Komputery All-in-One – desktop ukryty w monitorze

Rynek komputerów jest obecnie bardzo mocno nastawiony frontem do konsumentów i można go scharakteryzować krótkim „dla każdego coś miłego”. Chociaż współcześnie bardzo pożądane stały się komputery mobilne i jest to w pewnym sensie odzwierciedlenie zmiany trendu na rynku pracownika, to są także miejsca takie jak recepcje, punkty obsługi klienta, sekretariaty, szkoły na różnych szczeblach oraz inne miejsca, gdzie komputera po pracy raczej nie zabiera się do domu ani nie wędruje się z nim po kawiarniach, dworcach i lotniskach. Właśnie w takich miejscach dobrym rozwiązaniem może być komputer typu All-in-One, który w skrócie nazywa się często AiO.

Jeżeli jednak w tym momencie ktoś pomyślał, że odpowiedź na pytanie „Dla kogo jest komputer All-in-One?” dotyczy jedynie pracowników biur, hoteli, przychodzi, biur obsługi klienta, sekretariatów oraz innych tego typu miejsc, to jest w błędzie. Komputery All-in-One to także sprzęt o wysokiej wydajności, z którego skorzystać mogą graficy, inżynierowie, projektanci grafiki 3D oraz inne profesje, gdzie wysoka moc podzespołów połączona z ergonomiczną obudową i wysokiej klasy ekranem to bardzo dobre rozwiązanie.

Czym jest komputer All-in-One?

Odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama. Komputer typu AiO to po prostu „wszystko w jednym” i dosłowne tłumaczenie tego terminu z języka angielskiego pasuje jak ulał. Mamy bowiem do czynienia z urządzeniem, które w jednej obudowie kryje płytę główną z podzespołami, a także monitor. Takie rozwiązanie sprawia, że biurko zyskuje na porządku, a miejsce pracy jest łatwiej zorganizować. Mamy mniej zagraconej powierzchni przez sam sprzęt oraz przewody.

Komputery typu All-in-One przygotowane z myślą o pracy z grafiką lub projektowaniu nierzadko wyposażane są w wysokiej klasy wyświetlacze dotykowe współpracujące z aktywnym piórkiem. Na rynku nie brakuje także rozwiązań, w których ekran zainstalowany jest na specjalnym zawiasie umożliwiającym ergonomiczne pochylenie ekranu tak, aby rysowanie na nim przypominało szkicowanie na desce kreślarskiej.

W zależności od tego, o jakim typie sprzętu mowa, komputer typu AiO może posiadać na pokładzie jednostki nastawione na najwyższą wydajność lub dbające o balans pomiędzy tą cechą a energooszczędnością i kulturą pracy. Podobnie rzecz ma się z kwestią niezależnej karty graficznej. W jednym sprzęcie może to być wyłącznie zintegrowane GPU, w innym – któraś z flagowych propozycji od NVIDII lub AMD.

Warto wspomnieć, że biurowe komputery All-in-One wcale specjalnie nie odbiegają swoimi rozmiarami od standardowych monitorów, pozbawionych komputerowych podzespołów. Jednymi z najpopularniejszych formatów komputerów AiO są te wyposażone w ekran o przekątnej 24 cali. Na rynku nie brakuje też mniejszych rozmiarów – 22-calowych, a także większych, 27-calowych All-in-One. Ponadto, producenci skupiają się na tym, aby oferowane urządzenia wyglądały estetycznie

Komputery All-in-One a wyposażenie

Jeżeli chodzi o biznesowe serie All-in-One, to są one często sprzedawane wraz z klawiaturą i myszką pasującymi do zestawu, więc i ten fakt można potraktować jako plus. Tym bardziej, jeżeli są to akcesoria bezprzewodowe. Poza tym, w ostatnim czasie coraz większa liczba modeli wyposażana jest w kamerkę internetową z wysokiej klasy mikrofonami, co pomaga w komunikacji wewnętrznej wszystkich pracowników. Można pokusić się wręcz o stwierdzenie, że jest to obecnie standard. Na wyposażeniu komputerów All-in-One nie brakuje także głośników.

Co istotne z punktu widzenia ergonomii, urządzenia typu AiO zazwyczaj wyposażone są w podstawy umożliwiające wygodne ustawienie komputera na biurku, coś na wzór podstaw monitorowych. Umożliwiają one co najmniej regulację pochylenia ekranu, a w niektórych modelach dochodzi do tego swivel, czyli możliwość obrotu ekranu na boki, a także regulacja wysokości. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz