Laptopy biznesowe HP – przewodnik po seriach

Wstęp

Firma HP to jeden z gigantów branży elektronicznej kładących nacisk na sprzęt IT. Laptopy, komputery stacjonarne, sprzęt 2-w-1, drukarki i urządzenia wielofunkcyjne, monitory, stacje robocze – to wszystko można znaleźć w ofercie amerykańskiego producenta. HP to także potentat na rynku maszyn stricte dla biznesu i obok Lenovo oraz Della jest jednym z największych producentów notebooków biznesowych. I to nie tylko dla korporacji, ale też małych i średnich firm. Od sprzętu z segmentu „entry-biznes” po maszyny klasy Enterprise.

W tym poradniku skupimy się konkretnie na laptopach oraz urządzeniach typu 2-w-1, czyli łączących w sobie cechy klasycznego notebooka oraz tabletu. Podobnie jak inni producenci komputerów osobistych, także HP posiada szczegółowy podział na rodziny sprzętu, różniące się między sobą zaawansowaniem, wyposażeniem i liczbą dodatków, a także samym przeznaczeniem. Wśród laptopów biznesowych HP wymienia się rodziny Essential, ProBook, EliteBook, Elite oraz mobilne stacje robocze ZBook.

Po które laptopy biznesowe HP warto sięgnąć jeżeli jest się przedstawicielem segmentu SMB, a zakup którego warto rozważyć chcąc móc pochwalić się sprzętem z półki Premium? Dla kogo idealnym wyborem okaże się ProBook 400, a kto wykorzysta pełen potencjał EliteBooka 800? Która stacja robocza ZBook będzie dla mnie najlepszym wyborem? O tym ten poradnik.

Laptopy HP Essential. Niedrogie laptopy dla małych firm oraz edukacji

Zacznijmy od podstaw. Wśród notebooków biznesowych HP te reprezentowane są przez serię Essential. Chociaż to najbardziej budżetowa propozycja z segmentu „entry-biznes”, to laptopy z tej serii wyposażone zostały w podstawowe formy zabezpieczenia danych i dostępu do systemu: moduł szyfrowania TPM oraz opcjonalny czytnik linii papilarnych. Laptopy z tej serii dostępne są zazwyczaj w formacie 15,6 cala oraz z ekranem 14-calowym.

Laptopy HP Essentialz definicjiustępują pod kątem wyposażenia wyższym seriom, ale wciąż są w stanie zaoferować konfiguracje sprzyjające komfortowej pracy. Komputery wyposażone mogą zostać, między innymi w wyświetlacze o rozdzielczości Full HD oraz szerokich kątach widzenia. Jest też opcjonalna podświetlana klawiatura, a także akumulator pozwalający na kilka godzin bezprzewodowej pracy. W większych maszynach nierzadko można spotkać się z możliwością zainstalowania dwóch dysków. Co może wydawać się zaskakujące, w serii Essentials znaleźć się mogą także bardzo szybkie nośniki PCIeNVMe.

Chociaż laptopy z rodziny Essential nie należą do najsmuklejszych i najlżejszych na rynku, to w żadnym wypadku nie można powiedzieć, że wykonane są po macoszemu. Chociaż zbudowane są w przeważającej mierze w całości z tworzywa, to prezentują jakość pozwalająca przejść przez część militarnych testów wytrzymałości.

HP ProBook – maszyny, które żadnej pracy się nie boją

Prawdziwe spotkaniez uniwersalnymi maszynami biznesowym zaczyna się tutaj. Bo chociaż HP Essential są w stanie zapewnić podstawowe wyposażenie, tak od ProBooków wymaga się już więcej. Na początek należy wiedzieć, że ProBooki dzielą się na dwie podserie: ProBook 400 oraz ProBook 600, jednak seria 600 dostępna jest wraz z procesorami Intela 11. generacji. Od 12. generacji seria 600 została przeniesiona do gronaEliteBooków.

