Jak wybrać odpowiedni procesor w laptopie?

Chcesz wiedzieć, jaki procesor wybrać do laptopa? Interesujesz się nowoczesnymi technologiami i zawsze inwestujesz w sprzęt, który zapewnia maksimum wydajności każdego dnia? W takim razie musisz sprawdzić ten krótki wpis na temat tego, jaki wybrać procesor do laptopa i dlaczego. Przekonaj się, jak nowoczesne technologie wpływają na wydajność dzisiejszych laptopów sprzedawanych w sklepach komputerowych online oraz stacjonarnie.

Jaki procesor wybrać – AMD czy Intel? Podpowiadamy!

Nie da się jednoznacznie określić tego, jaki procesor w laptopie wybrać. Wiele zależy od tego, w jaki sposób użytkujesz konkretny sprzęt oraz jakie są Twoje oczekiwania. Musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę takie kwestie, jak:

  • częstotliwość taktowania,
  • liczba rdzeni,
  • wielkość pamięci cache,
  • technologia zastosowana w procesorze.

Musisz wiedzieć, że wybór procesora do laptopa nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Nowoczesne urządzenia elektroniczne posiadają procesory od dwóch znanych producentów tego typu podzespołów, a mianowicie: Intel oraz AMD. Chcesz wiedzieć, jaki procesor w laptopie wybrać? Przede wszystkim ten, który w 100% spełni Twoje oczekiwania oraz zapewni stabilne i szybkie działanie laptopa w każdych warunkach.

Specjaliści wskazują, że procesory marki Intel lepiej sprawdzają się, jeśli chodzi o moc obliczeniową potrzebną do renderowania plików graficznych i wideo poprzez specjalistyczne oprogramowanie. Do rozrywki, czyli grania w gry komputerowe, znacznie lepiej sprawdzają się procesory marki AMD. Oczywiście nie ma jednej reguły, która wykluczałaby zastosowanie procesora Intel do gier. To jedynie sugestie specjalistów i użytkowników, aby właśnie w ten sposób dobierać markę procesora, a dopiero na kolejnych etapach zakupu sprawdzać jego dokładną specyfikację techniczną.

Jak wybrać procesor do laptopa? Co jest ważne?

Jeśli chodzi o procesor do laptopa, najważniejsze jest to, aby ten działał z możliwie najniższą temperaturą, miał wysokie taktowanie na wszystkich rdzeniach, a także pozwalał na zmianę taktowania w trakcie jego pracy w zależności od zapotrzebowania. Procesory, które są warte uwagi to także te, które pozwalają na tzw. overclocking, czyli podkręcenie CPU powyżej wartości taktowania rdzeni, sugerowanych przez producenta procesora. Na rynku znajdziesz wiele ciekawych modeli procesorów komputerowych takich jak:

  • Intel Core i3, i5, i7, a nawet i9,
  • AMD Ryzen 3, 5, 7 oraz 9,
  • Apple M1/M2,
  • Qualcomm Snapdragon,
  • i inne.

Jeśli chodzi o wydajność procesora – duże znaczenie ma tutaj zastosowana technologia oraz generacja wybranego procesora. Najlepiej wybieraj możliwie najnowsze modele, które zapewniają wysoki poziom wydajności, są bezawaryjne oraz pobierają stosunkowo niewiele prądu w porównaniu do starszych modeli o podobnej wydajności. Odpowiadając na pytanie, jaki procesor wybrać – koniecznie uwzględnij to, ile ma wątków, rdzeni oraz jakie jest jego standardowe taktowanie.

Zapamiętaj! Liczba rdzeni i wątków nie jest jedynym wyznacznikiem tego, jak szybko działa dany procesor. Te kwestie, wielkość pamięci cache oraz częstotliwość taktowania przedkłada się bezpośrednio na jego wydajność. Do zaawansowanych technologicznie gier komputerowych najlepiej wybieraj procesory o minimum 4 rdzeniach i 8 wątkach oraz taktowaniu maksymalnym nie mniejszym niż 3-3,5 GHz. Im wyższe taktowanie, tym więcej operacji w ciągu sekundy procesor jest w stanie zrealizować. To przełoży się bezpośrednio na szybkość działania laptopa.

Ile kosztują procesory do laptopów?

Zarówno ceny laptopów, jak i podzespołów wymiennych uległy sporym wzrostom. Obecnie popularne modele procesorów kupisz w cenach zaczynających się od około 700-800 złotych. Pamiętaj, że większość modeli laptopów posiada zintegrowane układy scalone na płycie głównej. Tylko niektóre wersje laptopów dla entuzjastów pozwalają na wymianę tego podzespołu.

A więc – jaki procesor w laptopie wybrać, aby ten był odpowiednio wydajny? Przede wszystkim taki, który będzie doskonale zintegrowany z pozostałymi podzespołami, cieszy się nienagannymi opiniami użytkowników oraz jest dostępny w przystępnej cenie. Im wyższa klasa procesora, tym wyższa jego cena. Z ciekawostek – topowe modele o wyjątkowo dużej mocy obliczeniowej to wydatek nawet kilku tysięcy złotych – zarówno w przypadku komputera stacjonarnego, jak i laptopa.

Laptop z superszybkim procesorem – jaki procesor wybrać?

Jeśli chodzi o laptopy, wybór procesora nie jest najłatwiejszy. Konsumenci najczęściej szukają sprzętu z podzespołami dwóch marek: AMD i Intel. Na rynku dostępne są też procesory Apple M1 i M2, a także procesory Qualcomm montowane w laptopach tzw. Chromebookach. Kiedy już postawisz na konkretną firmę, musisz jasno określić swoje potrzeby i przeanalizować specyfikację techniczną procesora. Najtańsze modele laptopów z procesorami AMD Ryzen 5 to wydatek około 3000 złotych. Te nadadzą się do użytku domowego, jednakże w przypadku użytkowania zaawansowanych programów komputerowych moc obliczeniowa może okazać się niewystarczająca.

Gamingowe modele laptopów z procesorami marki Intel, np. Core i9 najnowszej generacji, to wydatek na poziomie nawet ponad 10 000 złotych. To spora cena, ale wydajność laptopa rekompensuje ją w 100%. Podsumowując – określ swoje potrzeby, sprawdź specyfikację i dokonaj porównania w internecie poszczególnych modeli procesorów. W ten sposób dowiesz się, jaki procesor wybrać do laptopa i dlaczego właśnie ten konkretny model.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz