Model E450 z biznesowej linii Lenovo ThinkPad to funkcjonalny i nowoczesny laptop, który charakteryzuje się kompaktowymi wymiarami i stosunkowo niską wagą (1,8 kg). Stanowi duchowego następcę notebooka ThinkPad Edge E440. Przy tak lekkiej konstrukcji omawiamy ThinkPad jest całkiem odpornym na czynniki zewnętrzne modelem. Został wyposażony w ekran o przekątnej 14″, na co wskazuje pierwsza cyfra po literze „E” w oznaczeniu przyjętym przez producenta. Laptop bardzo dobrze sprawdzi się w codziennej pracy biurowej, zarówno w przypadku firm, jak i użytkowników indywidualnych. Duża liczba dostępnych konfiguracji umożliwia wybór wersji najlepiej spełniającej oczekiwania nawet najbardziej wybrednego użytkownika.
Spis treści:
1. Seria E laptopów Lenovo ThinkPad
2. Dostępne konfiguracje modelu E450
3. Cechy wspólne wszystkich wersji modelu E450
4. Obudowa
5. Klawiatura i touchpad
6. Ergonomia
7. Podsumowanie
Seria E laptopów Lenovo ThinkPad
Wśród przeznaczonych głównie dla klientów korporacyjnych laptopów z linii Lenovo ThinkPad znajduje się adresowana do małych i średnich przedsiębiorstw seria E, której przedstawicieli można uznać za następców cenionych notebooków ThinkPad Edge. Należą do niej urządzenia z ekranem o najczęściej spotykanej przekątnej ekranu, czyli 15,6″ oraz 14″. Charakteryzują się wydajnymi podzespołami oraz standardowym wykończeniem, które nie jest tak luksusowe, jak w przypadku wyższych i lepiej wyposażonych serii ThinkPadów, takich jak T lub X. Oznacza to oczywiście bardziej korzystną cenę, mogącą stanowić istotną zaletę dla wielu potencjalnych nabywców. Standard wykończenia jest i tak dużo wyższy niż większości zwykłych laptopów konsumenckich w podobnej cenie.
Dostępne konfiguracje modelu E450
Model ThinkPad E450 jest dostępny w kilku, jeśli nie kilkunastu konfiguracjach sprzętowych. Różnią się one kluczowymi dla wydajności komputera komponentami, takimi jak procesor czy karta graficzna, a także wersją zainstalowanego systemu operacyjnego Microsoft Windows (8.1 Pro, 10 Pro lub jego brakiem). Zastosowane w tym modelu procesory to energooszczędne, niskonapięciowe jednostki Intel Core i7, i5 lub i3 piątej generacji. Najmocniejszy z nich to Intel Core i7-5500U taktowany zegarem o częstotliwości 2400 MHz (w trybie turbo do 3000 MHz), średni w osiągach to Core i5-5200U pracujący na częstotliwościach od 500 MHz do 2,7 GHz (z bazowym taktowaniem 2,2 GHz) zaś najsłabszy możliwy do wyboru procesor to Intel Core i3-5005U z zegarem o stałej częstotliwości 2000 MHz. Tańsze konfiguracje wykorzystują zintegrowany w procesorze układ graficzny Intel HD Graphics 5500, natomiast w bardziej zaawansowanych konstrukcjach umieszczono jedną z dwóch dyskretnych kart graficznych wyprodukowanych przez firmę AMD. Może to być mocniejszy Radeon R7 M260 wyposażony w 2 GB pamięci lub słabszy Radeon R5 M240 z 1 GB pamięci. Standardowo pamięć RAM typu DDR3L 1600 MHz ma wielkość 4 lub 8 GB z możliwością rozszerzenia do maksymalnie 16 GB. Jako pamięć masowa może służyć dysk twardy o pojemności 500 GB, 1 TB lub 2 TB albo znacznie szybszy, lecz droższy dysk półprzewodnikowy SSD o pojemności 120 lub 240 GB. Dysk SSD o podobnej pojemności z pewnością pomieści pliki systemowe, wszelkie niezbędne programy biurowe a także niezbyt dużą kolekcję plików multimedialnych. Gwarantuje także naprawdę szybki start systemu. Ekran o przekątnej 14″ może mieć natywną rozdzielczość 1366×768 (luminancja 200 cd/m²) lub 1920×1080 pikseli (luminancja 220 cd/m²). Matowa powłoka antyodblaskowa zapobiega niepożądanym odbiciom światła, dzięki czemu laptop dobrze się sprawdzi w niekorzystnych warunkach oświetleniowych, na przykład w podróży czy podczas pracy w silnie nasłonecznionym pomieszczeniu. Rezultatem istnienia tak wielu wersji modelu E450 są znaczne rozpiętości w cenie. Najtańsza konfiguracja (procesor Intel Core i3-5005U, 4 GB pamięci RAM, dysk twardy 500 GB, brak systemu operacyjnego) kosztuje niewiele ponad 2000 zł, natomiast za najdroższą trzeba zapłacić ponad dwukrotnie więcej.
Cechy wspólne wszystkich wersji modelu E450
Pomimo w sumie istotnych różnic w konfiguracji sprzętowej można oczywiście wskazać cechy charakterystyczne wszystkich wersji ThinkPada E450, z których większość związana jest z wyglądem zewnętrznym. Laptopa wyposażono w zestaw niezbędnych złączy: dwa porty USB 3.0 i jeden USB 2.0, wyjście HDMI, interfejs sieci przewodowej LAN (Gigabit Ethernet), złącze audio typu combo (wyjście na słuchawki będące jednocześnie wejściem na mikrofon), a także czytnik kart pamięci MMC/SDXC (i starszych SD/SDHC) znajdujący się z przodu obudowy. Godne uwagi jest złącze OneLink, które umożliwia podłączenie stacji dokującej Lenovo ThinkPad OneLink Dock. Zrezygnowano z coraz rzadziej spotykanego w notebookach analogowego wyjścia wideo typu D-Sub (VGA). Trzeba jednak pamiętać, że jest to wciąż popularny standard w projektorach, zwłaszcza tych tańszych. Dlatego jeżeli planujemy podłączanie laptopa do rzutnika pozbawionego wejścia HDMI, konieczny będzie zakup odpowiedniej przejściówki lub wspomnianej wyżej stacji dokującej. Jak przystało na laptopa przeznaczonego dla użytkowników biznesowych, nie zabrakło elementów zwiększających poziom bezpieczeństwa. W tym wypadku są to czytnik linii papilarnych, a także układ elektroniczny TPM (Trusted Platform Module), który pozwala sprzętowo zaszyfrować zawartość dysku twardego. Interfejsy bezprzewodowe to WiFi w standardzie IEEE 802.11ac (zgodny z IEEE 802.11 a/b/g/n) oraz opcjonalny Bluetooth w wersji 4.0. Wysoką jakość wideokonferencji zapewnia wbudowana kamera HD o rozdzielczości 1280×720 pikseli (720p) z dodatkową funkcją śledzenia twarzy oraz dwukanałowy mikrofon z opcją redukcji szumów. Mikrofon zapewnia komfort prowadzenia wyraźnych i pozbawionych zakłóceń rozmów oraz konferencji w trybie VOIP. Bateria o niezłej pojemności 47 Wh w połączeniu z energooszczędnym procesorem pozwala na ponad 5 godzin pracy z pakietem biurowym i ponad 7 godzin przeglądania stron internetowych, co stanowi bardzo dobry wynik. Została wbudowana na stałe i nie można jej wymienić w czasie pracy. Dzięki rezygnacji z napędu optycznego, obecnego w poprzednim modelu (ThinkPad E440), lecz w praktyce coraz mniej potrzebnego, można było obniżyć wagę urządzenia, która wynosi ok. 1,8 kg, a także nieco zmniejszyć jego wymiary do wartości 339 × 239 × 24 mm. Dzięki temu rozwiązaniu laptop prezentuje się znacznie smuklej i bardziej kompaktowo od poprzednika.
Obudowa
Gustowna budowa została wykonana z matowego tworzywa sztucznego w kolorze grafitowym, który na klapie został dodatkowo pokryty gumą tej samej barwy. Poprawia to pewność chwytu i sprawia, że laptop jest przyjemny w dotyku, lecz wiąże się z tym zwiększona podatność na tłuste zabrudzenia w postaci np. odcisków palców. Na klapie oraz poniżej klawiatury umieszczono estetyczny napis „ThinkPad” w eleganckim, srebrnym kolorze. Interesującym pomysłem projektantów było umieszczenie czerwonej diody systemowej w miejscu kropki nad „i”. Efektownie kontrastujące z resztą obudowy zawiasy koloru srebrnego zostały dobrze wykonane, przez co otwieranie klapy przebiega płynnie i bez zbędnego oporu. Laptop można bez problemu otworzyć jedną ręką. Ekran da się maksymalnie odchylić o 135 stopni, co jest standardową wartością. Matryca świetnie utrzymuje raz nadaną jej pozycję. Po umiejętnym zdjęciu przymocowanej trzema śrubkami do spodniej części obudowy klapki serwisowej użytkownik uzyskuje ograniczony dostęp do części podzespołów laptopa. Można w ten sposób wymienić dysk twardy, pamięć operacyjną, moduł WiFi oraz baterię podtrzymującą zasilanie BIOS-u. W dolne narożniki obudowy pulpitu wbudowane zostały całkiem głośne głośniki Dolby z technologią Advanced Audio, które z pewnością przydadzą się podczas pracowniczych internetowych konferencji. Nie jest to jednak dźwięk najlepszej jakości – przy maksymalnej głośności głośniki charczą a wydawane dźwięki są pozbawione głębi i niemelodyjne, brakuje również basów. Jeżeli w pracy planujemy słuchać muzyki nieodzowne mogą okazać się dodatkowe głośniki zewnętrzne bądź dobrej jakości słuchawki.
Klawiatura i touchpad
Wygodna klawiatura wyspowa Precision ma odpowiednio dobrany skok klawiszy, przez co efektywnie i wygodnie się na niej pisze. Przyciski są od siebie odpowiednio daleko co pomaga wyeliminować zbędne literówki. Układ klawiatury jest praktycznie standardowy oprócz jednej niewielkiej różnicy: zamieniono miejscami lewy Ctrl i klawisz funkcyjny Fn. W przeciwieństwie do droższych serii laptopów Lenovo ThinkPad, takich jak czy T czy L, zrezygnowano z podświetlenia klawiszy, co może stanowić pewną niedogodność dla osób, które nie opanowały pisania bezwzrokowego, a zamierzają korzystać z laptopa w niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Co niezwykle istotne w pracy biurowej klawiatura jest również wodoodporna. Panel dotykowy (touchpad) wykonano z niedrażniącego skóry materiału, który gwarantuje dobry poślizg, a jego wymiary wynoszą 100 × 56 mm. Między klawiszami G, H i B znajduje się manipulator punktowy TrackPoint, będący rodzajem miniaturowego gumowego dżojstika obsługiwanego jednym palcem. Stanowi on charakterystyczny element laptopów ThinkPad sięgający jeszcze czasów, gdy ich producentem była firma IBM. Towarzyszą mu znajdujące się między spacją a panelem dotykowym trzy przyciski, które spełniają funkcje klawiszy myszy. Po opanowaniu jego obsługi wiele osób stwierdza, że jest to lepsze i bardziej intuicyjne rozwiązanie w porównaniu z bardziej rozpowszechnionym touchpadem.
Ergonomia
Układ chłodzenia dobrze spełnia swoją funkcję, przez co obudowa nie nagrzewa się nadmiernie nawet podczas maksymalnego obciążenia ThinkPada Podczas zwykłej pracy biurowej wentylator w ogóle się nie włącza. Przy nieco większym obciążeniu, np. podczas odtwarzania filmu, zaczyna być słyszalny, ale generowany przez niego szum jest cichy i nie przeszkadza, jak to ma miejsce w wielu tańszych laptopach o mniej przemyślanej konstrukcji układu chłodzenia. Warto wybrać wersję z dyskiem SSD, co wyeliminuje dodatkowy hałas generowany przez ruchome elementy tradycyjnego dysku twardego. Laptop działa ciszej również w sytuacji, w której ThinkPada E450 zakupimy bez dodatkowej karty graficznej. Jak wspomniano wyżej, ekran został pokryty matową powłoką antyodblaskową, która zapobiega powstawaniu męczących wzrok odbić światła z otoczenia.
Podsumowanie
Lenovo ThinkPad E450 to stosunkowo lekki i nieduży laptop biznesowy z ekranem o przekątnej 14″ i rozdzielczości, zależnie od wersji, 1920×1080 lub 1366×768 pikseli. Został wykonany z dobrej jakości materiałów, a na pochwałę zasługuje w szczególności wygodna klawiatura. Przyjemna w dotyku obudowa w kolorze grafitowym wygląda bardzo schludnie i estetycznie. Duża liczba wersji ThinkPada E450, różniących się procesorem, kartą graficzną czy wielkością pamięci operacyjnej, nie pozwala wypowiedzieć się ogólnie o wydajności tego modelu, niemniej jednak nawet najprostsze, a więc i najtańsze konfiguracje oferują moc obliczeniową wystarczają w zwykłej codziennej pracy biurowej. Lenovo Thinkpad E450 to notebook do zastosowań biznesowych i nie jest to najlepszy wybór przy chęci instalowania bardziej wymagających gier.