Komputer do sekretariatu lub recepcji – laptop czy zestaw All-in-One?

Recepcje i sekretariaty to wbrew pozorom bardzo żywe miejsca. Chociaż tu oczywiście największą rolę pełni firma albo instytucja, w której te pokoje się znajdują. Wiadomo, że inaczej życie będzie się toczyło w recepcji prowincjonalnej przychodni, jeszcze inaczej w dziekanacie albo szkolnym sekretariacie, a jeszcze inaczej w recepcji hotelu w dużym mieście w okresie wakacyjnym. Niezależnie od tego jednak notatniki i kalendarze już dawno zamieniono na zinformatyzowane tabele i bazy danych. A do ich obsługi przyda się komputer.

Chociaż możliwości dzisiaj na rynku nie brakuje i np. przechowywane w chmurze danych bazy klientów jesteśmy w stanie obsługiwać z poziomu smartfonu, tabletu oraz PC, to właśnie na tej ostatniej gałęzi skupimy się w tym poradniku. Konkretniej – czy lepiej takie miejsce jest wyposażyć w laptopa, czy może sprzęt typu All-in-One, czyli mieszczący w jednej obudowie monitor oraz podzespoły komputerowe?

 

Laptop czy All-in-One?

Odpowiedź na to pytanie oczywiście nie jest w pełni jednoznaczna i aż samo ciśnie się na klawiaturę, aby napisać: to zależy. Od czego? W tym momencie raczej nie od budżetu, gdyż można z czystym sumieniem przyjąć, że All-in-One oraz laptop z podobnej półki jakościowej będą kosztować podobnie. Trzeba natomiast pamiętać, że niekiedy do zestawu z komputerem All-in-One trzeba dokupić klawiaturę oraz myszkę, gdyż nie w każdym zestawie te niezbędne do obsługi komputera dodatki się znajdują. Kwestię wydajności ogólnej w tym przypadku również możemy zepchnąć na plan dalszy, gdyż do obsługi pakietu biurowego, klienta poczty i przeglądarki internetowej absolutnie nie potrzeba żadnego „kombajnu”. Od czego zatem zależy, jaki komputer będzie lepszym rozwiązaniem do pracy w recepcji lub sekretariacie?

 

Przestrzeń

Ciężko sobie wyobrazić, że dysponując niewielką i wąską ladą albo biurkiem umieścimy na nim sporej wielkości AiO. Tutaj lepszym rozwiązaniem może okazać się laptop, który zajmie zdecydowanie mniej miejsca niż dajmy na All-in-One z 21-calowym ekranem. A do tego gdzieś trzeba jeszcze ustawić klawiaturę i mysz. Do tego dochodzą jeszcze ewentualne przewody. Posiadanie na biurku laptopa może ten problem całkowicie wyeliminować, szczególnie jeżeli dysponuje się sprzętem, który jest w stanie wytrzymać kilka godzin pracy na baterii. Dzięki temu nie tylko praca ma szansę stać się przyjemniejsza, ale też zdecydowanie łatwiej o porządek na nawet niewielkim biurku.

No i w takim przypadku pozostaje jeszcze kwestia interakcji z petentem lub klientem. A ta przebiega zdecydowanie przyjemniej, kiedy mówimy do osoby za ladą lub biurkiem, a nie do, bądź co bądź, sporej obudowy komputera.

Nawet pracując w takim miejscu jak recepcja czy sekretariat, czasem trzeba od biurka lub innego stanowiska się oddalić i załatwić inne sprawy, do których także niezbędny może okazać się komputer. W tym momencie jasnym staje się, że sporego, a w dodatku podłączonego do gniazdka All-in-One raczej nie weźmiemy ze sobą. W takim przypadku bezkonkurencyjny okaże się laptop. Warto także zadbać, aby w celu dość swobodnego korzystania z niego był to sprzęt w miarę poręczny, a także wyposażony w pojemną baterię.

Praca z dotykowym ekranem? Większy może okazać się lepszy

Nierzadko podchodząc do różnego typu „okienek” i hotelowych lobby da się zauważyć, że pracownicy świetnie radzą sobie za pomocą dotykowych ekranów. Nic w tym dziwnego, w końcu korzystamy z nich praktycznie kilka - kilkanaście razy dziennie obsługując smartfona i nie dziwi, że ta forma obsługi komputera także staje się dla nas coraz bardziej intuicyjna. Jednak przydałoby się, aby była też szybka i wygodna. I tutaj pojawia się kwestia chociażby odpowiedniej wielkości ekranu oraz jego rozdzielczości.

Zarówno komputerów typu All-in-One, jak i laptopów z dotykowymi ekranami na rynku nie brakuje, jednak do wygodnej obsługi dotykowych używanych na co dzień w pracy aplikacji praktyczniejszym wyborem może okazać się większy ekran, wyświetlający wyraźniejsze ikony, napisy i rubryki, w które z kolei łatwiej trafić palcem lub piórkiem. Warto też pamiętać, żeby raczej starać się sięgać po AiO wyposażone w matowy ekran, tak aby na komfort nie miało wpływu oświetlenie miejsca, w którym stoi komputer.

Jeżeli jednak ktoś zdecyduje, że mimo wszystko lepszym rozwiązaniem okaże się laptop, to warto żeby i tutaj wybrać sobie wygodny rozmiar maszyny, umożliwiając w ten sposób komfort wykonywania zadań. Podobnie jak w przypadku komputera typu All-in-One, także w tym przypadku warto sięgnąć po sprzęt z matowym ekranem dotykowym. Warto też zwrócić uwagę, na kąt otwarcia matrycy w notebooku. Jeżeli natomiast ktoś chciałby sięgnąć po rozwiązanie w pełni ergonomiczne, to może wybrać laptopa typu 2w1, którego łatwo zamieni w tablet lud np. ustawi w trybie „namiotu”.

 

Bezpieczeństwo danych to bezpieczeństwo firmy

W kontekście pracy w recepcjach, lobby czy sekretariatach nie można też zapomnieć o tym, że nierzadko komputery na tych stanowiskach przechowują mnóstwo danych wrażliwych należących do klientów i petentów. Do tego dochodzą ważne i poufne informacje należące do firmy, w której pracujemy. Narażenie na wyciek jednych i drugich danych może przyczynić się nie tylko do kłopotów wewnątrzfirmowych, ale może pociągnąć za sobą także poważne konsekwencje prawne oraz utratę zaufania i dobrego wizerunku.

Aby odpowiednio zabezpieczyć komputer oraz przechowywane na nim dane, warto sięgnąć po sprzęt z linii biznesowej, który najczęściej wyposażony jest w różnego rodzaju zabezpieczenia. W tym przypadku ze względu na liczbę dostępnych zabezpieczeń korzystniej wypadają laptopy, ale nie oznacza to, że AiO nie posiadają chociażby podstawowych funkcji zabezpieczających. Na rynku nie brakuje chociażby konfiguracji wyposażonych w kamerkę z funkcją rozpoznawania twarzy. Niektórzy producenci (np. Dell oraz HP) umożliwiają także dokupienie do komputera filtra prywatności, nierzadko spotyka się też czytniki Smart Card podłączane do portu USB. Nie są to jednak zbyt ergonomiczne rozwiązania.

W przypadku notebooków spektrum zabezpieczeń potrafi być jeszcze szersze. Kamerki z funkcją rozpoznawania twarzy oraz moduł TPM to już w zasadzie standard, który wyszedł poza rangę notebooków biznesowych. Czytnik linii papilarnych także pojawia się coraz częściej w konsumenckich laptopach. W wyższej klasy sprzęcie spotkać się także można z czytnikami kart inteligentnych, a także zintegrowanymi z ekranem filtrami prywatności, uniemożliwiającymi podglądanie wyświetlanych treści przez osoby postronne. Takie rozwiązanie oferuje chociażby Asus, Lenovo oraz HP.

 

Podsumowanie

Jak widać odpowiedź na pytanie, co lepsze do pracy w recepcji lub sekretariacie. W zależności od warunków odpowiedź może brzmieć „laptop”, ale w innych warunkach i w innym miejscu lepszą opcją okaże się większy All-in-One. Najważniejsze jest jednak dokonanie odpowiedniej analizy miejsca pracy, co, miejmy nadzieję, pociągnie za sobą dobrą decyzję i zakończy się trafnym zakupem. Najważniejsze to takie wyposażenie miejsca pracy, aby praca na nim była efektywna i wygodna. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz