Jaka bateria do laptopa? Zamiennik czy oryginał?

Laptopy to urządzenia mobilne, które do właściwego działania wymagają odpowiedniego akumulatora. Jaka bateria do laptopa będzie najlepsza: oryginał czy zamiennik?

Wydajność i pojemność baterii to jedne z najważniejszych parametrów, jakie należy rozważyć przy zakupie laptopa. Uwagę na nie powinny zwracać szczególnie osoby, które często korzystają z komputera poza domem czy biurem. W tym poradniku dowiesz się kiedy należy wymienić akumulator, jak dbać o jego żywotność oraz jaka bateria do laptopa będzie lepszym wyborem – oryginał czy zamiennik.

Dlaczego warto postawić na oryginalną baterię?

Zakup oryginalnej baterii do laptopa to doskonałe rozwiązanie dla osób, które wymagają najwyższej jakości wykonania i nie chcą oszczędzać. Dedykowana do konkretnego modelu laptopa bateria daje pewność prawidłowej pracy urządzenia. Oryginalne komponenty objęte są pełną gwarancją producenta, w przeciwieństwie do zamienników, których użycie automatycznie przerywa jej ważność. Kupując oryginał nie musimy martwić się, czy będzie ona pasować do naszego urządzenia. Oczywiście oryginalny akumulator będzie droższy niż popularne zamienniki. Dodatkowo w przypadku starszych laptopów może pojawić się problem z jego dostępnością.

Czy warto kupić zamiennik baterii do laptopa?

Tańszą alternatywą dla oryginalnych akumulatorów są zamienniki, na które decyduje się wielu użytkowników. Obecnie na rynku znajdziemy akumulatory do praktycznie każdego modelu laptopa. Rosnąca konkurencja na rynku sprawia, że producenci oferują coraz lepszej jakości baterie, które nie odbiegają pod tym względem od oryginalnych części. Warto stawiać na egzemplarze od znanych i cenionych producentów, dzięki czemu mamy pewność, że bateria będzie działać prawidłowo. Takie produkty są także objęte gwarancją oraz wsparciem technicznym producenta. Zamienniki świetnie sprawdzą się jako bateria zapasowa na wypadek rozładowania tej, która obecnie znajduje się w urządzeniu. Decydując się na zamiennik możemy wybrać model o większej pojemności, co w przypadku oryginału nie jest możliwe. Należy uważać na zamienniki nieznanych marek ze względu na często pojawiające się problemy ze zgodnością oraz awaryjność.

Jak wybrać baterię do laptopa?

Kupując oryginał, lub zamiennik baterii do laptopa należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii technicznych oraz dopasowanie do konkretnego modelu urządzenia. Kluczowy w doborze zamiennika jest indywidualny kod baterii, który znajduje się na naklejce znamionowej umieszczonej na oryginalnym akumulatorze. Jest to ciąg liter i cyfr, które znacznie ułatwią nam znalezienie odpowiedniej baterii. Należy zwrócić uwagę na napięcie, którego wartość uzależniona jest od ilości ogniw, jakie zastosowano w danym modelu akumulatora. Ten parametr umieszczony jest na obudowie zużytej baterii. Oznaczony jest symbolem „V”. Nowa bateria powinna mieć dokładnie takie samo napięcie jak model zużyty. W przeciwnym razie nasz laptop nie zadziała.

Kiedy należy wymienić baterię w laptopie?

Przyjmuje się, że baterię w laptopie należy wymieniać raz na trzy lata lub po zauważeniu wyraźnego skrócenia czasu działania urządzenia niepodłączonego do sieci elektrycznej. W przypadku nowego laptopa biznesowego zasilanie bateryjne jest w stanie zapewnić pracę urządzenia nawet przez kilkanaście godzin. W miarę upływu czasu i postępowania zużycia baterii czas ten skraca się do kilku minut. W skrajnych sytuacjach laptop wyłącza się tuż po odłączeniu zasilania z kabla.

Jak dbać o baterię do laptopa?

Wiemy już, jaka bateria do laptopa będzie najlepsza. Zobaczmy, jak możemy utrzymać ją w dobrym stanie przez długi czas. Pierwszym podstawowym błędem jest doprowadzanie do całkowitego rozładowania akumulatora. Powoduje to stopniowe obniżanie jego wydolności i przyspieszenie zużycia. Urządzenie należy podłączyć do sieci, gdy poziom naładowania spadnie do około 20% i odłączyć, gdy osiągnie około 90%. Jeśli planujemy korzystać z laptopa na zasilaniu sieciowym należy wcześniej wymontować baterię. Podczas wyłączania urządzenia poziom naładowania powinien wynosić powyżej 40%.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz