Laptop czy komputer stacjonarny – co sprawdzi się lepiej w firmie?

Zastanawiasz się od dłuższego czasu, co będzie lepsze dla Twojego przedsiębiorstwa – komputer stacjonarny czy laptop o wysokim poziomie wydajności? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Aby móc podjąć właściwą decyzję, koniecznie zapoznaj się z poniższym wpisem. Dowiesz się z niego więcej na temat zasady działania stacji roboczych w formie oraz przewagi laptopów nad komputerami stacjonarnymi w dzisiejszych czasach. Ciągle nie wiesz, co wybrać – laptop czy komputer? Poświęć kilka minut na lekturę, a na pewno będziesz w stanie podjąć właściwą decyzję.

Komputer stacjonarny czy laptop w firmie – na co zwracać uwagę podczas wyboru sprzętu firmowego?

Co jest lepsze – laptop czy komputer stacjonarny? Na to pytanie można odpowiedzieć dopiero po uwzględnieniu wielu istotnych aspektów związanych z zakupem sprzętu komputerowego. Nie każdy też wie, czy można podłączyć komputer do laptopa. W większości przypadków tak, ale tylko przy użyciu specjalistycznych kabli lub połączenia bezprzewodowego wraz z opcją udostępniania przestrzeni dyskowej. Zanim zdecydujesz, co lepsze – laptop czy komputer, koniecznie weź pod uwagę kilka istotnych kwestii, takich jak:

  • cena,
  • producent,
  • typ procesora,
  • rodzaj karty graficznej,
  • pojemność dysków,
  • dodatkowe akcesoria,
  • rodzaj matrycy (w przypadku laptopa),
  • i wiele innych.

Zanim zdecydujesz się na zakup sprzętu komputerowego, musisz jasno określić swoje potrzeby. Warto pamiętać o tym, że laptop zajmuje znacznie mniej miejsca aniżeli komputer stacjonarny. Dodatkowo laptopy są bardziej mobilne i można je zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. To szczególnie przydatne, kiedy często pracujesz zdalnie lub poruszasz się po całym budynku firmy, współpracując z innymi ludźmi.

Jeśli chodzi o komputery stacjonarne w firmach, warto mieć na uwadze fakt, że ich zakup może generować znacznie większe koszty dla przedsiębiorstwa. Oprócz komputera stacjonarnego musisz też kupić klawiaturę, myszkę i monitor. To podstawowe peryferia komputerowe, które są niezbędne do użytkowania komputera zarówno w firmie, jak i w domu.

Co lepiej kupić? Laptop czy komputer stacjonarny? Poradnik dla przedsiębiorcy

Jeśli wciąż nie wiesz, czy lepszy laptop, czy desktop, koniecznie weź pod uwagę specyfikację każdego z urządzeń. Jeśli zależy Ci na maksymalnej mobilności oraz możliwości realizowania projektów firmowych w dowolnym miejscu, koniecznie postaw na profesjonalnego laptopa. Zadbaj jednak o to, aby ten miał odpowiednio dużą przekątną matrycy. Najlepsze laptopy do zastosowań firmowych to takie o przekątnej 14-17 cali. Te 14-calowe pozwalają na wygodną pracę ze względu na jego wielkość oraz mobilność.

Komputer stacjonarny często zapewnia lepszy poziom wydajności na co dzień, ale nie jest tak mobilny. Jeśli pracujesz wyłącznie w swoim biurze lub chcesz zamontować kilka stacji roboczych w firmie, które będą połączone poprzez lokalną sieć, koniecznie zainwestuj w komputery stacjonarne. Licz się jednak z nieco większym wydatkiem, gdyż do stacjonarnych stacji roboczych konieczna będzie inwestycja w dodatkowe peryferia, np. monitory i klawiatury wraz z myszkami komputerowymi.

Wydajność komputera firmowego – czy to ma znaczenie?

W zależności od tego, jaką pracę wykonujesz, laptop lub komputer stacjonarny powinien być dostosowany tak, aby zapewniał maksymalną wydajność niezależnie od wykonywanych czynności. Jeśli prowadzisz agencję reklamową, musisz zainwestować w profesjonalny sprzęt o wysokiej wydajności wraz z kompletnym oprogramowaniem, np. graficznym. W tym przypadku możesz zainwestować w drogie laptopy z mocnymi podzespołami, które pozwolą Ci pracować nawet z domu i bezpośrednio u klienta. Jest też opcja zakupu stacjonarnej jednostki, czyli komputera, który dla tak wydajnych urządzeń, np. do grafiki komputerowej, będzie nieco tańszy w samym zakupie, ale dodatkowe podzespoły i peryferia mogą wygenerować spore koszty.

Wydajność komputera ma znaczenie nawet podczas zwykłej pracy biurowej. Wszelkie opóźnienia systemu, problemy z jego uruchomieniem oraz ewentualne zacięcia oprogramowania to kłopoty, z jakimi zmagają się informatycy w wielu firmach. Aby zmaksymalizować wydajność pracy swoich współpracowników, koniecznie zainwestuj w jak najlepszy sprzęt do pracy w firmie.

Ile kosztuje laptop, a ile komputer dla przedsiębiorcy?

Ceny laptopów i komputerów stacjonarnych dostępnych na rynku są różne. Wiele zależy od tego, jakie podzespoły chcesz mieć w urządzeniu oraz jaki poziom wydajności będzie dla Ciebie zadowalający. Podstawowe modele stacji roboczych dla firm oraz laptopów to wydatek na poziomie średnio od 2000 do 2500 złotych. Sprzęt w tym przedziale cenowym nadaje się raczej do podstawowych prac biurowych, np. w korporacjach.

Jeśli potrzebujesz nieco lepszych urządzeń, lepiej zainwestuj w droższe laptopy i komputery stacjonarne dla swojej firmy. Taki sprzęt to wydatek nawet 10 000 złotych i wiele więcej, jednak tutaj również jest to zależne od tego, jakie podzespoły i peryferia wybierzesz dla swojej firmy.

Odpowiadając na pytanie – co lepsze – laptop, czy komputer stacjonarny, można śmiało powiedzieć, że każde z tych urządzeń nadaje się do pracy zarówno w małej, jak i międzynarodowej firmie. W czasach, kiedy praca zdalna jest coraz chętniej wybierana przez wiele osób, laptopy wydają się lepszą inwestycją. Dzięki temu zapewnisz swoim współpracownikom dostęp do sprzętu, który mogą użytkować nawet w domach przy ich odpowiedniej konfiguracji i połączeniu z firmową siecią.

Czy warto inwestować w drogi sprzęt komputerowy – laptopy i komputery stacjonarne?

Zdecydowanie warto inwestować w profesjonalne laptopy i komputery stacjonarne dostępne dla przedsiębiorców. Zanim dokonasz ostatecznego wyboru, koniecznie przejrzyj oferty sklepów komputerowych oraz producentów. Dzięki temu będziesz w stanie wybrać najlepszy z możliwych laptopów lub komputerów stacjonarnych do zastosowania w firmie – niezależnie od jej wielkości.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz