- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 28 odwiedzin
Desktop plus monitor to najczęstszy zestaw na biurku, ale nie jedyny rozsądny. Komputer all-in-one (AiO) mieści jednostkę centralną w obudowie ekranu: na blacie stoi jedno urządzenie, do gniazdka idzie jeden kabel zasilający, a dział IT ma o połowę mniej sprzętu do ewidencji, aktualizacji i serwisu. Poniżej wyjaśniamy, kiedy AiO wygrywa z desktopem, jak dobrać konfigurację do konkretnego stanowiska i co warto wiedzieć o ekranie, rozbudowie oraz gwarancji.
Za przykład bierzemy Lenovo ThinkCentre M70a Gen 6, który mamy w kilku wariantach — różnią się procesorem, pamięcią i dyskiem. Wszystkie opisane konfiguracje znajdziesz w kategorii ThinkCentre M70, a całą ofertę komputerów tego typu w kategorii All in One.
Kiedy all-in-one ma sens, a kiedy lepiej zostać przy desktopie i monitorze
AiO wygrywa tam, gdzie liczy się powtarzalność stanowiska i porządek, a nie maksymalna moc czy swoboda konfiguracji. W praktyce decydują cztery rzeczy:
- Miejsce na biurku. Nie ma drugiej skrzynki pod blatem ani kabla wideo, który trzeba przeprowadzić z tyłu. Na typowym stanowisku biurowym, gdzie blat ma 120–140 cm, to różnica widoczna od pierwszego dnia.
- Jeden kabel. Do gniazdka idzie tylko przewód zasilający do zasilacza 90 W. Klawiatura i mysz w zestawie są przewodowe (USB) albo bezprzewodowe, zależnie od wariantu.
- Mniej sprzętu do utrzymania. Jedno urządzenie to jedna karta gwarancyjna, jedno zgłoszenie serwisowe i jeden wpis w inwentarzu.
- Mniej punktów awarii. Nie ma osobnego monitora z własnym zasilaczem i kablem, który „gaśnie” w najmniej odpowiednim momencie, ani pary urządzeń, które trzeba wymieniać niezależnie.
Są też sytuacje, w których lepiej zostać przy desktopie i monitorze:
- CAD, 3D, rendering, lokalne modele AI. AiO z grafiką zintegrowaną nie zastąpi stacji roboczej z osobną kartą graficzną.
- Stanowiska z dwoma dużymi monitorami jako bazą pracy. Jeśli ktoś pracuje na dwóch ekranach 27 cali, taniej i wygodniej wyjdzie mały desktop plus dwa monitory.
- Potrzeba wielu dysków i kart rozszerzeń. AiO ma dwa gniazda M.2 na dyski, ale nie ma wnęk 3,5 cala ani slotów PCIe na kartę sieciową czy dodatkowe kontrolery.
- Serwis „wymień jeden element”. W desktopie uszkodzony monitor wymieniasz osobno. W AiO ekran jest częścią urządzenia, choć — o czym niżej — da się go użyć jako monitora do innego komputera.
Lenovo ThinkCentre M70a Gen 6: co dostaje firma
M70a Gen 6 to 23,8-calowy AiO z matrycą IPS o rozdzielczości Full HD, jasności 250 nitów i odświeżaniu 120 Hz. Ekran jest matowy (powłoka antyrefleksyjna o rozproszeniu 25%), pokrywa 99% palety sRGB, ma kontrast 1500:1 i kąty widzenia 89 stopni w każdą stronę. Ramka jest wąska z czterech stron, a nad ekranem siedzi odchylana kamera 5 Mpix z fizyczną zasłoną ThinkShutter.
Sercem jest procesor Intel Core Ultra serii 2 w wersji energooszczędnej (T) — do wyboru Core Ultra 3 205T, 5 225T, 5 235T i 7 265T — z układem NPU Intel AI Boost do 13 TOPS. To sprzęt zaliczany przez Lenovo do kategorii AI PC — układ NPU ma powyżej 10 TOPS, czyli spełnia próg potrzebny do uruchamiania lokalnych funkcji AI, m.in. asystenta Copilot, bez angażowania chmury do samych obliczeń. Płyta główna to chipset Intel Q870, a system to Windows 11 Pro.
Do tego dochodzi komplet łączności, który w biurze zwykle wystarcza bez dokupowania czegokolwiek: gigabitowy Ethernet z Wake-on-LAN (Intel I219-LM), Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.3 w większości konfiguracji, a w wariancie z Ultra 3 Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.2, sześć portów USB — pięć USB-A (dwa 5 Gbps i trzy 10 Gbps) oraz USB-C 10 Gbps z ładowaniem 5 V/3 A. Do tego DisplayPort 1.4a, HDMI w wersji combo i czytnik kart 3 w 1. Głośniki stereo 2×2 W grają w standardzie Dolby Atmos, a zestaw uzupełnia klawiatura i mysz.
Obudowa jest czarna, z przodu odporna na kurz i zachlapania (IP54 w wersji bez dotyku, IP55 w wersji dotykowej), a całość przeszła testy wojskowe MIL-STD-810H. Waga zależy od podstawy: 7,12 kg z podstawą tylko uchylną, 7,16 kg z UltraFlex V i 8,08 kg z podstawą Full Function z regulacją wysokości i obrotem. Zasilanie zapewnia zewnętrzny zasilacz 90 W o sprawności 89%, z automatycznym doborem napięcia.
Jak dobrać konfigurację M70a do stanowiska
W kategorii ThinkCentre M70 znajdziesz kilka wariantów M70a Gen 6, które różnią się procesorem, pojemnością dysku, ilością pamięci i ekranem dotykowym:
| Konfiguracja | Procesor | Pamięć / dysk | Dla kogo |
|---|---|---|---|
| M70a, Ultra 3 205T | 8 rdzeni / 8 wątków | 16 GB / 512 GB | Proste stanowiska: recepcja, kasa, terminal, praca w przeglądarce i pakiecie Office |
| M70a, Ultra 5 235T, 512 GB | 14 rdzeni / 14 wątków | 16 GB / 512 GB | Standardowe biuro: obsługa klienta, księgowość, back office; z Intel vPro |
| M70a, Ultra 5 235T, 1 TB | 14 rdzeni / 14 wątków | 16 GB / 1 TB | Jak wyżej, ale z większą przestrzenią na dane lokalne: archiwum skanów, pliki projektowe, obrazy |
| M70a, Ultra 5 225T, 1 TB | 10 rdzeni / 10 wątków | 16 GB / 1 TB | Biuro bez zarządzania przez vPro, za to z pojemnym dyskiem |
| M70a, Ultra 7 265T, 1 TB | 20 rdzeni / 20 wątków | 16 GB / 1 TB | Analiza danych, duże arkusze, wiele aplikacji naraz, praca z raportami |
| M70a, Ultra 7 265T, 32 GB, dotyk | 20 rdzeni / 20 wątków | 32 GB / 1 TB | Najbardziej wymagające stanowiska: prezentacje, praca z dotykiem, dużo otwartych plików |
Prosta zasada przy zakupie floty: nie kupuj jednej konfiguracji dla całej firmy. Na recepcji i w księgowości wystarczy Ultra 3 lub Ultra 5, a w dziale analiz i controllingu różnicę w czasie otwierania dużych arkuszy i raportów odczujecie dopiero przy Ultra 7 z 32 GB pamięci. Wariant dotykowy w naszej ofercie ma podstawę UltraFlex V, która pozwala położyć ekran niemal płasko — to przydaje się przy pracy z dokumentami i przy prezentacjach na stojąco.
Konfiguracja CTO 13B0S0W200 — przykład wariantu składanego
Osobno warto zwrócić uwagę na konfiguracje składane na zamówienie (CTO). Przykładem jest wariant 13B0S0W200: Intel Core Ultra 5 225T, 16 GB RAM, dysk SSD 512 GB i Windows 11 Pro z rozszerzeniem gwarancji Lenovo 5WS1L66487, czyli trzy lata serwisu on-site zamiast jednego roku. Dla firmy oznacza to, że przez cały okres amortyzacji sprzętu nie trzeba dokupować opieki serwisowej.
To dobra propozycja dla stanowisk, które nie potrzebują vPro — procesor 225T go nie ma — ale mają pracować na jednym, spójnym obrazie systemu. Konfigurację i numer PN potwierdzisz telefonicznie lub mailowo.
Ekran 23,8 cala FHD 120 Hz — co to znaczy przy biurku
Full HD na 23,8 cala to gęstość około 93 pikseli na cal — wystarczająca, żeby tekst był ostry przy normalnej odległości 60–70 cm, bez skalowania interfejsu. Przy pracy z programami, które mają dużo małych ikon i menu, to wciąż najbezpieczniejszy wybór: nie wymaga powiększania, a Windows 11 Pro wyświetla wszystko w natywnej rozdzielczości.
- 120 Hz. Płynniejsze przewijanie stron, arkuszy i list w ERP, mniejsze smużenie kursora. To nie jest ekran do gier — grafika jest zintegrowana — ale przy ośmiu godzinach przed monitorem różnica w komforcie jest odczuwalna.
- 250 nitów i powłoka matowa. Wystarczy do biura z oknem i sztucznym światłem. Przy stanowisku ustawionym twarzą do okna i tak potrzebna będzie żaluzja — to nie jest ekran do pracy w pełnym słońcu.
- 99% sRGB i kontrast 1500:1. Kolory wystarczają do dokumentów, prezentacji i prostych materiałów marketingowych; do pracy z kolorem do druku potrzebny jest osobny, kalibrowany monitor.
- Certyfikaty ergonomiczne. TÜV Rheinland Low Blue Light w wersji sprzętowej, TÜV Flicker Free i Eyesafe 2.0 — czyli filtr niebieskiego światła działa niezależnie od ustawień systemu, a podświetlenie nie migocze.
- Format 16:9. 1080 pikseli w pionie to o kilka wierszy arkusza mniej niż w ekranie 16:10 o tej samej szerokości. Jeśli zespół pracuje na długich tabelach, od razu zaplanujcie drugi monitor — M70a obsługuje dwa monitory zewnętrzne.
Ergonomia zależy od podstawy, więc warto wybrać ją świadomie. Podstawa tylko uchylna daje zakres -5° do +25°. UltraFlex V pozwala pochylić ekran od -5° do +70° i podnieść go o 169,86 mm w trybie płaskim lub 102,74 mm w trybie pionowym. Podstawa Full Function ma uchylenie -5° do +22°, obrót o 45° w obie strony, pivot 90° i regulację wysokości do 150 mm. Każdą wersję można też powiesić na uchwycie VESA 100.
Tryb monitora i praca na dwóch, trzech ekranach
Lenovo M70a Gen 6 ma port HDMI w wersji combo: wejście 1.4 i wyjście 2.1 w jednym gnieździe, a obok przycisk przełączania trybu PC/monitor. W praktyce oznacza to, że ekran AiO może służyć jako monitor dla innego komputera — laptopa z biura, serwera w szafie rack albo urządzenia diagnostycznego. To przydaje się na stanowiskach hot-desk i przy prezentacjach, gdy trzeba szybko pokazać coś na większym ekranie.
Sprzęt obsługuje do trzech niezależnych obrazów: wbudowany ekran plus dwa monitory zewnętrzne przez DisplayPort 1.4a i HDMI. Maksymalne rozdzielczości to 5120×2880 przy 60 Hz na DisplayPorcie i 4096×2160 przy 60 Hz na HDMI. Jedno zastrzeżenie: skoro HDMI jest portem combo, to korzystając z wejścia HDMI nie wyprowadzisz tym samym gniazdem obrazu na monitor — w takim układzie drugi ekran podłącz przez DisplayPort.
Rozbudowa: pamięć do 64 GB i dwa dyski M.2
AiO kojarzy się z urządzeniem, którego nie da się rozbudować. W M70a Gen 6 jest inaczej — konstrukcja jest przygotowana pod serwis i dokładanie podzespołów:
- Pamięć. Dwa gniazda SODIMM DDR5-5600, obsługa do 64 GB, praca dwukanałowa. W konfiguracjach fabrycznych 16 GB siedzi w jednym module, więc drugi bank jest wolny — dołożenie drugiej kości daje pracę dwukanałową i szybszy dostęp do pamięci.
- Dyski. Dwa gniazda M.2 2280 z interfejsem PCIe 4.0 x4, każde na dysk do 1 TB. Obsługiwany jest RAID 0 i RAID 1, a dyski mogą mieć szyfrowanie sprzętowe Opal 2.0. Trzeci slot M.2 jest zajęty przez kartę Wi-Fi.
- Karta NPU. Opcjonalnie można zamówić dyskretną kartę NPU do 30 TOPS, ale zajmuje ona gniazdo drugiego dysku — nie da się mieć jednocześnie karty NPU i dwóch SSD.
- Serwis bez narzędzi. Obudowa, podstawa, osłona płyty głównej i moduły pamięci są demontowane bez śrubokręta. Wymiana kości RAM czy dysku to kilka minut pracy technika, bez wysyłania sprzętu do serwisu.
Praktyczny wniosek: kupując dziś konfigurację z 16 GB, nie zamykasz sobie drogi do 64 GB za dwa lata.
Bezpieczeństwo, zarządzanie flotą i gwarancja
M70a Gen 6 ma dyskretny moduł TPM 2.0 z certyfikatami TCG i FIPS 140-2, gniazdo linki Kensington 3×7 mm i — w wybranych modelach — czujnik otwarcia obudowy. Kamera ma fizyczną zasłonę ThinkShutter, jest też osobny przycisk wyciszenia mikrofonu. W BIOS-ie znajdziesz hasła administratora i dysku, kontrolę kolejności bootowania, Smart USB Protection (blokadę nośników danych przy pozostawieniu samej klawiatury i myszy), Secure Boot i funkcję self-healing BIOS.
Zarządzanie zależy od procesora i to jest najważniejsze rozróżnienie przy zakupie floty. Wersje z Core Ultra 5 235T i Core Ultra 7 265T mają Intel vPro Enterprise, a razem z nimi dostępna jest karta Wi-Fi 6E AX211 z obsługą vPro — czyli zdalne zarządzanie, diagnostykę i aktualizacje bez wizyty przy biurku. Konfiguracje z Core Ultra 3 205T i Core Ultra 5 225T są oznaczone jako non-vPro. Jeśli wasz dział IT pracuje na Intel AMT, wybierzcie 235T lub 265T; jeśli stanowiska są proste i serwisowane „przy okazji”, vPro nie jest konieczne.
Gwarancja zależy od wariantu, a nie od samej serii — M70a Gen 6 występuje w wariantach z rokiem serwisu kurierskiego lub carry-in, rokiem on-site i z trzema latami on-site. Konfiguracje w naszym sklepie mają trzy lata serwisu on-site, co sprawdzisz na karcie każdego produktu. Konfiguracja CTO 13B0S0W200 ma trzy lata on-site w pakiecie, na podstawie rozszerzenia 5WS1L66487.
Ceny, faktura VAT i leasing: jak kupić AiO do firmy
Aktualne ceny wszystkich konfiguracji znajdziesz na stronach produktów w kategorii ThinkCentre M70. Przy porównywaniu z desktopem pamiętajcie, żeby po stronie zestawu klasycznego doliczyć monitor, klawiaturę, mysz i drugą gwarancję: w AiO to wszystko jest w cenie urządzenia.
Komputery all-in-one Lenovo kupisz u nas na fakturę VAT lub w leasingu — współpracujemy z GRENKE, LeaseLink, DL Leasing oraz z innymi firmami leasingowymi, więc dopasujemy harmonogram do waszego budżetu. Przy większym wdrożeniu pomożemy dobrać jednolity obraz systemu i konfigurację pod zarządzanie flotą.
FAQ: najczęstsze pytania o all-in-one w firmie
Czy komputer all-in-one można rozbudować?
W M70a Gen 6 tak: są dwa gniazda SODIMM DDR5-5600 do 64 GB i dwa gniazda M.2 2280 na dyski PCIe 4.0. Dostęp do pamięci i dysków nie wymaga narzędzi.
Czy AiO może pracować jako monitor dla laptopa?
Tak. Port HDMI w wersji combo obsługuje wejście 1.4 i wyjście 2.1, a przycisk PC/monitor przełącza urządzenie w tryb samodzielnego monitora.
Czy ThinkCentre M70a Gen 6 ma wbudowany zasilacz?
Nie. Zasilanie zapewnia zewnętrzny zasilacz 90 W o sprawności 89%, z automatycznym doborem napięcia. Do gniazdka idzie jeden przewód, ale zasilacz jest osobnym elementem.
Czym różni się Core Ultra 5 225T od 235T?
225T ma 10 rdzeni i 10 wątków i nie obsługuje Intel vPro. 235T ma 14 rdzeni i 14 wątków oraz vPro Enterprise — jest szybszy w zadaniach wielowątkowych i lepiej nadaje się do zarządzanej floty.
Ile monitorów można podłączyć do AiO?
Do trzech niezależnych obrazów: wbudowany ekran plus dwa monitory zewnętrzne przez DisplayPort 1.4a i HDMI.
Czy klawiatura i mysz są w zestawie?
Tak, konfiguracje M70a Gen 6 w naszym sklepie zawierają klawiaturę i mysz.
Komputer all-in-one dla firmy kupisz u nas na fakturę VAT lub w leasingu GRENKE, LeaseLink, DL Leasing albo innej firmy leasingowej. Pomożemy dobrać konfigurację do stanowiska i sprawdzić dostępność przed wysyłką. Zadzwoń: +48 71 778 77 00 (pon.-pt. 9:00-17:00) albo napisz: dok@notebooki.pl.




