Komputery przenośne przeszły długą drogę od topornych urządzeń ważących ponad 5 kg do lekkich modeli o niewielkiej grubości, z którymi mamy do czynienia obecnie. Kiedyś większe z nich, wymagające zewnętrznego źródła zasilania, nazywano laptopami, natomiast lżejsze, naprawdę mobilne, notebookami (ang. notebook – notatnik, zeszyt). Dzisiaj te określenia stosowane są zamiennie, chociaż często wolimy doprecyzować czy chodzi nam o netbooka, czy może mamy na myśli ultrabooka.
Spis treści:
1.Różnorodność oferty rynkowej
2.Zalety
3.Wady
Różnorodność oferty rynkowej
Większość standardowych notebooków ma ekran o przekątnej 15,6″ i waży nieco ponad 2 kg, lecz coraz popularniejsze stają się lżejsze modele z ekranem 14″ lub 13,3″. Zwolennicy jeszcze mniejszych urządzeń mogą się zdecydować na 12,5″ czy nawet 11,6″. Z drugiej strony znajdują odbiorców laptopy wyposażone w ekran 17,3″ i bardzo wydajne podzespoły. Są to najczęściej spotykane, ustandaryzowane przekątne ekranu, chociaż można znaleźć także modele z ekranem 12″ albo 15,4″. Po latach dominacji notebooków z ekranem typu „HD Ready” (1366 × 768 pikseli) w końcu zaczyna królować rozdzielczość 1920 × 1080 pikseli (Full HD). Wciąż stosunkowo niewiele urządzeń oferuje wyższe rozdzielczości, takie jak 2560 × 1440 (WQHD) czy 3840 × 2160 (4K). Warto zwrócić uwagę na modele z matową (antyrefleksyjną) powłoką matrycy, zapewniające bardziej komfortową pracę i nie męczące wzroku tak bardzo, jak ekrany, w których odbija się całe otoczenie.
Rozsądne minimum wielkości pamięci operacyjnej RAM to obecnie 4 GB, chociaż lepiej zdecydować się na stanowiące już raczej standard 8 GB. Przy 2 GB prawie na pewno będą się zdarzały problemy z wydajnością, natomiast w zwykłych zastosowaniach 16 GB to zbędna ekstrawagancja.
Zalety
Podstawową zaletą notebooków w porównaniu z komputerami stacjonarnymi jest ich mobilność wynikająca z niewielkich wymiarów i wagi. Można je bez problemu zabrać ze sobą w dowolne miejsce, a w przypadku braku odpowiedniej powierzchni wręcz położyć sobie na kolanach, skąd zresztą pochodzi nazwa „laptop” (ang. lap – kolana, top – wierzch).
Obecnie sprzedawane notebooki mają standardowo wbudowany interfejs sieci bezprzewodowej Wi-Fi, dzięki czemu nie trzeba podłączać do nich modemu za pomocą kabla, jak to ma miejsce w przypadku większości komputerów stacjonarnych (niektóre droższe modele płyt głównych są wyposażone w technologię Wi-Fi). Przydatny może okazać się również wbudowany interfejs Bluetooth. Jeżeli ktoś chciałby z niego skorzystać w komputerze stacjonarnym, będzie zmuszony dokupić odbiornik-nadajnik w postaci klucza zajmującego jeden port USB.
Kolejną zaletę notebooków stanowi ich energooszczędność. Mielibyśmy niewielki pożytek z tego typu przenośnych urządzeń, gdybyśmy musieli podłączać je do prądu za każdym razem, kiedy chcielibyśmy z nich skorzystać. Tak było w przypadku pierwszych laptopów, na szczęście sytuacja już dawno temu uległa zmianie. Wbudowany akumulator, nazywany potocznie baterią, umożliwia co najmniej kilka godzin działania bez potrzeby ponownego ładowania. Nawet po podłączeniu do gniazdka sieciowego ich pobór mocy jest zdecydowanie niższy niż komputerów stacjonarnych.
Wady
Możliwości modernizacji notebooków w postaci wymiany lub dokupienia komponentów nieobecnych w konfiguracji wyjściowej są zwykle minimalne i najczęściej ograniczają się do rozszerzenia pamięci operacyjnej RAM lub wymiany pamięci masowej (dysku twardego albo SSD). Znacznie rzadziej istnieje możliwość zastąpienia procesora bardziej wydajnym następcą. W tańszych modelach notebooków procesory, a często również inne podzespoły, są przylutowane na stałe, przez co ich wymiana jest mocno utrudniona, żeby nie powiedzieć niemożliwa.
Komputery przenośne generalnie oferują niższą wydajność niż jednostki stacjonarne, jednak w codziennej pracy nie powinno to stanowić problemu, chyba że jesteśmy amatorami najnowszych gier wideo. W takim wypadku można się zdecydować na zakup laptopa przeznaczonego dla graczy, zbudowanego na bazie naprawdę wydajnych komponentów.
Niektóre osoby uznają klawiatury laptopów za mniej wygodne niż te podłączane przez USB do pecetów, lecz jest to kwestia subiektywna.