Niżej lokowana rodzina wciąż może być uznawana za klasę „entry-biznes”, jednak swoim wyposażeniem oraz jakością wykonania jasno pokazuje uniwersalność oraz przystosowanie do realiów wielozadaniowej pracy. Ponadto wśród ProBooków 400 znaleźć można laptopy w formatach od 13 do 17 cali. Zarówno z procesorami od Intela, jak i od AMD. Nie brakuje też maszyn z niezależnymi układami graficznymi, jednak są to GPU z niższych półek wydajnościowych.

Notebooki HP ProBook, jak na sprzęt biznesowy przystało, posiadają mnóstwo opcji konfiguracyjnych. Sam wyświetlacz może być budżetową matrycą o rozdzielczości HD, panelem IPS o rozdzielczości Full HD, ekranem dotykowym, a w dodatku już w tej serii pojawiają się wyświetlacze z filtrem prywatności HP SureView. Wśród innych dodatków charakterystycznych dla notebooków biznesowych znaleźć można również czytnik linii papilarnych czy kamerkę z czujnikami IR, wspierającą funkcję rozpoznawania twarzy. Wśród ProBooków serii 400 znaleźć można także konfiguracje wzbogacone o modem WWAN, a także modele z serii x360, czyli będące hybrydą laptopa i tabletu.

Laptopy HP ProBook 400 mogą także pochwalić się dodatkową ochroną software’ową oferowaną przez producenta. W pakiecie znajduje się chociażby ochrona HP Wolf Pro Security, HP SureSense oraz HP Sure Start.

Jeżeli natomiast ktoś poszukuje sprzętu jeszcze bardziej uniwersalnego, to powinny go zainteresować seria notebooków ProBook 600. Można powiedzieć, że jest to w pewnym sensie seria będąca rozwinięciem laptopów ProBook 400. „Sześćsetki” posiadają praktycznie wszystkie cechy niższej serii, a dodatkowo pojawia się w nich opcjonalny czytnik Smart Card, procesory Intela wzbogacone o platformę vPro oraz jednostki z rodziny AMD Ryzen PRO. Wśród ProBooków 600 dostępne są także ultrabooki z obudową z aluminium oraz magnezu. W konfiguracjach z procesorami Intela zaś znaleźć można gniazda USB-C z obsługą interfejsu Thunderbolt 4.

Warto też wspomnieć, że zarówno w ProBookach 400, jak i 600 znajdują się baterie pozwalające nawet na kilkanaście godzin pracy bez potrzeby ładowania. A gdyby trzeba było komputer błyskawicznie podładować, to dzięki szybkiemu ładowaniu da sięuzupełnić energię do poziomu 50% w ok. pół godziny.

HP EliteBook 600 oraz 800 – laptopy i ultrabooki dla najbardziej wymagających

Jak sama nazwa serii sugeruje, EliteBooki to sprzęt nie tylko przygotowany z myślą o pracy samej w sobie. To także laptopy mające być pewnego rodzaju wizytówką dla jego posiadaczy. Pod kątem jakości wykonania oraz designu mówimy o najwyższej klasie mobilnych komputerów od HP.

Wśród nich można spotkać zarówno laptopy w klasycznym formacie 15,6 oraz 14 cali, nowoczesnym 16-calowym wydaniu, jak i ultrabooki z ekranem o przekątnej 13,3 cala.W większości są to maszyny smukłe i lekkie, o uniwersalnym, biznesowym designie. Obudowy EliteBooków 600 zazwyczaj wykonane są z połączenia elementów z wytrzymałego tworzywa oraz aluminium. W przypadku wyżej klasyfikowanych EliteBooków 800 mamy do czynienia z konstrukcjami z aluminium i/lub magnezu.Zapewne nie będzie sporym zaskoczeniem informacja, że wśród EliteBooków także można znaleźć konwertowalneultrabookiEliteBook x360.

Podobnie jak w przypadku ProBooków, także tutaj nie brakuje konfiguracji z procesorami Intela oraz AMD, w tym wyposażonych w platformę vPro (Intel) oraz wzbogaconych o dodatkowe zabezpieczenia i narzędzia dla administratorów Ryzeny PRO od AMD.

Wyposażenie dodatkowe laptopów z serii HP EliteBooktrzyma się najwyższych standardów dotyczących notebooków biznesowych z wysokiego segmentu. Laptopy posiadają czytniki linii papilarnych, czytniki Smart Card, kamerki z mechanicznymi zasłonami oraz funkcją rozpoznawania twarzy, opcjonalne NFC, a także mogą zostać wyposażone w filtry prywatności HP SureView. Nie brakuje też konfiguracji z modemem WWAN, pozwalającym korzystać z sieci komórkowej i dzięki temu pozostawać online znajdując się poza bezpieczną siecią Wi-Fi. Producent wyposażył laptopy także w gniazda Thunderbolt 4.

Na wybór dostępnych z laptopami ekranów również nie można narzekać. W zależności od modelu liczyć można na panele IPS o rozdzielczości od Full HD do 4K, nie brakuje też wariantów o pełnym pokryciu palety kolorów sRGB oraz obsługą HDR. HP często pozwala w tej rodzinie na wybór ekranu dotykowego.

HP EliteBook 1000 – ultrabooki biznesowe klasy Premium

Już o EliteBookach serii 600 oraz 800 pisaliśmy jako o swoistych wizytówkach dla ich posiadaczy, ale jeżeli ktoś chciałby sięgnąć po jeszcze bardziej prestiżową „biznesówkę”, to powinien zdecydować się na któregoś z ultrabooków z serii EliteBook 1000 lub EliteBook x360 1000, a więc jego hybrydową wersję.

W tej serii Amerykanie stawiają na sprzęt maksymalnie mobilny, lekki i smukły. W związku z tym, znaleźć tu można wyłącznie maszyny z ekranem o przekątnej 13 lub 14 cali. Zaskoczeniem nie będzie wybór lekkich konstrukcji z magnezu i/lub aluminium. Wszystko precyzyjnie spasowane, a wytrzymałość ultrabooków potwierdzona jest certyfikatem MIL-STD 810H.

Pod kątem wyposażenia użytkownicy otrzymują praktycznie wszystko, co HP oferuje w serii EliteBook w ogóle z dodatkową wartością, jaką jest ekstremalna mobilność urządzenia podkreślona przez opcjonalny modem WWAN czy baterię pozwalającą na nawet kilkanaście godzin pracy bez potrzeby podłączania laptopa do gniazdka.

Są to notebooki biznesowe klasy Premium nie tylko z definicji i potwierdza to również ich konfiguracja. Obecność procesorów Intela sprawia, że ultrabookiEliteBook 1000 oraz EliteBook x360 1000 są zgodne z założenia platformy Intel Evo. Wśród dostępnych ekranów natomiast spotkać można wysokiej klasy panele IPS o rozdzielczości 4K, a nawet ekrany OLED. Laptopy mogą być także wyposażone w panele dotykowe oraz wyświetlacze z filtrem prywatności HP SureView.

HP Elite – nowoczesne i uniwersalne notebooki z najwyższej półki

W wymienionych wyżej seriach HP stawia przede wszystkim na klasyczny design oraz prawdziwie biznesowe wyposażenie, wśród którego nie brakuje kamery z funkcją rozpoznawania twarzy, czytnika linii papilarnych, modemu WWAN oraz filtra prywatności HP SureView. W serii Elite Amerykanie odchodzą od stylistycznej klasyki i proponują laptopy o bardziej nowoczesnej linii. HP Elite oferuje zarówno notebooki o klasycznej konstrukcji, jak i urządzenia typu 2-w-1. Nowością w tej rodzinie jest natomiast ultrabook z ekranem o proporcji 3:2.

Sprzęt z serii HP Elite to kolejna propozycja „flagowców” producenta: sprzętu świetnie wyposażonego, lekkiego, smukłego i wykonanego z materiałów najwyższej klasy, w tym stopu magnezu. HP chwali się także wykorzystywaniem w konstrukcjach laptopów materiałów pochodzących z recyklingu, w tym tworzyw sztucznych wyławianych z oceanów. Znakiem rozpoznawczymserii HP Elite jest ekstremalna mobilność podkreślana przez wyjątkowo niewielką wagę należących do niej ultrabooków, zazwyczaj oscylującej w okolicy 1 kg. Dzięki swojej piórkowej wadze, laptopy konwertowalne z tej serii świetnie sprawdzają się w trakcie pracy w trybie tabletu.

Mobilne stacje robocze HP ZBook – laptopy do zadań specjalnych

Większość producentów posiadających w swojej ofercie laptopy biznesowe nie zapomina także o mobilnych stacjach roboczych oraz laptopach dla twórców kreatywnych.

Ta kategoria sprzętu to notebooki wręcz specjalistyczne, które nierzadko wyposaża się w podzespoły niespotykane w żadnym innym typie laptopów, nie tylko biznesowych, ale w ogóle. Przede wszystkim mowa tu o profesjonalnych procesorach Intel Xeon, pozwalających korzystać z pamięci operacyjnej z korekcją błędów (ECC). W mobilnych stacjach roboczych nie brakuje także niezależnych kart graficznych zespecjalistycznych serii NVIDIA Quadro, Quadro RTX lub AMD Radeon Pro. Taką konfigurację uzupełnia się nierzadko również dyskami samoszyfrującymiPCIeNVMe, a także opcjonalną macierzą RAID. Oferowany zestaw podzespołów zapewniać ma długotrwałą i bezawaryjną pracę całej konfiguracji nawet przez kilkadziesiąt godzin bez przerwy. Pomaga w tym także specjalnie zaprojektowany, wydajny układ chłodzenia.

Nawet tak okazała specyfikacja to jeszcze nie wszystko, gdyż dodatkowym atutem stacji roboczych ZBook jest certyfikacja ISV (Independent Software Vendor), zapewniająca o pełnej kompatybilności mobilnej stacji roboczej ze specjalistycznym oprogramowaniem np. pakietu Adobe, SolidWorks, CATIA oraz innego oprogramowania CAD.

Oprócz specjalistycznej specyfikacji, w laptopach z serii ZBook nie brakuje dodatków, które znaleźć można również w opisywanych wcześniej „biznesówkach”, m.in. modemów WWAN, NFC, czytników Smart Card, skanerów linii papilarnych czy kamerek z funkcją rozpoznawania twarzy. Stacje robocze charakteryzuje także rozbudowany i nowoczesny wybór gniazd, w tym również Thunderbolt 4.

Oczywiście jeżeli mówimy o „sprzęcie specjalistycznym”, to trudno byłoby, żeby jeden laptopzaspokoił potrzeby zarówno montażysty, grafika 3D, jak i osoby operującej bazami danych lub zajmującej się uczeniem maszynowym. Z tego względu HP przygotowało kilka wariantów stacji roboczych ZBook, tak aby każdy mógł sięgnąć po maszynę precyzyjnie skrojoną pod określone zadania.

HP ZBookFirefly

To podstawowa stacja robocza od HP w formie laptopa. Dostępny w dwóch rozmiarach (15,6 oraz 14 cali) laptop działa w oparciu o procesory niskonapięciowe. Brakuje tu co prawda jednostek Intel Xeon, ale obecne są profesjonalne GPU z rodziny NVIDIA Quadro.

Pod wieloma względami ZBookFirefly to notebook biznesowy pełną gębą. Nie brakuje tu rozbudowanych funkcji zabezpieczeń (kamerka z czujnikami IR, skaner linii papilarnych, czytnik Smart Card), opcjonalnych wyświetlaczy o rozdzielczości 4K i Full HD o 100-procentowym pokryciu palety kolorów sRGB, a także alternatywy w postaci panelu dotykowego.

HP ZBook Power

Kolejna maszyna to już zdecydowanie propozycja dla osób, które szukają przede wszystkim większej wydajności. Stacje robocze ZBook Power wyposażone są w procesory o wyższym TDP (Intel Core-H), a także karty graficzne NVIDIA Quadro RTX, a więc układy obsługujące biblioteki DirectX 12.1, odpowiedzialne chociażby za raytracing. Quadro RTX wspierają także technologię DLSS, czyli technikę wygładzania i wyostrzania obrazu poprzez algorytmy uczenia maszynowego.

ZBook Power to odpowiedni wybór dla osób pracujących z grafiką oraz pozostałych specjalistów wymagających od ekranu wysokiej jakości obrazu. Laptop może zostać wyposażony w wyświetlacz IPS o pełnym pokryciu palety kolorów sRGB.

HP ZBook Studio

Jak sama nazwa maszyny sugeruje, 15-calowy ZBook Studio to notebook przygotowany z myślą o montażystach, którzy w trakcie pracy korzystają z całego pakietu aplikacji (np. Adobe czy Autodesk), nierzadko o bardzo wysokich wymaganiach sprzętowych. Po ZBooka Studio śmiało mogą także sięgać osoby pracujące z grafiką 3D oraz użytkownicy szukający sprzętu o bardzo wysokiej wydajności oraz rozbudowanej konfiguracji i wyposażeniu dodatkowym.

W specyfikacji ZBooka Studio nie ma co prawda procesorów Intel Xeon, ale nie brakuje profesjonalnych układów graficznych. Alternatywą dla nich są gamingowe karty graficzne, które można zintegrować ze specjalnymi sterownikami NVIDIA Studio i w ten sposób wykorzystać ich potencjał w zastosowaniach profesjonalnych. Nad integralnością hadware’u oraz oprogramowania czuwa certyfikacja ISV.

Również w przypadku notebooków z rodziny ZBook Studio liczyć można na najlepsze ekrany w swojej klasie. W tej serii nie brakuje paneli o wysokiej rozdzielczości (nawet 4K), pełnym pokryciu gamutusRGB oraz DCI-P3, w tym – wyświetlaczy HP DreamColor.

HP ZBook Fury

Dostępny w dwóch wariantach (15,6 oraz 17,3 cala) notebook to mobilna stacja robocza z prawdziwego zdarzenia, która na wyposażeniu może mieć praktycznie wszystko, co już wymieniliśmy wcześniej, włącznie ze specjalistycznymi jednostkami Intel Xeon, pamięcią z korekcją błędów oraz kartami graficznymi do zadań specjalnych z rodziny NVIDIA Quadro RTX lub AMD Radeon Pro. Do tego należy dodać spore możliwości konfiguracyjne, rozbudowany zestaw portów z gniazdami Thunderbolt 4, bardzo bogate wyposażenie dodatkowe (WWAN, kamerka z IR, czytnik Smart Card, skaner linii papilarnych itp.) oraz najwyższej klasy wyświetlacze.

ZBook Fury to maszyny gotowe stanąć naprzeciw takim zadaniom, jak długie i skomplikowane obliczenia, symulacje, uczenie maszynowe, renderowanie, a także zaawansowane zadania związane z projektowaniem inżynieryjnym oraz wszelkiego rodzaju pracami kreatywnymi: grafiką 2D oraz 3D i montażem

W stacjach roboczych z tej rodziny mogą znaleźć się także najbardziej precyzyjne wyświetlacze, stworzone z myślą o grafikach oraz fotografikach – HP DreamColor. To panele zapewniające nie tylko pełne pokrycie palety DCI-P3, ale też cechujące się bardzo precyzyjną reprodukcją barw.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz