Jak przyśpieszyć komputer i laptop? Sposoby na optymalizację sprzętu i systemu

Po latach użytkowania niemal każdy komputer i laptop działa wolniej niż w miesiącach, kiedy dopiero go odpakowaliśmy. Na szczęście można temu zapobiegać i spróbować kilku sposobów, aby znów móc korzystać ze swojego sprzętu bez frustracji. Zanim dowiesz się co zrobić, aby przyśpieszyć pracę komputera, warto zapoznać się także z przyczynami, które mogą stać za jego spowolniony działaniem.

Co sprawia, że laptop lub komputer działa wolniej?

Ze względu na lata użytkowania w każdym urządzeniu może gromadzić się dużo kurzu i może to być jeden z ważnych czynników. Zakurzone wnętrze laptopa czy komputera stacjonarnego może sprawiać, że chłodzenie nie działa tak dobrze jak powinno. To może powodować przegrzanie procesora, co przekłada się na spadek wydajności i często także głośniejsze działanie komputera.

Kolejnym z czynników jest porządek na dysku twardym — bardzo często się zdarza, że instalujemy oprogramowanie, które służy do wykonania jednego zadania i zapominamy o jego istnieniu. Wszystkie te programy zajmują miejsce na naszym dysku, a także mogą włączać się w tle przy każdym uruchomieniu komputera. Warto zadbać o porządek na dysku twardym, który jeśli nie ma wystarczająco wolnego miejsca, spowalnia swoje działanie i uniemożliwia wydajną pracę naszego systemu.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak przyśpieszyć działanie komputera, to potrzebna jest wiedza o tym, co sprawia, że zaczyna on działać wolniej, ponieważ nie zawsze jest to spowodowane przestarzałym sprzętem, który nie nadąża za ciągłymi aktualizacjami naszego systemu i aplikacji, których używamy. Jednakże warto pamiętać, że oprogramowanie i systemy operacyjne ciągle są rozwijane, dlatego czasem w tle Windows instaluje aktualizacje, które mogą mieć wpływ na szybkość pracy naszego komputera. Ponadto nowsze wersje oprogramowania mogą wymagać lepszych podzespołów, większej pamięci RAM lub sprawniejszego procesora.

Warto pamiętać, że może się zdarzyć, że nieświadomie zainstalujemy na swoim komputerze złośliwe oprogramowanie, które będzie spowalniać działanie systemu. Dodatkowo, wybierając darmowe programy antywirusowe, możesz także zmniejszyć wydajność komputera, ponieważ ich praca w tle często obciąża pracę procesora czy pamięć RAM, co ma największe znacznie przy tańszych modelach o niższej wydajności. Inwestycja w dobrego antywirusa może ochronić przed zagrożeniami z sieci i pomóc w przyśpieszeniu pracy komputera.

Jak przyśpieszyć działanie komputera? Od czego zacząć optymalizację naszego urządzenia?

Odpowiedzi na pytanie co zrobić, aby przyśpieszyć pracę komputera, jest bardzo dużo, ale najlepiej zacząć od posprzątania i uporządkowania urządzenia. Po kilku latach użytkowania wewnątrz komputera może zgromadzić się bardzo dużo kurzu. Przy pomocy sprężonego powietrza można oczyścić w bezpieczny sposób wszystkie wentylatory i otwory wentylacyjne. Kiedy pozbędziesz się nadmiernego kurzu, to zmniejszy się szansa na przegrzewanie się komputera, co spowalnia pracę procesora. Warto także pamiętać o wymianie pasty termoprzewodzącej, która pomaga odprowadzać ciepło z karty graficznej i procesora — to także pomoże w utrzymaniu odpowiedniej temperatury, dzięki której wydajność komputera nie będzie spadać.

Kiedy już posprzątamy nasz hardware, warto zajrzeć do naszego systemu i zająć się uporządkowaniem naszych plików. Można to rozpocząć od usunięcia niechcianych programów, które zainstalowaliśmy do jednorazowego użytku. Ponadto podczas aktualizacji lub instalacji niektórych aplikacji może się zdarzyć, że przez przypadek zgodzimy się na instalację programów, które nie są potrzebne. Warto przejrzeć naszą listę programów w zakładce programy i funkcje, żeby trochę odciążyć komputer i zwolnić dodatkowe miejsce.

Jak przyśpieszyć działanie komputera poprzez porządkowanie komputera? Warto pamiętać także o procesie defragmentacji dysków HDD lub optymalizacji dysków SSD. System Windows przeprowadza te procesy w tle i można w każdej chwili sprawdzić, kiedy ostatnio wykonana została optymalizacja w zakładce Narzędzia Dysków. Defragmentacje można przeprowadzić samodzielnie, ale warto pamiętać, że proces nie jest krótki, więc trzeba zaplanować sobie przerwę od pracy przy komputerze, żeby go wykonać. Dodatkową pomocą mogą okazać się programy porządkujące, które może znaleźć online takie jak CCleaner.

Co zrobić, aby przyśpieszyć pracę komputera? Co warto wiedzieć?

Jednym ze sposobów na odciążenie naszego systemu jest także sprawdzenie, które aplikacje włączają się przy starcie. Jeśli nie są potrzebne po włączeniu komputera, to w ich opcjach można wyłączyć uruchamianie przy starcie systemu, co przyśpieszy ten proces. Dodatkowo otwierając Menedżer Zadań, można przejrzeć listę procesów i usług, które działają w tle i zakończyć ich działanie. Warto jednak pamiętać, że część z tych procesów jest systemowych i warto sprawdzić, za co one odpowiadają, zanim je zamkniesz.

Jeśli uporządkowanie dysku, usunięcie niepotrzebnych plików z folderów Pobrane i wszystkich nieużywanych aplikacji przyniosło małe rezultaty, to warto zastanowić się także nad wymianą podzespołów. Po wielu latach użytkowania dysk twardy może być uszkodzony i przez to pracować wolniej. Jeśli masz miejsce w laptopie lub komputerze, to możesz zakupić dysk SSD, które znacznie przyśpieszy proces uruchamiania się systemu, jeśli go tam zainstalujesz i pozwoli na szybszą wymianę plików. Brak miejsca na drugi dysk w komputerze nie oznacza, że trzeba się go pozbywać, ponieważ można zakupić kieszeń na dysk HDD, czyli specjalny rodzaj obudowy, która pozwoli nam na korzystanie z niego jak z dysku zewnętrznego, dzięki czemu będziemy mieli zawsze dostęp do wszystkich zapisanych przez nas danych.

Odpowiedzi na to, jak przyśpieszyć pracę komputera jest bardzo dużo i wszystko też zależy od tego, ile chcesz przeznaczyć czasu lub pieniędzy na jego optymalizację. W szybkości uruchamiania aplikacji i stron internetowych może pomóc także dokupienie pamięci RAM, jeśli masz dodatkowe miejsce lub ich wymiana na kostki o większej ilości pamięć, trzeba tylko sprawdzić, które rodzaje są kompatybilne z naszą płytą główną. Duży skok wydajności może zapewnić wymiana procesora lub karty graficznej, która też zwiększa wydajność naszego komputera nie tylko w grach. Kiedy zastanawiasz się co zrobić, aby przyśpieszyć pracę komputera, warto także porównać koszty wymiany podzespołów z zakupem nowego urządzenia. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz