkPadów było pudełko bento, czyli tradycyjny japoński pojemnik na lunch. Dzisiaj jednak z tej formy pozostało bardzo niewiele, gdyż na przestrzeni lat zmienił się nie tylko format laptopów, ale też ich stylistyka stała się bardziej smukłe i mniej kanciasta. Ta ewolucja jednak nie odebrała współczesnym ThinkPadom swojego pierwotnego ducha.

IBM sprzedał oddział zajmujący się notebookami, a tym samym - ThinkPadami – firmie Lenovo w drugiej połowie 2005 roku i patrząc z perspektywy czasu, Lenovo podjęło bardzo dobrą decyzję, zachowując po dziś dzień pierwotny sznyt ThinkPadów. Maszyny z tej rodziny wciąż cieszą się sporą estymą, oferując praktycznie wszystko, co powinno się znaleźć na wyposażeniu laptopa biznesowego. Lenovo ThinkPad to także bardzo rozbudowane pod kątem specjalizacji portfolio, uwzględniające zarówno sprzęt dla małych i średnich firm, maszyny klasy Enterprise i stacje robocze, jak i ultrabooki klasy Premium. W ThinkPadach znajdziemy jedną z najlepszych klawiatur na rynku, charakterystyczny dla serii manipulator TrackPoint, bogatą ofertę dodatków dbających o bezpieczeństwo danych i samego komputera, wytrzymałe i pieczołowicie zmontowane obudowy, zdolne poradzić sobie z testami MIL-STD-810, a także wysokiej klasy wyświetlacze.

ThinkPady to absolutna klasyka. Jednak nie tak dawno Lenovo powołało do życia nową linię laptopów, tym razem adresowanych do studentów i pokoleń, które zaczęły właśnie wkraczać na rynek pracy. Mowa oczywiście o serii ThinkBook, która zadebiutowała w pierwszej połowie 2019 roku. Im jednak będzie poświęcony osobny tekst, bo chociaż oferta ThinkBooków nie jest aż tak rozbudowana, jak w przypadku ThinkPadów, to jednak warta jest dokładniejszego poznania.

ThinkPad, ale jaki?

Każdy, kto w wyszukiwarkę internetową lub wybranego sklepu wpisał słowo „ThinkPad”, został zasypany sporą liczbą modeli, które może i wyglądają podobnie, ale różnią się między sobą pod wieloma względami. Pierwszym, co mogło rzucać się w oczy, było oznaczenie modelu, składające się z litery oraz liczby, a dalej, a jakże inaczej – cena.

To właśnie znajomość oznaczeń ThinkPadów jest kluczowa, żeby wybrać notebooka odpowiadającego wymaganiom naszym lub firmy. Oznaczenia ThinkPadów na przestrzeni wielu lat istnienia marki się zmieniały. Obecnie mamy do czynienia z sześcioma seriami: ThinkPad E, ThinkPad L, ThinkPad T, ThinkPad PThinkPad X oraz ThinkPad X1. Po co ich aż tyle? Kiedy spojrzy się na nie z bliska, wątpliwości powinny się rozwiać.

ThinkPad E

To podstawowa seria biznesowa od Lenovo. Kiedyś ThinkPady E były znane pod nazwą ThinkPad Edge. ThinkPady E adresowane są do małych i średnich przedsiębiorstw. To wciąż eleganckie, pełnoprawne biznesówki, charakteryzujące się atrakcyjną ceną, ale za to z wyposażeniem mniej rozbudowanym niż w przypadku ThinkPadów z wyższych serii. Coś za coś.

Kiedyś ThinkPady serii E wykonane były w stu procentach z tworzywa sztucznego, jednak obecnie Lenovo przygotowuje także konstrukcje wzmocnione aluminium.

ThinkPady E dostępne są zazwyczaj w co najmniej dwóch formatach: z ekranem 15-calowym oraz bardziej kompaktowe notebooki z matrycą o przekątnej 14 cali. Na ich wyposażeniu znajdują się procesory niskonapięciowe od Intela lub AMD, a w opcji znaleźć się może niezależny układ graficzny. Do tego dochodzą ekrany Full HD, odporna na zachlapanie klawiatura z TrackPointem oraz podświetleniem. Nie brakuje też rozbudowanego zestawu portów oraz zabezpieczeń w postaci czytnika linii papilarnych oraz możliwość obsługi dysków samoszyfrujących.

ThinkPad L

Wchodzimy stopień wyżej. ThinkPady serii L można bez przesady określić jako prawdziwe kombajny do pracy. W tej serii znaleźć można zdecydowanie większy wybór podzespołów niż w serii E, z procesorami z obsługującymi technologię vPro (Intel) lub AMD DASH (AMD) włącznie, co sprawia, że notebooki te są odpowiednim wyborem dla średnich i dużych firm. ThinkPady L mogą pochwalić się bardzo szerokim spektrum wykorzystania, od pracy biurowej po zadania wymagające wydajnego procesora, niezależnej karty graficznej oraz zasobnej pamięci operacyjnej.

Jedną z najważniejszych cech ThinkPadów L jest ich wszechstronność, podkreślana nie tylko przez bardzo uniwersalną stylistykę i szeroki wybór portów, ale też większy wybór ekranów niż w przypadku serii E, opcjonalny modem WWAN oraz moduł NFC. A żeby jeszcze bardziej podkreślić uniwersalność tej rodziny, Lenovo oferuje „elki” z ekranem 13-, 14-, a także 15-calowym. Jakby tego było mało, od niedawna w tej grupie notebooków pojawił się także sprzęt typu 2-w-1 o dodatkowym oznaczeniu Yoga, łączący w sobie cechy notebooka i tabletu z dotykowym ekranem.

Pod kątem zabezpieczeń ThinkPady L to już praktycznie standard korporacyjny. Lenovo umożliwia wybór laptopów nie tylko ze wspomnianym opcjonalnym NFC, z którego korzystają zbliżeniowe karty służące autoryzacji pracownika, ale też z klasycznym czytnikiem Smart Card oraz kamerką z funkcją rozpoznawania twarzy. Do tego dochodzi także czytnik linii papilarnych oraz dodatkowe zabezpieczenia zaszyte w BIOS-ie.

Podsumowując – jeżeli ktoś poszukuje możliwie uniwersalnego i bogato wyposażonego laptopa do pracy, który jednocześnie wciąż pozostaje atrakcyjny cenowo, to „elki” powinny sprostać tym wydającym się niemożliwym do pogodzenia wymaganiom.

ThinkPad T

Właściwie tzw. „tetki” można określić mianem „bardziej ekskluzywnych ThinkPadów L”. Można, ale z drugiej strony – nie wypada. ThinkPady T to wyraźnie jeszcze wyższa półka od wymienionych wcześniej serii – zarówno pod kątem wyposażenia (pojawią się tutaj chociażby profesjonalnej klasy matryce o wiernym odwzorowaniu kolorów i rozdzielczości 4K oraz filtr prywatności ekranu ThinkPad Privacy Guard), jak i w kwestii jakości wykonania. W tej rodzinie sprzętu możemy liczyć na obudowy z tworzywa wzmacnianego włóknem szklanym oraz na konstrukcje z aluminium i magnezu. To klasa Premium posiadająca własną tożsamość.

W tej biznesowej rodzinie sprzętu znaleźć można laptopy 14-, oraz 15-calowe i to gabarytowe status quo utrzymywane jest przez Lenovo od lat. Jednak nie oznacza to, że wybór „tetek” jest jakiś ograniczony. W serii ThinkPad T znaleźć można zarówno leciutkie i poręczne ultrabooki, jak i maszyny wyposażone w jedne z najmocniejszych podzespołów dostępnych na rynku, w tym – pierwotnie zarezerwowane dla stacji roboczych.

„Tetki” dzielą się na cztery warianty – pierwszy nie posiada żadnego dodatkowego oznaczenia, a więc mamy np. przykład ThinkPada T14 lub T15. Te laptopy bazują na procesorach niskonapięciowych i mają w sobie łączyć cechy mobilnego ultrabooka i wydajnego laptopa o uniwersalnym profilu. Dalej mamy ThinkPady T z literą „s” na końcu – tutaj liczy się przede wszystkim smukła sylwetka, niska waga, długi czas pracy na baterii oraz łączność bezprzewodowa. To najbardziej mobilne „tetki”. Następnie Lenovo przygotowało warianty z literą „p” oznaczającą, że mamy do czynienia z laptopami, które nie są tak smukłe, jak „eski”, ale mogą za to pochwalić się obecnością wysokowydajnych procesorów oraz niezależnych kart graficznych ze średniej półki wydajnościowej. No i na koniec mamy ThinkPady T, których oznaczenie wieńczy litera „g” – to oznaczenie laptopów, które oprócz CPU o wysokiej wydajności (w tym Intel Xeon), posiadają na liście opcjonalnego wyposażenia flagowe, mobilne karty graficzne oraz wysokiej klasy matryce. To propozycja dla branży kreatywnej.

ThinkPad X

Witamy w rodzinie najbardziej mobilnych laptopów Lenovo, nieustępujących pod kątem wyposażenia laptopom i ultrabookom z rodziny T oraz L. W serii ThinkPad X Lenovo stawia na ultrabooki oraz komputery typu 2-w-1. Najczęściej w formacie 13-calowym, ale od czasu do czasu pojawiają się tutaj urządzenia jeszcze bardziej przenośne, np. z ekranem o przekątnej długości 12 cali. Priorytet dla tej serii? Bardzo wysoka mobilność podkreślona smukłymi obudowami oraz długim czasem pracy na baterii i opcjonalnym modemem WWAN.

Ultrabooki z tej serii mają jeszcze jedną ważną cechę – ich konstrukcje szczególnie wyróżniają się w kwestii wytrzymałości i jakości wykorzystanych materiałów. W obudowie znaleźć można elementy aluminiowe czy magnezowe, czyli podobnie jak w serii T, ale to nie wszystko, gdyż w części konfiguracji zastosowano tworzywo wzmocnione włóknem węglowym – materiałem nie tylko lekkim, ale też zapewniającym bardzo wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, godnym półki Premium.

ThinkPady serii X mimo ultramobilnej specjalizacji to nadal pełnoprawny sprzęt do pracy klasy korporacyjnej, a ich wyposażenie tylko to potwierdza. Procesory z Intel vPro lub AMD DASH? Są! Mnóstwo możliwości konfiguracyjnych? Jest! Do tego doliczyć trzeba praktycznie cały wachlarz zabezpieczeń, jakie proponuje Lenovo w swoich laptopach – czytnik linii papilarnych, czytnik Smart Card, moduł NFC, kamerka z funkcją rozpoznawania twarzy i zasłoną ThinkShutter oraz filtr prywatności ThinkPad Privacy Guard. W Thinkpadach X znaleźć można wysokiej klasy wyświetlacze o rozdzielczościach wyższych niż Full HD.

ThinkPad X1

Przechodzimy do rodziny jednych z najbardziej ekskluzywnych ultrabooków i laptopów biznesowych na rynku – ThinkPad X1. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że X1 to nie tylko oznaczenie prestiżowych laptopów. Symbol ten znajduje się także na innych urządzeniach i akcesoriach: monitorze ThinkVision X1, słuchawkach, a nawet myszkach.

Historia serii rozpoczęła się od pierwszego ThinkPada X1, który pojawił się na rynku w 2011 roku, jednak dopiero kolejny rok przyniósł pierwszego Carbona – idealnego ambasadora idei X1. Idea laptopa od lat się nie zmieniła – to creme de la creme tego, co do zaoferowania ma Lenovo w kwestii świetnie wykonanych (znowu mamy tu elementy magnezowe oraz włókno węglowe), jednych z najlżejszych na rynku i uniwersalnych ultrabooków klasy Premium – stąd też ich wysoka cena. „X-jedynki” charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i niską wagą, a przy tym wyposażeniem godnym górnej półki klasy biznes. Nie tylko w kwestii zabezpieczeń, ale też np. ekranów - w tej serii pojawiały się chociażby wyświetlacze OLED.

Na przestrzeni lat seria ThinkPad X1 bardzo mocno się rozrosła. Dzisiaj znajduje się w niej nie tylko 14-calowy X1 Carbon, który rokrocznie zdobywa branżowe wyróżnienia w kategorii „Ultrabook klasy Premium”, ale też jego konwertowalne alter ego w postaci ultrabooków X1 Yoga, wyposażonych w ekran z zawiasem 360°. X1 to także rodzina pierwszego na świecie laptopa ze składanym ekranem – innowacyjnego ThinkPada X1 Fold, a także najlżejszych ThinkPadów w historii – X1 Nano.

Jednak ThinkPady X1 od Lenovo to nie tylko ultrabooki, czego potwierdzeniem jest obecność w tej rodzinie sprzętu notebooków z większym ekranem, dysponujących podzespołami zapewniającymi wydajność potrzebną do pracy z aplikacjami wymagającymi bardzo dużej mocy obliczeniowej. Mowa tutaj o laptopach X1 Extreme, będących jedną z najlepszych propozycji na rynku dla szeroko rozumianej branży kreatywnej.

ThinkPad P

Lenovo posiada w swojej ofercie także zaawansowane notebooki ukierunkowane na wydajność, nazwane mobilnymi stacjami roboczymi. Z ThinkPadów P będą korzystać graficy, animatorzy, inżynierowie różnych dziedzin, programiści pracujący nad dużymi projektami, architekci oraz przedstawiciele innych profesji, potrzebujących laptopa wyróżniającego się niezrównaną wydajnością, zaawansowanymi funkcjami bezpieczeństwa oraz ponadprzeciętną niezawodnością. Dlatego też mobilne stacje robocze to jedyna rodzina sprzętu Lenovo z wzbogacona o certyfikację ISV, gwarantującą pełną kompatybilność platformy z aplikacjami projektowymi najważniejszych producentów oprogramowania tego typu.

Oczywiście stworzenie jednej, uniwersalnej maszyny, mającej sprostać dość precyzyjnym wymaganiom wymienionych zawodów, jest praktycznie niemożliwe, stąd też wśród ThinkPadów P znaleźć można zarówno ultramobilne stacje robocze, z ekranem o przekątnej 14 cali, jak i większe notebooki z matrycą 15- lub 17-calową.

W zależności od wybranego modelu pod maskę trafią niskonapięciowe CPU marki Intel lub AMD, albo najpotężniejsze mobilne procesory – w tym także układy Intel Core i9 oraz Intel Xeon. To samo dotyczy wyboru kart graficznych – od układów z niskiej półki wydajnościowej (w najbardziej mobilnych notebookach), po najmocniejsze, profesjonalne układy graficzne. Stacje robocze wyposażone w procesory Intel Xeon mogą także obsługiwać RAM z korekcją błędów (ECC), co ma ogromne znacznie przy wykonywaniu skomplikowanych i długotrwałych obliczeń. ECC pozwala uniknąć przekłamań nawet rzędu jednego bitu danych, więc symulacje i inne operacje na potężnej liczbie danych mogą zachować najwyższą precyzję.

Pod kątem bezpieczeństwa danych oraz możliwości autoryzacji dostępu do komputera, ThinkPady P nie ustępują w żaden sposób ThinkPadom T. To wciąż najwyższy poziom bezpieczeństwa oferowany zarówno przez hardware, jak i oprogramowanie. Biometryczne logowanie do systemu umożliwi czytnik linii papilarnych oraz kamerka z funkcją rozpoznawania twarzy, którym może towarzyszyć czytnik Smart Card - w wersji fizycznej lub korzystający z łączności NFC.

Warto w tym miejscu podkreślić, że stacje robocze, szczególnie te zaprojektowane z myślą o różnego rodzaju specjalistach w dziedzinie grafiki komputerowej, mogą oferować konfiguracje z wyświetlaczami o wysokiej rozdzielczości (w tym 4K), gwarantującymi 100-procentowe odwzorowanie palety kolorów AdobeRGB i wsparcie dla HDR.

Który Lenovo ThinkPad jest dla mnie?

Wiedząc już czym charakteryzują się poszczególne serie, odpowiedź na to pytanie powinna być nieco prostsza. Na pewno warto pamiętać, że wszystkie serie są przez Lenovo rozwijane i modyfikowane z generacji na generację pod kątem szczegółów, ale ich ogólne założenia są takie same od lat. Przypomnijmy zatem, co oferują poszczególne rodziny notebooków biznesowych od Lenovo.

ThinkPady E wyróżniają się najprzystępniejszą ceną, ale i tak możemy liczyć na solidne wykonanie, nowoczesny design i przemyślany wybór konfiguracji opartych o nowoczesne podzespoły. I chociaż ich wyposażenie nie dorównuje ThinkPadom z wyższych serii, są to pełnoprawne biznesówki, które świetnie sprawdzą się w rękach pracowników małych i średnich firm, studentów oraz użytkowników domowych.

ThinkPady L to idealny stan pośredni pomiędzy zahaczającymi o klasę Premium ThinkPadami T a atrakcyjnie wycenionymi ThinkPadami E. „Elki” oferują zabezpieczenia klasy korporacyjnej, uniwersalność, szerokie możliwości konfiguracji, a przy tym wciąż pozostają przystępne cenowo. ThinkPady L są bardzo dobrą propozycją dla pracowników średnich i dużych firm.

ThinkPady T oraz ThinkPady X to najwyższa półka pod kątem wyposażenia, a w kwestii jakości wykonania ustępują wyłącznie ekskluzywnej rodzinie ThinkPad X1. We wszystkich wymienionych tutaj seriach znaleźć można sprzyjające pracy biurowej matryce, rozbudowane opcje konfiguracyjne, obudowy wykonane z najwyższej klasy materiałów oraz pełen pakiet zabezpieczeń sprzętowych i software’owych. Jednak najbardziej prestiżowe rozwiązania Lenovo zarezerwowało dla rodziny ThinkPad X1 – w niej znajdziemy m.in. flagowego ultrabooka biznesowego ThinkPad X1 Carbon.

Na koniec sprzęt dla specjalistów potrzebujących maszyny o niezrównanych osiągach. Ogromne możliwości konfiguracyjne, certyfikacja ISV, profesjonalne układy graficzne oraz najmocniejsze procesory dla laptopów – wszystko to oferuje seria ThinkPad P. Mobilne stacje robocze to sprzęt do zadań specjalnych.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz