Jaki laptop dla studenta wybrać? Jaki najlepszy?

Laptop idealny dla studenta to taki, który w korzystnej cenie zaoferuje wszystko, czego będziesz potrzebować przez kilka lat studiów. Wybierając przenośny komputer, niezwykle ważne jest, aby jasno sprecyzować swoje wymagania. Dobre laptopy dla studenta to takie, które wyposażone są w bardzo żywotną baterię, zapewniającą działanie bez ładowania podczas całego dnia ćwiczeń czy wykładów.

Jakie podzespoły powinien mieć laptop dla studenta?

Najlepszy laptop dla studenta może mieć bardzo różne podzespoły i znacznie różnić się swoją ceną. Z całą pewnością studenci takich kierunków jak informatyka czy przyszli programiści będą potrzebować komputera, który nie zestarzeje się szybko i będzie oferował wysoką wydajność przez długi czas. To samo dotyczy kierunków artystycznych i tych osób, które chcą zajmować się architekturą wnętrz. Wszystkie programy specjalistyczne do projektowania, do obróbki zdjęć i filmów oraz do grafiki komputerowej będą wymagać od naszego komputera dużej ilości mocy obliczeniowej.

Jeśli potrzebny jest nam laptop idealny dla studenta kierunków, które nie wymagają obsługi specjalistycznych programów, to można skoncentrować się na korzystnej cenie i niskiej wadze notebooka. Ponadto niezależnie od naszej uczelni, komputer będzie na pewno służyć do rozrywki. Z tego względu dobrze dobrane podzespoły i możliwość rozbudowy naszego notebooka o większą ilość pamięci RAM sprawią, że będzie on nam służyć przez kilka lat. Laptopy dla studenta wyposażone w odpowiednie podzespoły mogą przez wiele lat działać szybko i bez zarzutów, dzięki czemu ominie nas szkodliwa frustracja spowodowana długim włączaniem się aplikacji.

Najlepszy laptop dla studenta, czyli jaki?

Dla kierunków humanistycznych, czyli dla przyszłych filologów, dziennikarzy czy historyków komputer nie musi oferować dużej mocy obliczeniowej. Żeby wygodnie korzystać z przeglądarki i pisać różnego rodzaju prace, wystarczy notebook, który wyposażony będzie w procesor Intel Core i3 lub AMD Ryzen 3. Do tego warto dołożyć minimum 8 GB pamięci RAM, dzięki czemu laptop będzie działał stabilnie pomimo otwierania wielu folderów i kart w przeglądarce. Jeśli jednak chcemy korzystać z naszego komputera także poza pracą na studiach, to warto rozglądać się za modelami wyposażonymi jednostki Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5 oraz 16 GB RAM. Co więcej, jeśli lubimy po zajęciach lub przed nimi pograć na naszym laptopie, to koniecznie trzeba sprawdzić notebooki z niezależnymi kartami graficznymi.

Dobre laptopy dla studenta powinny zawsze szybko pracować, dlatego wybierając notebooka na studia, warto decydować się na te wyposażone w dysk SSD. Ponadto taki dysk sprawdzi się kiedy jego pojemność będzie miała 128 GB lub 256 GB, pracuje on kilkukrotnie szybciej niż dysk HDD, ale trzeba pamiętać, że system operacyjny może zająć na nim sporą przestrzeń. Optymalnym rozwiązaniem będzie laptop dla studenta, który ma pojemniejszy dysk SSD 512 GB lub 256 GB i jest dodatkowo wyposażony w dysk HDD 1 TB, który będzie doskonałym magazynem naszych danych związanych nie tylko z uczelnią.

Podczas wyboru naszego nowego notebooka warto także wziąć pod uwagę przekątną ekranu i jego ciężar. Laptop idealny dla studenta na pewno powinien mieć niską wagę, żebyśmy mogli zawsze wziąć go ze sobą na nasze wykłady. Do przemieszczania się po mieście i do podróży na weekendy, kiedy chcemy odpocząć od zajęć, przydadzą się także dodatkowe akcesoria w postaci etui i torby na laptopa. Waga komputera przenośnego zależy od tego, w jakie podzespoły jest wyposażony, więc bardziej rozbudowany i wydajny laptop może być cięższy. Warto pamiętać, że droższe modele potrafią łączyć ze sobą wydajność z optymalnym ciężarem.

Ważnym wyborem jest również przekątna ekranu. Jeszcze do niedawna najpopularniejszym rozmiarem były ekrany o przekątnej 15,6 cali. Taki notebook pozwala na wygodną pracę podczas pisania i na pewno zapewni komfort w czasie projektowania w programach graficznych czy podczas spędzania czasu na oglądaniu filmów, czy graniu w gry komputerowe. Niezwykle popularne ekrany to te o przekątnej 14 cali, które sprawiają, że laptop dla studenta jest bardzo poręczny, więc zmieścimy go na każdy stoliku czy biurku i bez problemu zabierzemy na zajęcia. Mniejsze wymiary, czyli 13 cali i mniej mają notebooki, które można w szybki sposób zamienić w bardzo wygodny tablet, co sprawdzi się podczas czytania notatek, czy kiedy chcemy pisać przy użyciu dotykowego ekranu, co przyspieszy naszą pracę na zajęciach.

Dobre laptopy dla studenta, co warto wiedzieć podczas naszych poszukiwań?

Laptop idealny dla studenta nie musi być drogi – wybierając dopasowane do swoich wymagań podzespoły, można kupić taki, który spełni nasze oczekiwania przez najbliższe kilka lat. Warto pamiętać, że można zdecydować się na urządzenie bez wbudowanego systemu operacyjnego, co będzie miało duży wpływ na jego cenę, więc można skupić się na innych udogodnieniach. Niektóre uczelnie udostępniają swoim studentom system Windows, więc dzięki temu można zmniejszyć cenę nowego komputera. Można także wybrać darmowy system Linux.

Dobre laptopy dla studenta są dostępne w wielu różnorodnych konfiguracjach, dzięki czemu można zdecydować się na model bez niezależnej karty graficznej lub z mniejszą ilością pamięci RAM. Jeśli nie chcesz zmieniać laptopa zbyt prędko, warto sprawdzić, czy wybrany model ma możliwość rozszerzenia pamięci RAM, ponieważ wraz z kolejnymi aktualizacjami zarówno system operacyjny, jak i aplikacje mogą, coraz bardziej obciążać nasz komputer. Najlepszy laptop dla studenta powinien pozwalać na pracę poza mieszkaniem czy domem, dlatego przed wyborem warto sprawdzić, jaka jest pojemność jego baterii. W tańszych modelach mogą one mieć od 40 do 48 Wh, a droższe wyposażone są w baterie o pojemności od 48 do nawet 90 Wh, dzięki czemu przy oszczędnym korzystaniu z baterii może wytrzymać nawet 10 godzin.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz