- today
- favorite 1 polubień
- remove_red_eye 24 odwiedzin
Router Wi-Fi wystarczy w małym mieszkaniu z jednym punktem dostępowym. W biurze na 10 osób, w domu z home office na dwóch piętrach albo w open space ten sam sprzęt kończy się martwymi strefami, przeciążonym kanałem 2,4 GHz i ręcznym przełączaniem sieci. Decyzja sprowadza się do trzech ról: router (brama do internetu), access point (nadajnik Wi-Fi podpięty do istniejącej sieci) i mesh (kilka węzłów pod jedną nazwą sieci). Modele do tych ról są w kategoriach access pointów Wi-Fi 7, routerów Wi-Fi 7 oraz systemów mesh.
Router, access point i mesh — trzy różne zadania
Router łączy sieć lokalną z internetem. Robi NAT, przydziela adresy DHCP, filtruje ruch i zwykle sam nadaje Wi-Fi. W małym biurze lub home office jeden router Wi-Fi 7 bywa wystarczający: podłączacie modem operatora albo ONT światłowodu do portu WAN i macie sieć.
Access point (AP) to nadajnik Wi-Fi bez funkcji bramy. Podpinasz go przewodem Ethernet do switcha lub routera, a adresację, firewall i VPN zostawiasz na kontrolerze albo na bramie. AP da się zasilić przez PoE jednym kablem do sufitu albo ściany. W firmie to standard: jeden router/firewall, wiele AP, wspólne SSID i roaming 802.11k/v/r.
Mesh to zestaw węzłów, które tworzą jedną sieć Wi-Fi z automatycznym przełączaniem klienta między punktami. Węzeł główny robi rolę bramy (albo podłącza się do istniejącego routera), a kolejne węzły łączą się przewodowo albo bezprzewodowo. Mesh wygrywa tam, gdzie nie da się pociągnąć Ethernetu na każde piętro, ale przewodowy backhaul zawsze daje wyższą i stabilniejszą przepustowość niż łączność radiowa między węzłami.
Krótka mapa decyzji:
- Jedno pomieszczenie, do kilku urządzeń przewodowych i Wi-Fi — router Wi-Fi 7.
- Biuro z okablowaniem strukturalnym, VLAN-ami i siecią gościnną — router/firewall + access pointy.
- Dom lub lokal bez kabli na każdym poziomie, jedna nazwa sieci — mesh albo AP z meshingiem bezprzewodowym.
Co daje Wi-Fi 7 względem Wi-Fi 6 i 6E
Wi-Fi 7 to nazwa handlowa standardu IEEE 802.11be, certyfikowanego przez Wi-Fi Alliance. Wobec Wi-Fi 6 (802.11ax) i Wi-Fi 6E kluczowe różnice to:
- Szersze kanały. W paśmie 6 GHz Wi-Fi 7 dopuszcza kanały do 320 MHz (Wi-Fi 6/6E: do 160 MHz). Podwaja to teoretyczną pojemność kanału przy tym samym schemacie MIMO.
- Multi-Link Operation (MLO). Klient Wi-Fi 7 może równolegle korzystać z więcej niż jednego łącza radiowego (np. 5 GHz i 6 GHz), zamiast trzymać sesję tylko na jednym paśmie.
- 4K QAM (4096-QAM). Gęstsza modulacja daje około 20% wyższy szczytowy bitrate względem 1024-QAM z Wi-Fi 6 — przy krótkim dystansie i dobrym SNR.
- Pasma. Wi-Fi 6 pracuje na 2,4 i 5 GHz. Wi-Fi 6E dodaje 6 GHz. Wi-Fi 7 działa na 2,4, 5 i 6 GHz, ale konkretny model może być dwupasmowy (bez 6 GHz) albo trójpasmowy.
Żeby wykorzystać 320 MHz i MLO, klient (laptop, telefon) też musi obsługiwać Wi-Fi 7. Starsze urządzenia łączą się z AP Wi-Fi 7 w trybie zgodności wstecznej (Wi-Fi 6/5/4), więc wymiana punktów dostępowych nie odcina floty bez kart Wi-Fi 7.
Scenariusze: małe biuro, open space, home office, kilka pięter
Małe biuro 5–15 osób
Jeden router Wi-Fi 7 na biurku obok szafy rack albo — przy okablowaniu — jeden access point na suficie centralnego pomieszczenia. Jeśli są dwa pokoje oddzielone ścianą nośną, drugi AP na przewodzie jest pewniejszy niż wzmacniacz na Wi-Fi. Dla gości ustaw osobne SSID z izolacją klientów; w UniFi robi się to w kontrolerze sieci bez osobnego sprzętu.
Open space i większa liczba klientów
Tu liczy się liczba strumieni przestrzennych, uplink 2,5 GbE i gęstość AP. Jeden mocny AP na 40 stanowisk zwykle nie wystarcza: lepiej kilka słabszych punktów z nakładającymi się zasięgami i roamingiem niż jeden nadajnik „na cały open space”. Modele z pasmem 6 GHz odciążają 5 GHz, gdy część laptopów już ma Wi-Fi 6E/7.
Dom z home office firmy
Router Wi-Fi 7 w centralnym punkcie mieszkania pokrywa typowe 60–90 m² na jednym poziomie. Przy dwóch piętrach albo grubych stropach dokładacie drugi węzeł mesh albo AP na piętrze (najlepiej Ethernet z switcha). Sieć firmowa (VPN, drukarka, NAS) i prywatna mogą iść na osobnych SSID/VLAN-ach, jeśli router lub kontroler to obsługuje.
Kilka pięter lub kilka budynków na działce
Bez okablowania mesh bezprzewodowy utrzyma jedną nazwę sieci, ale każdy hop radiowy zabiera przepustowość. Przy biurze na dwóch kondygnacjach planujcie przynajmniej jeden kabel pionowy i AP na każdym poziomie. Na zewnątrz (parking, magazyn) wybierajcie modele zewnętrzne z odpowiednią klasą szczelności — sufitowy AP biurowy nie jest do tego przeznaczony.
Modele Wi-Fi 7 i Wi-Fi 6 z oferty notebooki.pl
Poniższe pozycje pochodzą z kategorii access pointów i routerów w naszym sklepie.
| Model | Rola | Pasma | Uplink / zasilanie | Dla kogo |
|---|---|---|---|---|
| UniFi U7 Pro | AP sufitowy | 2,4 / 5 / 6 GHz, 6 strumieni | 2,5 GbE, PoE+ | Biuro i open space; pełne Wi-Fi 7 z 320 MHz na 6 GHz |
| UniFi U7 Pro Max | AP sufitowy | 2,4 / 5 / 6 GHz, 8 strumieni | 2,5 GbE, PoE+ | Większa gęstość klientów (do 500+) |
| UniFi U7 Lite | AP sufitowy | 2,4 / 5 GHz, 4 strumienie | 2,5 GbE, PoE | Mniejsze biuro lub korytarz bez pasma 6 GHz |
| UniFi U7-IW | AP ścienny + switch | 2,4 / 5 GHz, 4 strumienie | 3× 2,5 GbE, PoE in / PoE out | Pokój konferencyjny, biurko, hotelowy wall-plate |
| UniFi U7 Pro Wall | AP ścienny | 2,4 / 5 / 6 GHz, 6 strumieni | 2,5 GbE, PoE+ | Montaż na ścianie z pełnym Wi-Fi 7 |
| UniFi U6 Pro | AP sufitowy | 2,4 / 5 GHz, 6 strumieni | 1 GbE, PoE | Kontrast Wi-Fi 6, gdy flota klientów jeszcze bez 6 GHz |
| Xiaomi Router BE3600 2.5G | Router / mesh | 2,4 / 5 GHz, Wi-Fi 7, MLO | 1× 2,5G + 3× 1G | Home office i małe biuro bez osobnego kontrolera |
UniFi U7 Pro — bazowy access point Wi-Fi 7
U7 Pro to trójpasmowy AP (2,4 / 5 / 6 GHz) z sześcioma strumieniami przestrzennymi. Na 6 GHz oferuje do 5,8 Gb/s przy kanale 320 MHz, na 5 GHz do 4,3 Gb/s przy 240 MHz, na 2,4 GHz do 688 Mb/s. Zasięg deklarowany przez Ubiquiti to 140 m² przy do 300+ klientach. Uplink to port 2,5 GbE zasilany PoE+ (zużycie do 21 W). Montaż sufitowy lub ścienny; w zestawie uchwyt Pro Mount. W oprogramowaniu UniFi Network AP obsługuje wireless meshing, band steering, 802.11k/v/r, sieć gościnną, PPSK i VLAN przypisywane z RADIUS.
UniFi U7 Pro Max — większa gęstość
U7 Pro Max zostaje przy uplinku 2,5 GbE i PoE+, ale ma 8 strumieni (w tym 4×4 na 5 GHz) i deklarowane pokrycie 160 m² przy 500+ klientach. Na 5 GHz szczyt to 8,6 Gb/s przy 240 MHz. Ma też radiowy skaner spektrum i zero-wait DFS. To wybór do open space, sal szkoleniowych i stref z dużą liczbą telefonów i laptopów naraz.
UniFi U7 Lite — Wi-Fi 7 bez pasma 6 GHz
U7 Lite pracuje na 2,4 i 5 GHz (bez 6 GHz), ma 4 strumienie, uplink 2,5 GbE i zasilanie PoE (do 13 W). Zasięg 115 m², do 200+ klientów. Na 5 GHz maksymalny bitrate to 4,3 Gb/s przy kanale 240 MHz. Nadaje się do mniejszych pomieszczeń i jako uzupełnienie sieci opartej o U7 Pro, gdy nie potrzebujecie 6 GHz w każdym punkcie.
UniFi U7-IW i U7 Pro Wall — montaż na ścianie
U7-IW to wall-plate: Wi-Fi 7 na 2,4/5 GHz (4 strumienie), trzy porty 2,5 GbE, wejście PoE i wyjście PoE (do zasilania np. telefonu VoIP albo kamery; wyjście wymaga PoE+ na wejściu). Zużycie radiowe do 13 W bez obciążenia PoE out. Sprawdza się w sali konferencyjnej i przy biurku, gdzie potrzebujecie gniazd przewodowych obok Wi-Fi.
U7 Pro Wall ma pełne trzy pasma (w tym 6 GHz z 320 MHz), 6 strumieni, uplink 2,5 GbE i PoE+ (do 22 W). Zasięg jak w U7 Pro: 140 m², 300+ klientów. Wybieracie go, gdy ściana jest jedynym sensownym miejscem montażu, a nadal chcecie pasmo 6 GHz.
UniFi U6 Pro — Wi-Fi 6 jako punkt odniesienia
U6 Pro to AP Wi-Fi 6 (bez 6 GHz) z 6 strumieniami, uplinkiem 1 GbE i PoE (do 13 W). Na 5 GHz do 4,8 Gb/s przy 160 MHz, zasięg 140 m², do 250+ klientów. Obudowa ma IP54. Jeśli flota laptopów i telefonów nie korzysta z 6 GHz, a budżet projektu ogranicza zakup Wi-Fi 7, U6 Pro nadal jest sensownym AP do UniFi — z tym samym kontrolerem i roamingiem co seria U7.
Xiaomi Router BE3600 — router Wi-Fi 7 do home office
Xiaomi Router BE3600 2.5G EU (model RN06) to dwupasmowy router Wi-Fi 7: 2,4 GHz do 688 Mb/s i 5 GHz do 2882 Mb/s (łącznie do 3570 Mb/s). Obsługuje MLO, 4K QAM i WPA3. Po stronie przewodowej ma jeden port 2,5 Gb/s WAN/LAN i trzy porty 1 Gb/s WAN/LAN. Procesor Qualcomm czterordzeniowy 1,1 GHz; do 128 urządzeń w testach Xiaomi. Mesh Xiaomi pozwala połączyć do 10 kompatybilnych routerów w jedną sieć z roamingiem 802.11k/v. Do małego biura lub mieszkania z home office to komplet „brama + Wi-Fi” bez osobnego kontrolera UniFi.
Przy większej powierzchni bez okablowania ten sam ekosystem mesh domyka zestaw Xiaomi Mesh System AC1200 (2 szt.) — to Wi-Fi 5, więc traktujcie go jako budżetowe pokrycie mieszkania, nie jako odpowiednik U7 Pro w biurze.
Jak dobrać: PoE, montaż, VLAN, kontroler
- PoE. U7 Lite i U6 Pro zasilacie standardowym PoE (802.3af). U7 Pro, U7 Pro Max i U7 Pro Wall wymagają PoE+ (802.3at). U7-IW na samym radiu wystarczy PoE, ale wyjście PoE do podłączonego urządzenia wymaga PoE+ na wejściu. Switch PoE dobierajcie z zapasem wattów na wszystkie AP naraz.
- Sufit vs ściana vs biurko. Sufit daje równomierne pokrycie open space. Ściana (U7-IW, U7 Pro Wall) sprawdza się w pokojach i przy gniazdach strukturalnych. Router na biurku (BE3600) jest OK w home office; w biurze z wieloma pomieszczeniami lepiej przenieść nadajnik wyżej i dalej od szaf metalowych.
- SSID gość i VLAN. W UniFi Network wydzielicie sieć gościnną, izolację klientów i VLAN-y per SSID albo z RADIUS (dynamic VLAN). Na Xiaomi BE3600 jest sieć gościnna i podstawowe segmentowanie — bez pełnego stosu enterprise VLAN jak w UniFi.
- Kontroler chmura vs lokalny. UniFi Network działa na UniFi Console (Dream Machine, Cloud Gateway) albo jako aplikacja; konfiguracja AP jest scentralizowana. Xiaomi zarządza się aplikacją Xiaomi Home / MiWiFi — prostsze wdrożenie, mniej opcji dla działu IT.
- Backhaul. Jeśli możecie — Ethernet do każdego AP. Wireless meshing w UniFi i Mesh w Xiaomi są planem B, nie zamiennikiem okablowania w biurze produkcyjnym.
Pełną listę punktów dostępowych znajdziecie w Access pointy oraz w Sprzęt sieciowy.
FAQ
Czy access point zastąpi router?
Nie jako brama do internetu. AP nadaje Wi-Fi, ale NAT, DHCP i firewall zostają na routerze albo firewallu. W typowym biurze kupujecie oba: bramę i jeden lub więcej AP.
Czy Wi-Fi 7 działa ze starymi laptopami?
Tak, w trybie zgodności wstecznej. Laptop z Wi-Fi 6 połączy się z AP Wi-Fi 7, ale bez MLO i bez kanałów 320 MHz. Żeby wykorzystać te funkcje, klient też musi mieć Wi-Fi 7.
Czy do UniFi U7 Pro potrzebuję kontrolera?
Tak — konfiguracja i aktualizacje idą przez UniFi Network (lokalna konsola albo aplikacja). Sam AP nie jest „routeren plug-and-play” jak Xiaomi BE3600.
Mesh bezprzewodowy czy drugi AP na kablu?
Kabel wygrywa przepustowością i stabilnością. Mesh bezprzewodowy ma sens, gdy nie da się przeciągnąć Ethernetu; każdy hop radiowy dzieli powietrze z klientami.
Czy U7 Lite ma pasmo 6 GHz?
Nie. U7 Lite jest dwupasmowy (2,4 i 5 GHz). Pasmo 6 GHz i kanały 320 MHz mają m.in. U7 Pro, U7 Pro Max i U7 Pro Wall.
Jaką bramę wybrać do kilku AP UniFi?
Potrzebujecie urządzenia z UniFi Network (np. Cloud Gateway / Dream Machine) albo hosta z aplikacją UniFi Network oraz switcha PoE zasilającego AP. Sam U7 Pro nie zastąpi routera.
Zakup do firmy: faktura VAT i leasing
Sprzęt sieciowy kupicie u nas na fakturę VAT. Przy większym wdrożeniu pomagamy zorganizować leasing — współpracujemy z wieloma firmami leasingowymi, bez przypisywania oferty do jednego finansującego. Dobór AP, switcha PoE i bramy omówicie z doradcą: telefon +48 71 778 77 00 (pon.–pt. 9:00–17:00) albo e-mail dok@notebooki.pl.







