Matryca w laptopie – matowa czy błyszcząca – jaką wybrać

Planujesz zakup laptopa? Nie wiesz, która matryca lepsza – matowa czy błyszcząca? Znajdziesz odpowiedź na to pytanie dopiero wtedy, kiedy dokładnie przeanalizujesz typy matryc komputerowych stosowane w laptopach, a także ich charakterystykę. Pamiętaj, że każda matryca w laptopie ma inne właściwości, funkcje oraz ostrość i głębię obrazu. Głównie z tego względu warto analizować trendy rynkowe w kwestii produkcji urządzeń, aby wiedzieć, jaka matryca – matowa czy błyszcząca – będzie lepsza. Sprawdź poniższy artykuł i dowiedz się, kiedy lepsze są matryce matowe, a kiedy błyszczące.

Rodzaje matryc komputerowych

Zanim dokonasz wyboru matrycy komputerowej pod względem tego, czy ma być błyszcząca, czy matowa, koniecznie weź też pod uwagę typ matrycy ze względu na zastosowaną technologię jej produkcji. Obecnie popularne typy matryc, to:

  • TN,
  • IPS,
  • VA,
  • OLED – w urządzeniach od topowych producentów.

Jeśli chodzi o jakość wykonania i poziom odwzorowania kolorów – najlepiej sprawdzają się matryce IPS, choć ich produkcja jest nieco droższa niż w przypadku innych modeli. Matryce IPS to szerokie kąty widzenia w pionie i poziomie. Ich minusem jest słaby poziom czerni, który bardziej przypomina barwę ciemnoszarą – to samo tyczy się matryc TN.

Warto też wspomnieć o matrycach VA. Te zapewniają raczej kiepski czas reakcji, a także wąskie kąty widzenia. Zadowalająco odwzorowują czerń, która nie przypomina już barwy ciemnoszarej. Jeśli chodzi o matryce TN – tutaj musisz wiedzieć, że laptopy z taką matrycą będą znacznie tańsze, ale i uzyskują słabsze kąty widzenia, a jednocześnie gorszą jakość obrazu.

Matowa matryca w laptopie – kiedy warto się na nią zdecydować?

Chcesz wiedzieć, jaki kupić laptop? Matryca matowa czy błyszcząca? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które decydują się na zakup laptopa do użytku domowego lub do pracy. Jeśli zdecydujesz się na matową matrycę, musisz mieć na uwadze fakt, że jest ona bardzo często montowana w wielu topowych laptopach. Jej powierzchnia nie odbija światła, oferuje znacznie mniej refleksów aniżeli matryca błyszcząca oraz nie męczy nadmiernie wzroku. To podstawowe cechy, jakimi wyróżniają się matowe matryce w laptopach oraz w monitorach komputerowych. Warto też dodać, że matowa powierzchnia matrycy pozwala na łatwiejsze jej czyszczenie i mniejszą widoczność ewentualnych zabrudzeń.

Oczywiście matowa matryca ma również pewne minusy. To przede wszystkim niższy poziom kontrastu oraz słabsze nasycenie kolorów na ekranie. Wynika to jednak z powierzchni ekranu, natomiast panele o takich samych parametrach mierzone kolorymetrem wykażą takie same właściwości niezależnie od powłoki matowej/błyszczącej. Decyduj się na matową matrycę, kiedy pracujesz jako grafik komputerowy. Jeśli przez wiele godzin siedzisz przed ekranem laptopa w pracy lub w domu, matowa matryca będzie wybawieniem dla Twoich oczu. Chcesz wiedzieć, jaka matryca lepsza – matowa czy błyszcząca? Matowe ekrany w laptopach doskonale sprawdzają się w podróży ze względu na świetną widoczność obrazu niemalże w każdych warunkach – nawet w pełnym słońcu.

Matryca błyszcząca w laptopie – wady i zalety

Chcesz wiedzieć, jaka matryca – matowa czy błyszcząca będzie lepsza? Błyszczące ekrany są również dość powszechnie stosowane w laptopach, ale najczęściej z dotykową matrycą, choć coraz częściej spotykane są powierzchnie matowe. Pierwszy kontakt z takim ekranem naprawdę robi wrażenie ze względu na wysoki połysk. Musisz jednak znać podstawowe wady takiego rozwiązania, a mianowicie: ekran łatwiej się brudzi i jest trudniejszy w utrzymaniu czystości. Warto też dodać, że w pełnym słońcu użytkowanie błyszczącej matrycy bywa kłopotliwe. Efekt lustra na takim ekranie może przeszkadzać głównie przez to, iż zobaczysz w nim własne odbicie podczas pracy. Dla grafików komputerowych i monterów wideo matryce błyszczące nie będą odpowiednie, gdyż nieco zniekształcają realne odwzorowanie kolorów na ekranie.

Matryca matowa czy błyszcząca w laptopie – co lepiej wybrać?

Nie da się jednoznacznie określić tego, która matryca lepsza – matowa czy błyszcząca. Musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę swoje własne potrzeby i oczekiwania odnośnie do ekranu komputera przenośnego, czyli laptopa. Twoje indywidualne preferencje to główny aspekt, jaki powinien być wyznacznikiem opłacalności zakupu konkretnej matrycy. Jeśli zależy Ci na idealnym odwzorowaniu kolorów, doskonałej głębi czerni oraz ostrości obrazu wraz z krótkim czasem reakcji, koniecznie zainwestuj w modele topowych producentów. Pamiętaj, że najlepsze matryce w laptopach (zarówno błyszczące, jak i matowe) mogą kosztować nawet od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Podsumowując – jaka matryca lepsza – matowa czy błyszcząca, można jasno wskazać, iż każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Kiedy chcesz zyskać maksimum komfortu użytkowania laptopa w pełnym słońcu oraz mieć pewność, że kolory są idealnie odwzorowane, koniecznie wybierz matowe matryce. Do użytku domowego możesz postawić na ekran błyszczący, choć tutaj wiele zależy od tego, jakie są Twoje preferencje stylistyczne oraz gdzie konkretnie postawisz laptopa podczas jego użytkowania.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz