Jaki monitor do biura wybrać? Krótki poradnik

Nie będziemy czarować – wybór monitora biurowego to zdecydowanie łatwiejsze zadanie niż zakup odpowiedniego monitora dla grafika, montażysty wideo czy gracza. Od monitora biurowego wymaga się mniej, co wcale nie oznacza, że zakupu można dokonać biorąc pierwszy-lepszy egzemplarz z półki. Także w przypadku ekranów przeznaczonych do pracy biurowej warto zwrócić uwagę na parę spraw i zadbać, żeby wybór urządzenia do pracy był świadomy i przemyślany.

Na co zwracać uwagę wybierając monitor do biura? Jakie cechy i wyposażenie powinien mieć biurowy monitor? O tym ten krótki poradnik.

Wielkość i proporcja obrazu

Zanim przejdziemy do kwestii wyboru odpowiedniego ekranu, warto zacząć od tego, jakiej wielkości monitora w ogóle będziemy poszukiwać i jednocześnie pochylić się nieco nad odpowiednią do określonych zadań proporcją ekranu.

Nie każdy potrzebuje ogromnego ekranu i w większości przypadków do komfortowej pracy przy odpisywaniu na maile, umawianiu spotkań, korekcie tekstów czy obsłudze księgowości wystarczy monitor o przekątnej od 20 do 27 cali. Sporo tutaj zależy też nie tylko od charakteru pracy, ale też wykonywanych zadań. Osobom, które skupiają się przede wszystkim na pracy z dokumentami, tekstem oraz tabelami przyda się monitor pozwalający na ogarnięcie wzrokiem jak największego fragmentu pliku. Odpowiednim wyborem więc w tym wypadku może być monitor o prawie „kwadratowej” proporcji 5:4 lub… monitor 16:9 lub 16:10 który można ustawić w pionie.

A co jeżeli ktoś chciałby mieć kolejne arkusze dokumentu lub strony tekstu ustawione obok siebie? W takiej sytuacji przydają się monitory panoramiczne, chociaż te już należą do urządzeń dość sporych i nierzadko drogich.

Rozdzielczość

Chociaż wydawać by się mogło, że w przypadku monitorów biurowych rozdzielczość nie odgrywa tak dużej roli, jak w przypadku sprzętu dla graczy albo profesjonalistów z dziedziny grafiki czy projektowania 3D, to jednak pamiętać trzeba, że im wyższa jest rozdzielczość ekranu, tym większa powierzchnia robocza. A im większa powierzchnia robocza, tym więcej zmieści się na ekranie, nieważne czy chodzi o linijki tekstu, czy o wiersze tabeli.

Przy monitorach o przekątnej do 27 cali przyjęło się, że optymalną rozdzielczością jest 1080p (w monitorach i proporcji 16:9) lub 1200p (przy proporcji 16:10). Przy dłuższej przekątnej wyświetlacza można sięgać po ekrany o rozdzielczości 1440p lub 1600p, a nawet 4K. Nie jest to oczywiście sztywna reguła i wiele zależy od osobistych preferencji.

W przypadku wybrania monitora o proporcji 5:4 kwestia jest dużo prostsza, gdyż obecnie tego typu urządzenia posiadają przekątne do 21 cali, a rozdzielczość tego typu monitorów wynosi 1280 x 1024 pikseli.

Technologia ekranu

Praca z dokumentacją nie jest dla monitora aż tak wymagająca, jak chociażby profesjonalna obróbka materiałów graficznych, dlatego też w zasadzie każda z dostępnych powszechnie technologii się sprawdzi.

Monitory z ekranem TN zazwyczaj będą najtańszą propozycją, a ich wybór jest naprawdę szeroki. Jednak trzeba wiedzieć, że ekrany TN, szczególnie te z niższych półek, posiadają niski kontrast, niezbyt szeroką gamę barw, a kąty widzenia są wąskie, przez co nawet nie wielka zmiana kąta patrzenia na monitor może sprawić, że obraz straci na jakości. Szczególnie jest to widoczne w orientacji góra-dół.

Dużo bardziej uniwersalną propozycją są monitory z ekranem IPS. Także w ich przypadku wybór na rynku jest ogromny, ale niestety zazwyczaj są droższe niż monitory TN. Nietrudno się temu dziwić, gdyż w zasadzie pozbawione są wszystkich wad TN-ek, zapewniając przyjemniejszy kontrast oraz bardzo szerokie kąty widzenia. Wśród monitorów do biura wykonanych w technologii IPS znaleźć można również modele o pełnym pokryciu palety kolorów sRGB.

Podobnie pod tym kątem wypadają monitory z panelami VA. Z trzech przedstawionych technologii odznaczają się najgłębszym kontrastem oraz najciemniejszą czernią, a wśród modeli można znaleźć też urządzenia o pełnym pokryciu palety sRGB oraz bogatym odzwierciedleniu innych gamutów barwowych. Dlatego też VA oraz IPS to dobry wybór jeżeli praca biurowa polega również na obróbce materiałów graficznych.

Monitor do biura a jego podstawa

Kwestią nierzadko ignorowaną przy wyborze monitora do biura jest jego ergonomia. Tak być nie powinno. Trzeba pamiętać, że odpowiednie ustawienie monitora bezpośrednio rzutuje na wygodę pracy. Jest to kwestia na tyle istotna, że określana jest także przez przepisy BHP.

Na co zwrócić uwagę w przypadku podstawy biurowego monitora? Przyda się możliwość regulacji konta pochylenia ekranu (tzw. tilt), a także regulacja wysokości. Na niektórych stanowiskach mile widziana się także możliwość obrócenia ekranu wzdłuż osi pionowej (swivel), a żeby móc ustawić wyświetlacz pionowo, do tzw. trybu portretowego, w podstawie przyda się funkcja pivot.

Warto w tym miejscu wspomnieć o jeszcze jednej istotnej rzeczy, którą na szczęście zdecydowana większość monitorów biurowych może się pochwalić – obecności gniazd montażowych VESA. Umożliwiają one zamontowanie urządzenia na specjalnych ramionach montażowych dla monitorów. Takie akcesorium umożliwia prostą instalację jednego, dwóch, a nawet kilku monitorów na jednym ramieniu. W zależności od jego zaawansowania, pozwalają one także na zmianę orientacji ekranu, regulację wysokości, a nawet rozstawienie monitorów.

Najczęściej spotykanym standardem VESA spotykanym w monitorach dla biur jest 100 x 100 mm. W większych monitorach spotkać można również z rozmiarem 200 x 200 mm. Oznacza to, że rozstawienie otworów montażowych wynosi 100 lub 200 mm w pionie oraz 100 lub 200 mm w poziomie.

Przydatne funkcje

W odpowiedzi na pytanie „jaki monitor do biura wybrać?” nie może zabraknąć chociażby wymieniania i wspomnienia o funkcjach urządzenia, które mogą poprawić komfort pracy przy komputerze. Część z nich to już dzisiaj standard, inne dostępne są natomiast w urządzeniach z co najmniej średnich półek cenowych.

FlickerFree – to właśnie jeden ze standardów, bez których dzisiaj ciężko sobie wyobrazić monitor biurowy. Tej technologii zawdzięczamy wyeliminowanie migotania obrazu, które niekoniecznie musiało być dostrzegalne przez nasze oczy, ale było przez nie odczuwalne i przekładało się na szybsze zmęczenie wzroku.

Tryb Tekstu lub inne formy redukcji światła niebieskiego – to kolejna rzecz, którą można uznać za standard. Tego typu ustawienia mają za zadanie ograniczyć emisję światła niebieskiego, które przez kilka godzin siedzenia przed monitorem również odczuwalnie męczy wzrok, a nawet może doprowadzić do problemów ze snem. Zazwyczaj działanie takiego „filtra” jest bardzo proste i polega na nadaniu bieli cieplejszej tonacji, a więc „zażółceniu” jej. Ot, cała magia.

Picture-by-Picture oraz Picture-in-Picture – to dwie bardzo zbliżone do siebie funkcje, polegające na wyświetlaniu na jednym monitorze obrazu z dwóch źródeł. W pierwszym przypadku obrazy ustawione są obok siebie, zaś w drugim przypadku jeden z obrazów znajduje się w drugim. To bardzo przydatne opcje, szczególnie jeżeli w pracy korzystamy z dwóch komputerów (np. desktopa i laptopa) i zależy nam, żeby mieć podgląd na to, co dzieje się na obu maszynach.

Hub USB – połączenie komputera z monitorem za pomocą USB obsługującego funkcję upstream to prosty sposób na praktyczne wykorzystanie gniazd USB monitora, które mogą pełnić role dodatkowych gniazd komputera, a więc można do nie podłączyć np. myszkę czy klawiaturę, przenośny dysk czy inne akcesoria.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz