Jaki laptop do biura kupić? Poradnik dla kupujących

Planujesz zakup nowego laptopa do biura? Nie wiesz, na jakie parametry zwracać uwagę? W treści tego poradnika zawarliśmy wszystko, czego potrzebujesz, aby dokonać właściwego wyboru.

Laptop już od dawna stanowi niezbędne narzędzie pracy dla wielu ludzi. Umożliwia nie tylko wykonywanie swoich obowiązków, ale także znacznie ułatwia planowanie pracy i kontakt z naszymi kontrahentami, klientami i współpracownikami. Jaki laptop do biura wybrać? W zdecydowanej większości nie potrzebujemy do pracy urządzenia o bardzo dużej wydajności. W zupełności wystarczy model, który umożliwi wygodne i płynne korzystanie z programów biurowych, edytorów tekstu oraz internetu.

Jaki laptop do biura – ergonomia użytkowania

Kupując laptop do biura zwróć uwagę na to, w jaki sposób jest zaprojektowany i zbudowany. Wysoka ergonomia użytkowania w przypadku laptopów biurowych to niezwykle ważny aspekt decydujący o tym, czy komfort pracy będzie stać na odpowiednim poziomie. Dobry laptop do pracy powinien mieć wygodną klawiaturę. W zależności od preferencji możesz wybrać model z blokiem numerycznym, który ułatwi wykonywanie różnorodnych obliczeń, lub postawić na laptop wyposażony w większe i bardziej czytelne klawisze liter i symboli, sprawdzający się szczególnie do pracy z tekstem. Kolejną kwestią jest touchpad, który powinien być czuły i precyzyjny, aby ułatwić pracę, gdy nie ma możliwości podłączenia myszy, np. w podróży.

Funkcjonalność i wygoda

Oprócz wygodnej klawiatury i precyzyjnego gładzika warto sprawdzić, czy laptop posiada różnorodne funkcje i udogodnienia, które mogą przydać się w pracy biurowej. Jaki laptop do biura będzie najlepszy? Doskonale sprawdzą się modele wyposażone w bogatą gamę portów, które znacznie zwiększają możliwości wykorzystania urządzenia. W pracy biurowej niezbędne będzie gniazdo USB. Większość modeli posiada złącza typu 3.0, choć najnowsze laptopy dysponują typem 3.1 lub Thunderbolt 4, a w przypadku konfiguracji z AMD Ryzen – USB 3.2 Gen 2, zapewniające najszybszy przesył danych. Nowoczesny laptop do biura powinien posiadać złącza HDMI – niezbędne do prowadzenia wideokonferencji, złącza RJ-45 lub Ethernet do połączenia z internetem, gniazdo słuchawkowe oraz czytnik kart pamięci.

Rozmiar ekranu i rodzaj matrycy

Wyróżniamy trzy podstawowe parametry ekranu w laptopie: przekątna, rozdzielczość i powłoka ekranu. Do prac biurowych najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie laptop o przekątnej ekranu 15 cali. Osobom często przemieszczającym się polecamy mniejsze modele o przekątnej 13 lub 14 cali. Są one lekkie i łatwiejsze w przenoszeniu. Jeśli zależy Ci na maksymalnej wygodzie pracy z dużym ekranem wybierz laptop z ekranem o przekątnej 17 cali. Laptop biurowy z ekranem o rozdzielczości 1920×1080 pikseli (Full HD) zapewni dobry komfort pracy i dużą szczegółowość obrazu. Osoby z większym budżetem mogą wybrać nowoczesne modele z ekranem o rozdzielczości 4K Ultra HD. W pracy biurowej najlepiej sprawdzają się laptopy z matrycą matową, która nie odbija światła i nie męczy oczu nawet przy wielogodzinnej pracy.

Pamięć operacyjna

Aby w pełni wykorzystać możliwości laptopa i cieszyć się wysokim komfortem pracy należy wybierać modele z pamięcią RAM o pojemności co najmniej 8 GB. Dzięki temu urządzenie pozwoli na wygodną i płynną obsługę kilku programów jednocześnie. Ważny jest także typ pamięci, taki jak DDR4, który zapewnia odpowiednią częstotliwość taktowania i wysoką przepustowość, a także niski pobór energii. Standardem w nowoczesnych laptopach są dyski twarde w technologii SSD, które zapewniają wysoką wydajność i szybki transfer. Dyski SSD wyróżniają się cichą pracą oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dyski SSD w przeciwieństwie do HDD nie posiadają żadnych ruchomych elementów, dlatego są niewrażliwe nawet na mocniejsze wstrząsy i wibracje.

Jaki laptop do biura wybrać 2022?

Przedsiębiorcy, handlowcy czy pracownicy biurowi coraz chętniej korzystają z możliwości, jakie daje nowoczesny laptop. Przenośny komputer zapewnia znacznie większą swobodę działania niż urządzenie stacjonarne. Laptop umożliwia wykonywanie swoich obowiązków z każdego miejsca na świecie. Jaki laptop do biura wybrać 2022? Oczywiście warto stawiać na laptopy znanych i cenionych producentów. Takie urządzenia zapewnią niezawodność i bezawaryjność.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz